Kontaktą turėjote jūs arba jūsų vaikai? Kokios išmokos priklauso izoliuojantis (2)

Dar tik įpusėjo rugsėjis, tačiau mokyklos ir darželiai, įvairios įmonės jau skaičiuoja vis daugiau koronaviruso protrūkių. Darbuotojai, o taip pat ir vaikai turėję kontaktą su sergančiu koronavirusu privalo izoliuotis. O juos prižiūrintys tėvai taip pat lieka namuose. Specialistai paaiškino, kokiais atvejais tėvams suteikiamas nedarbingumas ir kokio dydžio išmoka jiems mokama.

Kaip informuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, ligos išmokos priklauso darbuotojams, kurie dėl užkrečiamųjų ligų protrūkių arba epidemijų nušalintiems nuo darbo, taip pat serga sunkia lėtine liga, kurie vykdydami savo profesinės veiklos funkcijas turi riziką susirgti užkrečiamąja liga ir dėl to tapti laikinai nedarbingi, taip pat dėl privalomos izoliacijos laikinai nedarbingiems asmenims.


Atvejų vėl daugėja

„Sodros“ atstovė Malgožata Kozič pastebėjo, kad šiuo metu gyventojai ėmė aktyviau domėtis nedarbingumo išmokomis.

„Jei Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) paskiria privalomą izoliaciją vaikui iki 4 klasės ar asmeniui su negalia iki 21 metų, besimokančiam pagal bendrojo ar specialiojo ugdymo programą ir išduoda pažymą, tuomet vienam iš tėvų, globėjų ar dirbančių senelių gali būti mokama ligos išmoka už vaiko priežiūrą privalomos izoliacijos laikotarpiu“, – komentavo „Sodros“ atstovė.

Anot jos, NVSC pažymos nereikia, jei nedarbingumas išduodamas sąlytį savo šeimoje turėjusio vaiko priežiūrai, bet tik tokiu atveju, jei šeimos narys, su kuriuo vaikas turėjo sąlytį, gyvena kartu ir gydosi pas tą patį šeimos gydytoją. Izoliacijos laikotarpį – dažniausiai iki 14 dienų – nustato NVSC arba šeimos gydytojas.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija teigė, kad nedarbingumas gali būti suteikiamas privalomos izoliacijos laikotarpiui, bet ne ilgiau nei 14 kalendorinių dienų nuo paskutinės sąlyčio su užsikrėtusiuoju dienos.

Pasak ministerijos, ligos išmokos dydis – 65,94 proc. nuo darbo užmokesčio ant popieriaus. Tokio paties dydžio išmoką gauna ir besiizoliuojantys darbuotojai.

Pavyzdžiu, jeigu žmogus uždirba minimalų atlyginimą – 642 eurus. Jo išmoka ir 65,94 proc. nuo darbo užmokesčio sieks 423,33 eurus“, – sakė ministerija.


Kada skiriama saviizoliacija?

NVCS informavo, kad izoliuotis turi tie, kurie turėjo didelės rizikos sąlytį su užsikrėtusiuoju COVID-19 liga, išskyrus žmones, kurie yra pasiskiepiję ir persirgę – jiems, net ir turėjus didelės rizikos sąlytį, numatyta izoliacijos išimtis.

„Didelės rizikos sąlyčiu laikomas kontaktas, kurio metu žmogus su užsikrėtusiuoju bendravo ilgiau nei 15 min., mažesniu nei 2 m atstumu be apsaugos priemonių. Arba turėjo tiesioginį sąlytį su jo kūno skysčiais, pavyzdžiui, seilėmis, krauju ar tiesioginį fizinį sąlytį, pavyzdžiui, rankos spaudimą.

Didelės rizikos sąlytį turėjusiems izoliuotis reikia 14 dienų nuo paskutinės sąlyčio dienos. Norint susitrumpinti izoliacijos laiką, septintą izoliacijos dieną reikia atlikti PGR tyrimą. Gavus neigiamą testo atsakymą, izoliacija gali būti nutraukiama po dešimtos dienos – tam reikia pateikti prašymą sutrumpinti izoliacijos laiką. Prašymą galima pateikti NVSC internetinėje svetainėje“, – komentavo NVSC.


Leido didinti moksleivių srautus

Portalas tv3.lt primena, kad mokyklos, negalinčios užtikrinti kiekvienos klasės atskyrimo, galės formuoti didesnius mokinių srautus. Tokį sprendimą patvirtino sveikatos apsaugos ministras-valstybės lygio ekstremaliosios situacijos vadovas, atsižvelgęs į Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos siūlymus. Sprendimas įsigaliojo nuo rugsėjo 13 d.

„Siūlėme, kad būtų leista mokykloms didinti mokinių srautus, nes daug mokinių turinčios mokyklos negalėjo užtikrinti reikalaujamų srautų dydžių. Nors dabar mokyklos gali formuoti didesnius srautus, vis tik labai prašome mokyklų bendruomenių užtikrinti kuo mažesnį mokinių maišymąsi ir kuo mažesnius srautus, kad būtų išvengta ligos protrūkių“, – sakė Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos kancleris Julius Lukošius.

Nuo rugsėjo 13 d. organizuojant ugdymą pagal pagrindinio ir vidurinio ugdymo programas besimokantiems mokiniams (5–4G kl.), sprendimą dėl srauto dydžio galės priimti mokyklos vadovas, suderinęs jį su mokyklos taryba – nebeliks reikalavimo, kad vieną srautą sudarytų daugiausia 100 mokinių. Visgi išlieka nuostata, kad mokinių srautai mokyklose turi būti sudaryti iš kuo mažiau klasių ar grupių.

Kaip ir anksčiau, organizuojant ugdymą 5–4G kl., srautas gali būti sudaromas tik iš tos pačios klasių grupių, pavyzdžiui, visų šeštokų, arba iš kelių tos pačios programos skirtingų klasių mokinių, pavyzdžiui, iš šeštokų ir septintokų.

Pradinių klasių (1–4 kl.) srauto dydis nesikeičia – išlieka 100 mokinių. Tačiau jie galės būti nebūtinai tos pačios klasių grupės, pavyzdžiui, tik pirmos arba tik trečios. Esant mažiau nei 100 tos pačios klasių grupės mokinių skaičiui, galima į srautą jungti ir kitas pradines klases, pavyzdžiui 1–2 kl., 2–3 kl. ir pan. Iki šiol galiojo reikalavimas, kad pradinukų srautą sudarytų tik tos pačios klasių grupės mokiniai, pavyzdžiui, tik pirmokai, tik antrokai ir pan.

Raktažodžiai
Tualetus skirtingus vaikams padarykite. Kur matyta kad berniukai ir mergaites eitu i bendra tualeta..pradekite nuo hegienos bendros. Ir ligu ir uzsikeietimu bus maziau. Autistai *****.
RADION, 2021-09-17 10:35
Tualetus skirtingus vaikams padarykite. Kur matyta kad berniukai ir mergaites eitu i bendra tualeta..pradekite nuo hegienos bendros. Ir ligu ir uzsikeietimu bus maziau. Autistai *****.
RADION, 2021-09-17 10:35
Sidebar placeholder