Lova darbuotojams pabrango trečdaliu

Laikino darbuotojų apgyvendinimo sektoriuje per metus kainos šoktelėjo trečdaliu. Lova parai vidutiniškai kainuoja 7-8 eurus, o įmonėms vis sunkiau rasti laisvų vietų darbuotojams apgyvendinti. Didėjant komunaliniams mokesčiams, kainos ir toliau auga.

Septynerius metus darbuotojų įdarbinimu užsiimanti klaipėdietė Eglė Drūnė sako, kad praėjusiais metais buvo įprasta, jog vieno darbuotojo apgyvendinimas per mėnesį kainuodavo apie 150 eurų + PVM. Šiuo metu kainos jau perkopė 200 eurų + PVM.

„Būna situacijų, pavyzdžiui, Mažeikiuose, kai naftos perdirbimo gamykloje vyksta rekonstrukcija ar statybos darbai, tai mieste ir aplinkui kainos šokteli dvigubai, net už 15-16 eurų parai sunku būna rasti lovą darbininkų nakvynei“, - sako E. Drūnė.

Anot jos, įprastai darbuotojai apgyvendinami po 2-3 žmones viename kambaryje, tačiau pasitaiko, kad viename kambaryje būna ir daugiau žmonių.

„Viena pagrindinių taisyklių, kad 5-6 žmonėms tektų vienas sanitarinis mazgas“, - sako E. Drūnė.

Taip pat būste turi būti reikalingi indai, virtuvė su įranga, galimybės išsiskalbti ir džiovinti rūbus.

Nenori įsileisti

Nors nuomojant lovas darbuotojams galima uždirbti ir daugiau nei užsiimant įprasta ilgalaike butų nuoma, tačiau dalis žmonių nepageidauja įsileisti darbininkų.

„Stebime, kad net senos statybos neremontuotų butų savininkai, sužinoję, kad gyvens darbininkai, atsisako nuomoti“, - sako pašnekovė.

Anot E. Drūnės, ir pačios įmonės nuomodamos būstą savo darbuotojams kartais neatkreipia dėmesio į visus niuansus.

Daugiau aiškumo yra, kai patalpų savininkas ir nuomininkas yra įmonės, tada dėl mokesčių ir kainų yra paprasčiau.

Turto mokestis

Kai patalpas nuomoja fizinis asmuo pagal verslo liudijimą, tada jau reikia tinkamai apskaičiuoti fizinių asmenų pajamų mokestį.

„Pirmą kartą iš fizinių asmenų būstą nuomojančioms įmonėms metų pabaigoje kartais būna netikėtumas, kai reikia susimokėti nekilnojamojo turto mokestį“, - pastebi E. Drūnė.

Anot jos, mokestis paskaičiuojamas už visą nuomos laikotarpį pagal Registrų centre užfiksuotą turto vertinimą.

„Ypač juntamos sumos, siekiančios ir tūstančius, susidaro nuomojant būstą didmiesčių centruose, kur būstas yra brangus“, - pastebi verslininkė.

Įkūrė startuolį

Iššūkiai nuomos versle Eglei padiktavo idėją sukurti platformą, padedančią surasti nuomojamą būstą darbuotojams visoje Lietuvoje

„Statybos, pramonės ar laikino įdarbininimo sektoriuje dirbančios įmonės nuolatos gvildena nebrangaus darbuotojų įkurdinimo komandiruočių metu problemą - dauguma būstą siūlančių privačių asmenų ar įmonių atsisako joms teikti paslaugas. Ši situacija ypač paaštrėjo prasidėjus darbo jėgos antplūdžiui iš NVS šalių“, - padėtį komentuoja pašnekovė.

Jos teigimu, iki šiol, norint surasti tinkamą apgyvendimą užsakymus išvykoje vykdantiems kolektyvams, reikėjo įdėti daug pastangų ir laiko, nes nebuvo portalo ar duomenų bazės, skelbiančios tik specializuoto nuomojamo būsto informaciją.

„Įvertinus šią opią problemą, buvo sukurta pirmoji darbuotojų apgyvendinimo platforma workerbed.lt, burianti tiek juridinius, tiek ir privačius asmeninis į bendrą nebrangios apgyvendinimo paslaugos rinką“,- sako E. Drūnė.

Nei besinuomojantiems būstą, nei jį siūlantiems jokie papildomi mokesčiai nebus taikomi - abi pusės virtualios platformos privalumais galės naudotis nemokamai.

Sudėtingiausia, pasak E. Drūnės, rasti apgyvendinimą darbuotojams yra Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje, Šiauliuose, Mažeikiuose, o vasarą probleminiu tampa visas pajūrio regionas.

Šiuo metu labai daug statybų vyksta Panevėžyje, atkreipia dėmesį startuolio įkūrėja.

Anot jos, nors portalas veikia tik pirmas mėnuo, juo jau susidomėjo stambios Lietuvos statybų įmonės ir pradeda jį naudoti kaip įrankį.

Jau po mėnesio portalo duomenų bazė turėtų smarkiai išsiplėsti, o ateityje turėtų atsirasti funkcija, kuri rodytų realų laisvų vietų skaičių siūlomuose objektuose.

Migrantų daugėja

Migracijos departamento duomenimis, 2022 m. sausio 1 d. šalyje gyvenančių užsieniečių skaičius perkopė 100 tūkst., kas bendrame Lietuvos gyventojų skaičiuje sudaro 3,58 proc. Daugiausia jų, apie 70 tūkst., Lietuvoje apsistojo turėdami leidimą laikinai gyventi ar darbo vizas.

„Taip pat yra komadiruojami lietuviai darbuotojai, kuriems būtinas nuolatinis ar trumpalaikis apgyvendimas arti statomų ar įrengiamų objektų“, - platformos poreikiu rinkoje neabejoja E. Drūnė.

Jos žiniomis, panašius į workerbed.lt specializuotus darbuotojų apgyvendimui skirtus internetinius portalus Europoje turi vos kelios šalys. Plačiausiai darbuotojų apgyvendinimo paslauga išvystyta Vokietijoje.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder