Ką verta žinoti kiekvienam elektromobilio savininkui, kai temperatūra krenta žemiau nulio?

(1)

Krintanti oro temperatūra bei artėjanti žiema vairuotojams ir vėl primena apie sudėtingesnes eismo sąlygas keliuose. Nors vėlyvojo rudens ir žiemos šalčiai dažnai sukelia iššūkių daugumai automobilių vairuotojų, elektromobilių savininkams šaltuoju metų laiku reikia įvertinti ir papildomus aspektus – nuo temperatūros poveikio elektromobilio baterijai ir didesnių energijos sąnaudų iki laiko planavimo pailgėjus elektromobilio įkrovimui.

Laura Doraitė-Gudavičienė, „Elektrum Lietuva“ elektromobilių produktų vystymo vadovė, sako, kad nors žiema elektromobilių vairuotojams kelia papildomų iššūkių, vis dėl to pasinaudojus keletu patarimų ir pakoregavus elektromobilio įkrovimo bei vairavimo įpročius, elektromobiliu žiemą galima nesibaiminti ir ilgesnių kelionių. 

„Pagrindinė priežastis, dėl kurios elektromobilį žiemos metu reikia įkrauti dažniau – papildomos elektros energijos sąnaudos salono šildymui. Automobiliuose su vidaus degimo varikliais saloną šildo variklių generuojama perteklinė šiluma. 

Elektromobiliai, nors ir turi daug efektyvesnius variklius, salono šildymui naudoja tą pačią baterijoje sukauptą energiją. 

Tai padidina bendras energijos sąnaudas, todėl mažėja elektromobilio įveikiamas atstumas“, – teigia bendrovės atstovė ir dalinasi praktiniais patarimais elektromobilio priežiūrai ir vairavimui žiemą.

1. Nepamirškite efektyvaus vairavimo principų

Žema oro temperatūra neigiamai veikia visų automobilių tipų efektyvumą – ne išimtis ir elektromobiliai. Todėl norint kuo efektyviau važiuoti elektromobiliu, reikia vengti staigios akceleracijos, nes tai reikalauja papildomų energijos sąnaudų dėl sumažėjusio baterijos efektyvumo esant žemai oro temperatūrai.

Elektromobilio efektyvumui taip pat įtaką daro ir pasirinktas pastovus greitis, tad žiemos metui puikiai tinka posakis „mažiau yra daugiau“ – kuo mažesniu ir pastovesniu greičiu judėsite, tuo energijos sąnaudos bus mažesnės, o jūs kelyje – saugesni.

2. Naudokite „Eco“ važiavimo režimą

Dauguma elektromobilių turi „Eco“ režimą, padedantį prailginti nuvažiuojamą atstumą.  Ši funkcija padeda optimizuoti energijos sąnaudas: sumažėja akceleracija,  apribojamas maksimalus greitis, klimato kontrolės galia ir efektyviau išnaudojamas regeneracinis stabdymas.

„Eco“ režimas taip pat sumažina elektromobilio galią ir sukimo momentą, o tai padės kelyje manevruoti saugiau.

3. Paruoškite automobilį kelionei

Dalis elektromobilių turi baterijos pašildymo funkciją – ji padeda sumažinti energijos sąnaudas. Nenaudojant šios funkcijos baterija įšyla važiuojant, tačiau šis procesas naudoja energiją iš baterijos ir sutrumpina įveikiamą atstumą. 

Baterijos pašildymo funkciją rekomenduojama naudoti, kai norima sutrumpinti įkrovimo laiką – tai yra itin aktualu kalbant apie greitą įkrovimą, nes įšilusi elektromobilio baterija krausis ir greičiau, ir efektyviau.

Be to, jau esant kelyje rekomenduojama verčiau šildyti elektromobilio sėdynes ir vairą. Taip galima sumažinti šildymui reikalingą energijos kiekį ir  nuvažiuoti ilgesnį atstumą. 

4. Naudokite regeneracinį stabdymą

Regeneracinis stabdymas – viena dažniausiai vairuotojų naudojamų elektromobilio funkcijų. Elektromobilis stabdant akumuliuoja kinetinę energiją ir naudoja ją baterijai įkrauti. Tai itin pravartu žiemą, dėl šaltos temperatūros sumažėjus baterijos efektyvumui. 

Norėdami kuo geriau išnaudoti regeneracinio stabdymo galimybes, lėtinkite automobilį tolygiai, o ne staigiai stabdykite – palengva stabdant slidžiame kelyje taip pat yra išlaikomas saugus atstumas nuo priešais esančios transporto priemonės. 

Visgi verta atkreipti dėmesį, kad šis stabdymo būdas gali nebūti efektyvus esant slidžiai kelio dangai. 

5. Tikrinkite padangų slėgį

Nors padangų būklę ir slėgį jose reikia tikrinti nuolat, žiemą į šį aspektą dėmesį reikėtų atkreipti dažniau. Esant žemai temperatūrai, atitinkamai mažėja ir slėgis padangose. Skaičiuojama, kad kaskart temperatūrai nukritus dešimčia laipsnių, slėgis padangose sumažėja 0,07–0,14 baro. Dėl nepakankamo oro slėgio padangose atitinkamai sutrumpėja ir galimo įveikti kelio atstumas.

6. Pasirūpinkite įkrauta elektromobilio baterija

Šaltuoju metų laiku rekomenduojama, kad baterijos likutis nenukristų žemiau 20 proc. ribos.

Elektromobilių vairuotojai turėtų atkreipti dėmesį ir į tai, kad ši transporto priemonė žiemą įsikrauna per šiek tiek ilgesnį laiką. 

Žema oro temperatūra veikia ne tik elektromobilio baterijos efektyvumą dėl sulėtėjusių cheminių reakcijų, bet ir lauke esančių įkrovimo stotelių greitį, atsiranda didesni energijos nuostoliai.

Atšalus orams elektromobilių vairuotojams rekomenduojama rinktis mažesnį ir pastovų greitį, planuoti dažnesnius ir ilgesnius sustojimus įkrovimui ir, jei yra galimybė, naudoti baterijos pašildymo funkciją.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder