Varžybose užsienyje hidžabo nedėvėjusi iranietė namuose buvo sutikta kaip didvyrė

Iranietė alpinistė, sukėlusi sensaciją, kai užsienyje vykusiame renginyje varžėsi be hidžabo, trečiadienį sugrįžusi į Teheraną buvo sutikta kaip didvyrė – susirinkusieji oro uoste audringai plojo jos poelgiui.

Irane vis dar tebevykstant moterų vadovaujamiems protestams dėl Mahsos Amini mirties, įvykusios prieš mėnesį, Elnaza Rekabi po varžybų Pietų Korėjoje parskrido į Teherano oro uostą.

Savo „Instagram“ įraše bei komentaruose, duotuose oro uoste, sportininkė atsiprašė už tai, kas nutiko, ir tvirtino, kad jos hidžabas, kurį privalo dėvėti visos Irano moterys, įskaitant sporto atstoves, netyčia nuslydo.

Tačiau aktyvistai mano, kad merginos atsiprašymas nebuvo nuoširdus – įtariama, kad jį išprovokavo Irano valdžios, tikėtina, įsiutusios dėl jos veiksmų, spaudimas.

„Elnaza yra didvyrė“, – skandavo dešimtys žmonių, susirinkusių prie Imamo Khomeini (Chomeinio) tarptautinio oro uosto terminalo. Susirinkusieji plojo rankomis ir mobiliaisiais telefonais mėgino užfiksuoti akimirką.

Mikroautobusui ir kitam automobiliui – viename kurių, jų nuomone, sėdėjo alpinistė – išvažiavus iš oro uosto, žmonės ir toliau skandavo bei plojo.

Neaišku, kur E. Rekabi išvežė.

Kai kurios sutikime dalyvavusios moterys pačios nedėvėjo hidžabo.

„Didvyrės, profesionalios alpinistės Elnazos Rekabi, pasitikimas – įskaitant moteris be priverstinės skaros – prie Teherano oro uosto. Susirūpinimas dėl jos saugumo išlieka“, – paskelbė Niujorke įsikūręs Irano žmogaus teisių centras (CHRI).

Valstybinė propaganda?

Oro uosto terminale sportininkę, vilkinčią juodu džemperiu bei užsidėjusią kepuraitę su snapeliu, pasitiko šeimos nariai.

„Dėl varžybų finale tvyrojusios (įtemptos) atmosferos ir netikėto kvietimo pradėti savo pasirodymą, nesugebėjau tinkamai susiruošti aprangos... dėl to teko startuoti be hidžabo, kurį turėjau užsidėti“, – sakė ji.

„Į Iraną grįžau ramiai nusiteikusi, puikios sveikatos ir pagal iš anksto numatytą planą. Atsiprašau Irano žmonių dėl kilusios įtampos“, – tęsė sportininkė ir pridūrė, kad „neplanuoja atsisveikinti su nacionaline komanda“.

Šie jos komentarai buvo panašūs į žinutę, antradienį paskelbtą „Instagram“ įraše, kuriame mergina atsiprašė už sukeltą „nerimą“ ir tvirtino, kad be skaros pasirodė „netyčia“.

Tačiau aktyvistai ne kartą kaltino šiitišką respubliką prievarta verčiant žmones per televiziją ar socialiniuose tinkluose atgailauti už savo „netinkamus“ poelgius.

Iraniečių kilmės britų aktorė Nazanin Boniadi, kuri yra organizacijos „Amnesty International“ ambasadorė Junginėje Karalystėje, savo „Twitter“ paskyroje parašė, kad duoti šiuos pasiteisinimus E. Rekabi akivaizdžiai „privertė valdžia, nuolat naudojanti priverstinius ir viešai transliuojamus prisipažinimus“.

Apžvalgininkai „neturėtų būti paveikti valstybės propagandos“, savo ruožtu pareiškė CHRI.

Jungtinės Tautos „atidžiai seka“

Nepatvirtintų pranešimų teigimu, dar būnant Pietų Korėjoje Irano pareigūnai alpinistei darė spaudimą.

„BBC Persian“ citavo neįvardytą šaltinį, tvirtinusį, kad draugams nepavyko su ja susisiekti, o komanda viešbutį Seule paliko pirmadienį, likus dviem dienoms iki numatytos išvykimo datos.

Tuo metu naujienų svetainė „Iran Wire“ teigė, kad Irano sportinio laipiojimo federacijos vadovas merginą „apgaule nusiuntė“ į Irano ambasadą Seule, pažadėdamas saugią kelionę namo, jei ji atiduos savo telefoną ir pasą.

Tačiau ambasada naujienų agentūrai AFP paneigė „visas netikras, melagingas naujienas ir dezinformaciją“ apie jos padėtį.

Jungtinių Tautų vyriausiojo žmogaus teisių komisaro atstovė spaudai Ravina Shamdasani (Ravina Šamdasani) sakė, kad JT „atidžiai stebi“ šį atvejį bei pasidalijo „susirūpinimu“ dėl Irano valdžios.

Incidentas įvyko sekmadienį Seule vykusiame Azijos sportinio laipiojimo čempionate.

Tarptautinės sportinio laipiojimo federacijos paskelbtame vaizdo įraše matyti, jog pirmoje pasirodymo dalyje, atliekant boulderingą („bouldering“), jos galva buvo uždengta bandana, o vėlesniame laipiojime, virve lipant aukšta siena, ji dėvėjo tik galvos raištį.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder