Bankai tyčiojasi ir iš seimūnų

(6)

Parlamentaras, šešėlinės „valstiečių" vyriausybės finansų ministras Valius Ąžuolas per plenarinį posėdį atskleidė, kaip vienas iš skandinaviškų bankų nesiskaito su niekuo.

„Lietuvos bankas pranešė džiugią žinią, kad valstybinių institucijų indėliai padidėjo 1 mlrd. eurų. Buvo 3,6 mlrd. indėlių iš valstybinių institucijų, dabar - 4,6 mlrd. indėlių, bet nuėjus į valstybines institucijas, kad jos spręstų problemą, dažniausias atsakymas - pinigų nėra. Čia dabar klausimas: kodėl tie pinigai nėra naudojami?

Bet Seimo Biudžeto ir finansų komitete buvo įdomesnė situacija - aiškinomės dėl finansinių paslaugų prieinamumo, Lietuvos banko skyrių veiklos ir kitų dalykų. Išaiškėjo tokie dalykai, kad Lietuvos bankas, kuris vykdo bankų priežiūrą, teoriškai vykdo, praktiškai ne. <...>

Tada į mane kreipėsi labai daug žmonių, kad bankų skyriuose iš klientų yra tyčiojamasi. Nueini, tave, jeigu esi neužsiregistravęs, išgina, liepia ateiti kitą dieną ir taip toliau. Tai aš nusprendžiau, išgirdęs tiek daug skundų, padaryti parlamentinę kontrolę savo atveju.

Viename dideliame banke, SEB banke (naudojuosi jo paslaugomis), nusprendžiau uždaryti viską, atsisakyti visų paslaugų ir atsiimti ten turimus pinigus. Taip ir padariau. Nuėjau į skyrių neužsiregistravęs. Išginė mane iš karto, pasakė: kadangi neužsiregistravai, niekas šiandien tavęs nepriims, nors skyrius pustuštis.

Tada mane užregistravo kitai dienai. Ateinu kitą dieną, sužinau stebuklingą dalyką. Sakau: aš noriu uždaryti viską ir atsisakyti visų jūsų paslaugų. Išgirdau atsakymą: kol neužpildysite anketos dėl naujos sąskaitos atidarymo mūsų banke, mes jums nieko uždaryti neleisime ir pinigų neatiduosime.

Gerai, tada prašau: atspausdinkite man popierinę anketą, būtų pavyzdys, kad aš galėčiau parsinešti namo, išsistudijuoti tą anketą, ją užsipildyti popieriuje ir atnešti tą anketą. Iš pradžių sako: neduosime popierinės, imsime ir neduosime. Viskas - neduosime. Sakau: žiūrėkite, jeigu, pavyzdžiui, aš esu pensininkas ir nesinaudoju jokiomis elektroninėmis priemonėmis, tai kaip man tą anketą užpildyti?

Po ilgų prašymų atneša man tą anketą. Anketą atspausdino taip, kad jos nebūtų galima įskaityti. Tyčia žodį ant žodžio surašė, kad nieko - nei pavadinimo, nei klausimų - neįskaitysi, užsiknisi. Darbuotojos klausiu: o jūs čia tyčiojatės iš manęs ar čia vadovybė liepė tyčiotis? <....>

Tada sakau: aš noriu užpildyti popierinį prašymą, kad atsisakau visų jūsų paslaugų, jūs man grąžinkite pinigus. Pasakė: prašymo nepriimsime ir neleisime pildyti. Po ilgų įkalbinėjimų leido užpildyti, bet ir vėl tas užburtas ratas - nėra anketos, neužpildysi. Taip yra tyčiojamasi iš gyventojų SEB banke.

Komitetą apie tai informavau. Nusiųsiu visą medžiagą Lietuvos bankui. Dabar tą parlamentinę kontrolę reikia įvykdyti iki galo. Ar bankas galės toliau tyčiotis iš klientų ir nenutraukti visų paslaugų, ir neatiduoti pinigų, ar jiems suteikta tokia teisė? Dabar laukiame institucijų atsakymų, ar bankai elgiasi teisėtai. Jeigu paaiškės, kad neteisėtai, tai tokia realybė yra su mūsų bankais ir su mūsų bankų skyriais.

Ar iš tikrųjų žmogus gali jaustis saugus, kai sužino, kad banko kortelės neveikia, negali išsiimti jokių pinigų, o nuėjęs į tą banko skyrių sužino, kad banko skyrius su grynaisiais pinigais nedirba? Vadinasi, bankas tave palieka tą dieną be maisto, be prekių, be nieko. Visi žinome, kad tai vyksta. Turbūt kuo toliau, tuo daugiau tie dalykai vyks, o Lietuvos bankas tos priežiūros turbūt ir toliau nevykdys, kad bankai galėtų elgtis taip, kaip nori. <...>

Belieka tik vienintelis kelias - priimti švedišką variantą. Švedija prieš keletą metų įtvirtino įstatymu finansinių paslaugų prieinamumą, koks turi būti tinklas, kokie turi būti atstumai. Gaila, kad tas įstatymas Biudžeto ir finansų komitete konservatorių liko paslėptas, nes kito kelio sureguliuoti tą rinką ir ją prižiūrėti nebėra kaip".

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder