Kūrėjo sumanymui pakluso ir roplio kiaušiniai

(1)

Penkiolika metų išskirtinius kiaušinius Velykoms kuriantis palangiškis menininkas Vytautas Kusas ir šiemet turi kuo nustebinti - jo rankose dekoruotas vėžlio kiaušinis. Kūrėjas tikina tokio išskirtinio kiaušinio rankose dar niekada nelaikęs - jo forma kitokia, nei esame įpratę matyti, labai primena teniso kamuoliuką.

Beje, kūrėjas nepraleido progos paragauti, kokio skonio vėžlio kiaušinis. Kadangi prieš pradedant dekoruoti kiaušinio turinys per skylutę išpučiamas lauk, V. Kusas jį tiesiog pasičirškino keptuvėje. „Žinote, skonis mažai kuo skiriasi nuo vištos kiaušinio. Tik labai nedideli tie vėžlio kiaušiniai, gali nebent ant vieno sumuštinio užsidėti“, - pasakojo geru humoro jausmu pasižymintis žemaitis.

Palangiškis menininkas Vytautas Kusas, prieš penkiolika metų pradėjęs išskirtinai dekoruoti kiaušinius, dabar kiekvienoms Velykoms savo ekspoziciją praturtina naujais eksponatais. Kiaušiniai menininko rankose virsta unikaliais, skirtingais raštais išgraviruotais, porcelianą primenančiais meno kūriniais.

V. Kusas kiaušinius dekoruoja, skutinėja, skaptuoja, graviruoja raštais su tūkstančiais miniatiūrinių skylučių, iš jų sukuria papuošalų bei interjero detalių - dėžučių, taupyklių, stalo lempų, patalpina kiaušinius kiaušiniuose ir juos dar išpuošia miniatiūriniais ažūriniais raštais, perliukais, karoliukais. Į išgraviruotą lukštą menininkas yra įtaisęs ir laikrodžių, ir pinigų, ir šviečiančių lempučių.

Kurdamas V. Kusas yra eksperimentavęs su daugybe rūšių paukščių - nuo mažiausio amadino (narvelyje laikomo dekoratyvinio paukščiuko) iki didžiausio stručio - kiaušiniais.

Iš graviruotų kiaušinių pavyko sukurti ir įspūdingą šviestuvą. Vitos JUREVIČIENĖS nuotr.

Iš graviruotų kiaušinių pavyko sukurti ir įspūdingą šviestuvą. Vitos JUREVIČIENĖS nuotr.

„Bet vėžlio kiaušinį rankose laikiau pirmą sykį. Man tai irgi buvo stebuklas. Va, dabar būsiu ne tik paukščių, bet ir keturkojo kiaušinius dekoravęs. Kam tik rodžiau, visi galvojo, kad rankose laikau ne kiaušinį, o teniso kamuoliuką - forma tokia pat. Labai tvirtas lukštas, bet pavyko gražiai išpuošti“, - pasakojo kūrėjas.

V. Kusas pasakojo, kad du vėžlio kiaušinius jam padovanojęs vienas zoologijos sodas.

Šioms Velykoms palangiškis sukūrė ir daugiau išskirtinių kiaušinių. Viename įmontuotas laikrodis, kitame įkurdino ir savo mamos portretą, iš penkių kiaušinių sukonstravo šviestuvą, taip pat pirmą kartą kūrė žvakides.

„Žvakidžių iš kiaušinių dar nebuvau kūręs“, - prisipažino.

Naujas sumanymas - žvakidės. Vitos JUREVIČIENĖS nuotr.

Naujas sumanymas - žvakidės. Vitos JUREVIČIENĖS nuotr.

Pasak kūrėjo, smagiausia jam dirbti su stiprių lukštų - ančių, žąsų, stručių - kiaušiniais. Kur kas sunkiau dekoruoti trapius putpelių ar balandžių kiaušinius. O štai parduotuvėje pirkto vištos kiaušinio, pasak kūrėjo, nė į rankas imti neverta - tik laiko gaišatis.

Tiesa, kartais šukėmis virsta ir stiprus lukštas. Bet kokio kiaušinio paviršius labai trapus, o jo graviravimas - sudėtingas, didelio susikaupimo reikalaujantis darbas.

„Anksčiau dar nervindavausi, kai išgraviruotas kiaušinis suduždavo, bet dabar jau nebeimu į galvą. Yra buvę, kad iš rankų kūrinys iškrito, kai jį norėjau žurnalistams pademonstruoti. Bet nėra to blogo, kas neišeitų į gera - sudaužęs vieną kiaušinį, kitame išgręžiojau dar daugiau skylučių“, - pasakojo V. Kusas.

Išpuoštame kiaušinyje Vytautas Kusas įkurdino ir savo mamos portretą. Vitos JUREVIČIENĖS nuotr.

Išpuoštame kiaušinyje Vytautas Kusas įkurdino ir savo mamos portretą. Vitos JUREVIČIENĖS nuotr.

Kūrėjas pasakojo, kad tokio darbo negali imtis pavargęs ar blogai nusiteikęs. Niekais visą darbą gali paleisti bet koks pašalinis garsas, tad dirbdamas net telefoną išsijungia.

Bėda, kad ši širdžiai miela veikla labai nepalanki kvėpavimo takams, tad storalukščius kiaušinius jis graviruoja su specialia kauke.

„O kaip kitaip, jeigu baigęs darbą ant baldų paviršiaus laiškus gali rašyti, o į plaukus net šukų neįkiši. Išgraviruoji stručio kiaušinį ir gali iš karto eiti maudytis“, - darbo subtilybėmis dalijosi kūrėjas.

V. Kusas pasakojo, kad paėmus į rankas kiaušinį svarbiausia sugalvoti, ką iš jo sukursi. Tada ant kiaušinio išbraižo norimą raštą ir tik tuomet prasideda rimtas, juvelyrinio kruopštumo reikalaujantis, darbas.

Šiemet V. Kusas išbandė dar vieną naują techniką - kiaušinius auksavo. Technikos jį išmokė ikonas kurianti ukrainietė.

„Šiemet sumanymų turėjau labai daug, bet ne visus spėjau padaryti. Jei Dievas duos - padarysiu kitais metais“, - vylėsi kūrėjas.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder