Transseksualas Lia Thomas pralaimėjo teismą dėl draudimo jam dalyvauti moterų plaukimo varžybose

(1)

Transseksualas plaukikas Lia Thomas pralaimėjo ginčą Sporto arbitražo teisme Šveicarijoje – aukščiausiame pasaulio teisme, sprendžiančiame sporto sąžiningumo klausimus, – siekdamas panaikinti Pasaulinės vandens sporto šakos taisykles, pagal kurias transseksualai vyrai, laikantys save moterimis, negali varžytis moterų divizionuose.

Teisėjas nusprendė, kad Thomas net neturėjo teisės pareikšti ieškinį.

Pasaulinė plaukimo federacija, kuri nustato taisykles, kuriomis vadovaujamasi elitinėse varžybose, įskaitant olimpines žaidynes, 2022 m. birželį įvedė naują lyčių politiką, pagal kurią transseksualams, identifikuojantiems save kaip moteris, leidžiama varžytis moterų varžybose tik tuo atveju, jei jie perėjo į kitą lytį iki 12 metų amžiaus arba iki vienos iš ankstyvųjų lytinio brendimo stadijų.

Šis sprendimas neleidžia transseksualams, laikantiems save moterimis, kuriems, kaip ir Lia Thomas, įvyko vyriškas lytinis brendimas, dalyvauti moterų varžybose.

Thomas 2019 m. gegužę pradėjo pereinamąjį laikotarpį naudodama pakaitinę hormonų terapiją. Jis mokėsi Pensilvanijos universitete ir 2017-18-2019-20 m. sezonais plaukė vyrų komandoje. Tai yra laikė save vyru ir juo buvo.

Iki 2021 m. Thomas atitiko NCAA hormonų terapijos reikalavimus, kad galėtų plaukti Pensilvanijos moterų komandoje, ir tai darė 2020-21 ir 2021-22 m. sezonuose.

Thomas tapo pirmuoju transseksualiu sportininku, laikančiu save moterimi, laimėjusiu NCAA I diviziono titulą, kai 2022 m. kovo mėnesį laimėjo moterų 500 jardų laisvuoju stiliumi varžybas. Jis yra sakęs, kad turi ambicijų varžytis olimpinėse žaidynėse. (Plaukdamas vyrų varžybose jis buvo labai vidutinio lygio plaukikas – vyrų divizione užėmė 462 vietą – infa.lt past.)

Pasaulinė vandens sporto šakų asociacija įvedė „atvirą” kategoriją sportininkams, kuriems gimimo metu nebuvo priskirta moteriška lytis, tačiau sakė, kad šis skyrius nesulaukė nė vieno dalyvio per pirmąsias 2023 m. pasaulio plaukimo taurės varžybas Berlyne spalio mėnesį.

Savo skunde prieš CAS Lia Thomas siekė, kad teismas paskelbtų, jog „ginčijamos nuostatos yra neteisėtos, negaliojančios ir neturi jokios galios”, – teigiama sausio 26 d. CAS pareiškime, kuriame perfrazuojama jo pozicija.

Lia Thomas atstovybė, „Tyr LLC” Toronte, iš karto neatsakė į prašymą pateikti komentarą. Savo teisininkų komandos pareiškime Thomas pavadino CAS sprendimą „labai nuviliančiu”, praneša Athlete Ally.

„Visuotiniai draudimai, neleidžiantys transseksualams moterims dalyvauti varžybose, yra diskriminaciniai ir atima iš mūsų vertingas sportines galimybes, kurios yra svarbiausios mūsų tapatybėms”, – sakė jis. „CAS sprendimas turėtų būti vertinamas kaip raginimas imtis veiksmų visiems transseksualams sportininkams toliau kovoti už mūsų orumą ir žmogaus teises.”

Plaukimas yra viena iš daugelio sporto šakų, įgyvendinančių politiką transseksualams sportininkams, vykstant plačioms diskusijoms dėl įtraukties ir varžybų sąžiningumo. Praėjusiais metais lengvosios atletikos bei dviračių sporto valdymo institucijos nusprendė, kad transseksualai, laikantys save moterimis, negali varžytis moterų varžybose.

Tarptautinė dviračių sporto sąjunga tokį sprendimą priėmė liepos mėnesį, po to, kai amerikietis Austin Killips tapo pirmuoju atvirai transseksualu-moterimi, laimėjusiu vienas iš moterų dviračių sporto varžybų.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder