Pasaulio centriniai bankai 2024 m. pagaliau gali pradėti mažinti palūkanų normas, iš esmės laimėdami kovą su infliacija ir nesukeldami pasaulinės recesijos.
JAV ir Europoje akcijos pasiekė rekordines aukštumas, o žurnalas „Forbes“ šiuos metus pavadino triumfuojančiais itin turtingiems žmonėms - į milijardierių sąrašą pateko 141 naujas žmogus.
Tačiau jei tai turėjo būti gera žinia, kažkas pamiršo apie tai pranešti rinkėjams.
Rinkimų metais daugybėje šalių - nuo Indijos iki Pietų Afrikos, Europos ir Jungtinių Valstijų - žmonės peikė tuo metu valdžioje buvusius politikus dėl ekonominės realybės, su kuria jie susidūrė: nesiliaujančios pragyvenimo išlaidų krizės, kurią sukėlė susikaupęs kainų augimas po pandemijos.
Daugelio nuomone, 2025 m. padėtis gali dar labiau pablogėti.
Jei Donaldas Trumpas, grįžęs į Baltuosius rūmus, įves prekybos muitus, kurie sukels prekybos karą, tai gali reikšti naują infliacijos šuolį, pasaulio ekonomikos augimo sulėtėjimą arba abu scenarijus vienu metu.
Nedarbas, dabar esantis arti istorinių žemumų, gali padidėti.
Situacija Ukrainoje ir Artimuosiuose Rytuose, politinė aklavietė Vokietijoje ir Prancūzijoje ir klausimai dėl Kinijos ekonomikos dar labiau temdo padėtį.
Tuo pat metu klimato kaitos padarinių įveikimo išlaidos tampa vis aktualesne problema daugeliui šalių.
KODĖL VISA TAI SVARBU
Pasaulio banko duomenimis, skurdžiausių šalių ekonominė padėtis yra blogiausia per pastaruosius du dešimtmečius, nes jos nesugebėjo prisijungti prie atsigavimo po pandemijos.
Joms dabar mažiausiai reikia naujų neigiamų pavojų, pavyzdžiui, silpnesnės prekybos ar blogėjančių finansavimo sąlygų.
Turtingesnės ekonomikos šalių vyriausybės turi išsiaiškinti, kaip kovoti su daugelio rinkėjų įsitikinimu, kad jų perkamoji galia, pragyvenimo lygis ir ateities perspektyvos blogėja.
Priešingu atveju tai gali virsti ekstremistinių partijų iškilimu, kuris jau sukėlė susiskaldymą ir nesutarimus parlamentuose.
Nacionaliniai biudžetai, kurie jau ir taip yra išsekę po pandemijos, turi būti skirti naujiems prioritetams - nuo kovos su klimato kaita iki kariuomenės stiprinimo ir senėjančios visuomenės priežiūros. Tik sveika ekonomika gali suteikti tam reikalingų lėšų.
Jei vyriausybės nuspręs daryti tai, ką darė daugelį metų, t. y. paprasčiausiai didinti skolą, jos rizikuoja anksčiau ar vėliau patirti finansų krizę.
KĄ TAI REIŠKIA 2025 METAIS?
Kaip spaudos konferencijoje po paskutinio šių metų ECB posėdžio sakė Europos centrinio banko vadovė Christine Lagarde, 2025 m. bus daug neapibrėžtumo.
Christine Lagarde
Kol kas niekas nežino, ar D. Trumpas toliau taikys 10-20 % muitus visam importui ir iki 60 % muitus kiniškoms prekėms, ar šie grasinimai yra „gambitas“ vėlesnėms deryboms.
Jei šie grasinimai bus įgyvendinti, pasekmės priklausys nuo to, kokioms pramonės šakoms bus suduotas smūgis ir kas imsis atsakomųjų priemonių.
Kinija, antra pagal dydį pasaulio ekonomika, patiria vis didesnį spaudimą dėl esminių permainų, nes pastarųjų metų ekonominis pagreitis mažėja.
Ekonomistai teigia, kad Vidurio karalystė turi nustoti pernelyg pasikliauti gamyba ir užtikrinti, kad didėtų mažas pajamas gaunančių piliečių pajamos.
Ar Europa, kurios ekonomika po pandemijos dar labiau atsiliko nuo JAV ekonomikos, sugebės susidoroti su bet kuria iš pagrindinių priežasčių - nuo investicijų trūkumo iki įgūdžių stygiaus?
Visų pirma jai teks įveikti politinę aklavietę dviejose didžiausiose euro zonos ekonomikose - Vokietijoje ir Prancūzijoje.
Daugeliui kitų šalių ekonomikų stipresnio dolerio perspektyva - jei D. Trumpo politika paskatins infliaciją ir sulėtins FED palūkanų normų mažinimo tempą - yra bloga žinia.
Kylantis žaliosios valiutos kursas lems investicijų nutekėjimą ir pabrangins jų doleriais denominuotas vyriausybių obligacijas.
Galiausiai reikia atsižvelgti į beveik nenuspėjamą konfliktų Ukrainoje ir Artimuosiuose Rytuose poveikį - abu jie gali turėti įtakos pasaulio ekonomiką maitinančios energijos kainai.
Kol kas pareigūnai ir finansų rinkos tikisi, kad pasaulio ekonomika sugebės įveikti visus šiuos sunkumus ir kad centriniai bankai sugebės grąžinti palūkanų normas į įprastą lygį.
Tačiau, kaip pažymėjo Tarptautinis valiutos fondas naujoje pasaulio ekonomikos apžvalgoje, turime pasiruošti netikrumo laikotarpiui.
Šaltinis: moscowtimes
Rašyti komentarą