Sporto patarimų rubrika

Po beveik pusmečio pertraukos duris atvėrus sporto klubams, į juos plūstelėjo lankytojai. Visgi nereikia pamiršti, kad po ilgos petraukos, jei namuose nesportavote, jokių būdu negalite persistengti. Taip pat nerekomenduojama ir staiga imtis griežtų dietų.

„Pagrindinis sveikos mitybos kriterijus turėtų būti ne kiek svorio sumažins, bet kiek pagerins milijardų kūno ir smegenų ląstelių darbingumą! Jau seniai pastebėta, kad besivaikydami svorį mažinančių įvairų dietų (pvz., sumažinama angliavandenių iki nesveiko minimumo), žmonės net susigadina sveikatą ir / ar pablogina organizmo darbingumą. Todėl sveikata turi būti pirmoje vietoje, o ne kūno svoris ar jo formos“, - pabrėžia jau beveik 40 savo gyvenimo metų sporto mokslui paskyręs profesorius, biologijos mokslų daktaras Albertas Skurvydas.

Apie 500 mokslinių straipsnių, 10 knygų ir dvi monografijas mokslo tematika išleidęs bei nuolat naujovių ieškantis A. Skurvydas su „Savaitės ekspresu“ dalijasi savo pastebėjimais ir įžvalgomis.

Alberto Skurvydo pastebėjimai:

1. Mokslininkai nustatė, kad skysčių vartojimas atliekant fizinius pratimus stimuliuoja dopamino išskyrimą, o per tai ir sportuojančiųjų nuotaiką, motyvaciją ir energiją! Tad sportuodami neužmirškim atsigerti nors po truputį vandens.

2. Bet koks fizinio aktyvumo kiekis, net ir labai mažas, yra žymiai geriau žmogaus sveikatai nei joks. Jei negalite judėti intensyviai ir daug, nenusiminkite - net ir kelios minutės judėjimo jūsų sveikatą stiprins, bet tikrai neblogins!

3. Viena iš išsamiausių ir naujausių meta-analizų (Friedenreich et al., 2019) parodė, kad sistemingas apie 150-450 min. per savaitę trunkantis fizinis aktyvumas sumažina žmonių, sergančių vėžiu, mirtingumą.

4. Kai pirmą kartą atliekate pratimus, raumenų jėga sumažėja, pvz., apie 50 procentų; o kai tokį pat krūvį pakartojate po 7-14 dienų, tada jėga sumažėja tik apie 15-20 procentų. Tai ir yra pakartotinio krūvio efektas, kuris labiausiai pasireiškia atliekant ekscentrinius ir neįprastus pratimus.

5. Jei po 50 šuolių praėjus 24 val. kojų raumenys skauda apie 7-8 balus (iš 10), tai pakartojus po vienos-dviejų savaičių tą patį krūvį, kojų raumenys kitą dieną skaudės tik 1-2 balus. Taigi antras krūvis, taikomas net po dviejų savaičių, organizmui palieka žymiai mažesnį pėdsaką nei pirmas, anksčiau netaikytas ir neįprastas.

6. Testosteronas (vyriškas lytinis hormonas) stimuliuoja gliukozės transportavimą iš kraujo į raumeninės skaidulos vidų; estrogenas (moterų lytinis hormonas) - riebiųjų rūgščių transportą. Taigi fizinio aktyvumo metu vyrų raumenys geriau panaudoja energijos šaltinį - gliukozę, moterų - riebalus.

Sidebar placeholder