Kino legendai Klintui Istvudui nepavyko prisiteisti milijonų iš lietuvio įmonės

Kaip žemaitis paliko kino legendą Klintą Istvudą nieko nepešusį

(1)

Holivudo legenda, keturių „Oskarų“ ir keturių „Auksinių gaublių“ laureatas, 93 metų Klintas Istvudas (Clint Eastwood), aktorius ir režisierius, tikėjosi prisiteisti net 6,1 milijonus JAV dolerių (5,26 mln. Eur) iš vieno mažai kam žinomo lietuvio. Aktorius taip išgąsdino jo vardu bei atvaizdu neteisėtai pasinaudojusį tauragiškį, kad šis skubiai likvidavo savo pelningą UAB-ą ir tapo amerikiečiui nepasiekiamas.

Kas tas Bučinskas, supykdęs Istvudą

2017 m. kovą Lietuvos žemės ūko akademijos (dabar VDU ŽŪA) ekonomikos magistras Giedrius Bučinskas savo gimtinėje, Tauragės rajono Dauglaukio kaime įregistravo bendrovę „Mediatonas“. Bendrovė užsiėmė internetinių svetainių kūrimu. Joje dirbo šeši asmenys. Nors įmonė neturėjo ilgalaikio turto, tačiau veikla sekėsi. 2018 m. grynasis pelnas sudarė 14,8 proc. visų gautų pajamų. 2019 m. pelnas siekė 9,26 proc., o 2020 m. - 11,86 proc. nuo visų pajamų ir sudarė 524 827 eurus. Mat pajamos tais metais viršijo 4 milijonus eurų. Be to, tų pačių metų liepą, per kovido pandemiją įmonė gavo ir valstybės subsidiją, siekiančią 23 tūkst. eurų.

Pats dabar jau 42 metų G.Bučinskas taip pat buvo Tauragės rajone žinomas ir gerbiamas asmuo. Tame pačiame Dauglaukio kaime, kur įregistruotas „Mediatonas“, ir gimė. Lankė vietinę mokyklą, kurioje dirbo jo mama. Čia ūkininkavo, mėsinius galvijus augino ir G.Bučinsko brolis dvynys, kuriam inžinierius tėvas, pasitraukęs nuo aktyvios prekinės žemdirbystės, perleido ūkį. Šeima įsikūrusi buvusiame Dauglauko mokyklos pastate.

Pats G.Bučinskas kadaise labai aktyviai vadovavo Dauglaukio kaimo bendruomenei „Gimtinė“. 2008 m. buvo Tauragės rajone pats jauniausias bendruomenės pirmininkas. Vyras 2015 m. nesėkmingai dalyvavo savivaldybių tarybų rinkimuose. Yra dirbęs vyr.specialistu Nacionalinėje mokėjimų agentūroje. Tačiau vėliau pasuko į privatų informacinių technologijų verslą.

Pažeidė teisę į atvaizdą

Ir staiga - skandalas! JAV laikraštis „The New York Times“ paskelbė, jog G.Bučinsko įmonė „Mediatonas“ neteisėtai panaudojo K.Istvudo veidą kanapių produktų reklamoje internete. Viename straipsnyje, kuriame buvo reklamuojami kanapių produktai. Pats K.Istvudas teigė niekada viešai nekalbėjęs apie kanapių ar jų produktų vartojimą.

Todėl pats aktorius ir jo įvaizdžio bei atvaizdo teises valdanti bendrovė „Garrapata“ (ispaniškai - „Erkė“) kreipėsi į Los Andželo (JAV) federalinį teismą ir šis nusprendė, kad „Mediatonas“ už neteisėtą Holivudo veterano atvaizdo pasinaudojimą turi sumokėti 6,1 mln. JAV dolerių (5,26 mln. eurų). Amerikos teismas taip nusprendė 2022 m.

Lietuvos Civilinis kodeksas savo antrosios knygos 2.20 str. ir 2.21 str. numato atsakomybę už neteisėtai panaudotą kito asmens vardą ar atvaizdą. Teigiama, jog fizinis asmuo, kurio teisė į vardą ar atvaizdą buvo pažeista, turi teisę kreiptis į teismą ir reikalauti, kad teismas įpareigotų kitą asmenį nutraukti tokius veiksmus bei atlyginti turtinę bei neturtinę žalą.

Lenktynės: kas greičiau

Amerikiečiai ir kreipėsi. Tačiau pavėlavo. Nes „Mediatonas“ jau buvo likviduotas. Likvidacija įvyko 2021 m. gruodžio 15-ąją. Tai reiškia, kad lietuviai vos spėjo išsisukti, tačiau vis vien buvo už K.Istvudo atstovus greitesni.

O ką darysi, jei tauragiškis „Mediatonas“ niekada 6 milijonų JAV dolerių neturėjo. Taip pat neturėjo ir ilgalaikio turto. Todėl, vos 2021 m. vasarį sužinojo apie K.Istvudą atstovaujančios amerikietiškos „Garrapatos“ pretenzijas, jau po mėnesio puolė strimgalviais likviduotis. Ir užbaigė likvidaciją tų pačių metų gale. Taip sakant, šaukštai po pietų, Holivudo legenda!Tu ir be „Mediatono“ esi milijonierius!

Tad K.Istvudas 1979 m. pasirodžiusioje kino juostoje pabėgo iš Alkatraso, o mūsiškis tauragiškis pabėgo nuo kino legendos ir jo atstovų. Anot bendrijos „Gimtinė“ dabartinės pirmininkės Linos Urbutienės, G.Bučinskas dabar savo tėviškėje negyvena, tik kartais atvyksta pas artimuosius. L.Urbutienė sakė nežinanti, kur šiuo metu dirba ir gyvena lietuvis G.Bučinskas, kurio nesugebėjo prigriebti amerikietis K.Istvudas.

Likvidacija įdomi ir teisėta

Tiesa, pelningai veikusio „Mediatono“ likvidacija buvo ne tik greita, bet ir originali. Paprastai likviduojamos firmos yra bankrutuojančios, neperspektyvios, finansiškai nuostolingos. O likviduojamo „Mediatono“ darbuotojų vidutiniai užmokesčiai prieš pat bendrovės uždarymą 2021 m. siekė 4821,49 Eur. Daugiau nei kultūros ministro. Tad Holivudo veteranas, ne kartą filmavęsis koviniuose filmuose, Lietuvoje faktiškai nukovė finansiškai perspektyvią bendrovę.

Tačiau daugiau nieko nepešė. Vaizdžiai kalbant, erkė-garrapata neįsisiurbė. Lietuvos Apeliacinis teismas, motyvuodamas būtent tuo, kad „Mediatonas“ jau likviduotas, atmetė K.Istvudo atstovų prašymą areštuoti „Mediatono“ vadovo G.Bučinsko turtą.

Tada K.Istvudo atstovai pareikalavo, kad jiems būtų atlyginta bent 50 tūkst. eurų žala. Esą „Mediatonas“ galimai buvo tik todėl likviduotas, kad jam nereikėtų mokėti JAV teismo priteistus 6,1 mln. JAV dolerių. Tačiau ir šios amerikiečių pretenzijos buvo atmestos.

Praėjusių metų gale Klaipėdos apygardos teismas nusprendė, kad JAV teismo sprendimo egzistavimas nėra pakankamas juridinis pagrindas pripažinti, jog K.Istvudas ir jam atstovaujanti „Garrapata“ yra laikytini likviduotojo „Mediatono“ kreditoriais. Be to, kaip teigė mūsiškiai teisininkai, JAV teismo sprendimas Lietuvoje neturi teisinės reikšmės. Lietuvos skaitmeninių technologijų asociacijos „Infobalt“ vadovas

Interviu

Simonas ČERNIAUSKAS

Lietuvos skaitmeninių technologijų asociacijos „Infobalt“ direktorius

„Tokių atvejų, kai be sutikimo panaudojamas žinomo žmogaus vardas ar atvaizdas, be abejo, pasitaiko. Bet yra ir sudėtingesnių atvejų. Visai neseniai nuskambėjo Honkongo atvejis, kai sukčiai per vaizdo skambutį įtikino koncerno darbuotoją atlikti kelių milijonų bankinį pavedimą.

Tai visiškai naujas atvejis. Per tą vaizdo skambutį atrodė, kad kalba koncerno finansų vadovas, būtent jis prašo milijonus pervesti, todėl darbuotojas, taip pat ir kiti jo kolegos patikėjo, jog kalbasi su finansų vadovu, milijoninis pavedimas nuėjo, o tada išaiškėjo, kad tas vaizdas buvo visiškas „feikas“, taip vadinama apgavystė.“

- Jei lietuviai gali pasinaudoti žinomu Holivudo aktoriumi, jam pačiam nežinant, tai reklamoje gali pasinaudoti ir mūsų vietinių žvaigždučių nuotraukomis?

- Taip. Dabar gal konkrečiomis pavardėmis neminėsiu, bet ir Lietuvoje yra buvę tam tikrų atvejų, kai garsių žmonių vardais, veidais yra siekiama manipuliuojant gauti tam tikrų naudų.

- Gal lietuviai galvoja, jog Amerika toli ir niekas nesuuos, jog Lietuvoje reklamos tikslais naudojamas kokios nors pasaulinės įžymybės portretas?

- Be abejonės, kad taip yra. Sunku komentuoti, koks „Mediatono“ atveju buvo motyvas, bet galimai buvo tikimasi kažkokių įmonei naudingų dalykų.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder