Pernai liepos mėnesį Dzūkijos verslininkai per dieną supirkdavo po kelias tonas voveraičių, o šiemet jų dar nesulaukė

Miško gėrybių supirkėjai: kol kas nėra jokio voveraičių derliaus – tokios prastos vasaros nebuvo daugiau kaip 10 metų

Verslininkai nusiminę – šiuo metu turėtų jau visą mėnesį supirkinėti grybus, tačiau iki šiol jų nesulaukia. Suradę vieną kitą grybą žmonės skuba brangiai parduoti turguje ar pakelėje.

Už voveraites čia prašoma kone trigubai aukštesnės kainos nei įprasta šiuo metu.

„Kol kas nėra jokio nėra voveraičių derliaus. Iš principo grybų miške nėra“, – Alfa.lt sakė Lietuvos miško grybų ir uogų verslininkų asociacijos prezidentas, bendrovės „Vipreka“ vadovas Virginijus Varanavičius.

Verslininkas įsitikinęs, kad prekybos centruose parduodamos voveraitės gali būti atvežtos iš Balkanų valstybių – vienintelės vietos Europoje, kur šiuo metu auga šie grybai. „O lietuviškų voveraičių iš principo dar nėra“, – tikino jis.

Blogi metai

Grybus superkančios įmonės vadovas V. Varanavičius pasakojo, kad dažniausiai pirmosios voveraitės Lietuvoje pasirodo prieš Jonines birželį. „Dabar skaičiuojame, kad vieną mėnesį – patį produktyviausią voveraičių derliaus mėnesį – jau praradome“, – apgailestavo jis.

Skaičiuojame, kad patį produktyviausią voveraičių derliaus mėnesį jau praradome.

Verslininkas aiškino, kad šiemet grybams ypač nepalankios gamtinės sąlygos. Tokie prasti metai Lietuvoje buvo daugiau kaip prieš dešimtmetį.

Grybams labai pakenkė šaltas pavasaris ir kelis vasaros mėnesius besitęsianti sausra. „Gegužę naktys buvo gana vėsios. Grybiena formavosi labai lėtai ir prastai.

Jai susiformuoti reikia apie trijų savaičių. Po to prasidėjo sausra. Ir šitie du veiksniai nulėmė voveraičių derlių, – sakė V. Varanavičius. – Šiandien lietuviškų voveraičių įmonės nesuperka.

Jeigu kas randa vieną kitą, arba suvalgo, arba parduoda stiklainiukuose pakelėse, turgeliuose. Kainos ten didžiulės. Ir tai labai nedideli kiekiai.“

Varėnos turguje savaitgalį litras voveraičių kainavo 8 eurus, o pakelėse kaina gali siekti ir 10 eurų.

Tokiu metu Dzūkijos supirkimo punktuose voveraitės būdavo superkamos vidutiniškai po 4–5 eurus už kilogramą (Eur/kg).

Reikėtų turėti omenyje, kad 1 kg vidutinio drėgnumo ir svorio voveraičių telpa į 1,8 litro indą. Taigi, voveraičių kaina turguje dabar siekia apie 14,4 Eur/kg. Tai trigubai brangiau nei praėjusią vasarą už jas rinkėjams mokėjo supirkėjai.

Šiandien lietuviškų voveraičių įmonės nesuperka. Jeigu kas randa vieną kitą, arba suvalgo, arba parduoda pakelėse, turgeliuose.

V. Varanavičius prisimena, kad toks prastas vasaros grybų derlius buvo 2011 m., kai voveraičių irgi rinkta labai mažai. Bet vėliau tais metais užderėjo daug rudeninių grybų – šilbaravykių, raudonviršių, baravykų.

„Mano daugiametė praktika rodo, kad po tokių vasaros sausrų prasto voveraičių derliaus gausiai uždera rudeninių grybų.

Aišku, jeigu palytų, grybai ir dabar atsigautų. Bet vienas sezono mėnuo versle yra prarastas“, – konstatavo supirkėjas.

Rudeniniai grybai Lietuvoje dažniausiai pasirodo po Žolinės, švenčiamos rugpjūčio 15 d. „Iki Žolinės liko mažiau nei mėnuo.

O pagal visas taisykles, jeigu jų laikomasi, rudeniniai grybai turėtų pasirodyti iš karto po Žolinės“, – šypsojosi pašnekovas.

Kuo prekiauja centrai

Dauguma didžiųjų prekybos centrų šiuo metu voveraitėmis neprekiauja. Tai portalui patvirtino „Lidl“, „Norfos“, „Rimi“ atstovai.

„Kiekvieno sezono metu pastebime klientų susidomėjimą voveraitėmis.

Nors tokiu laikotarpiu paprastai prasideda šių grybų sezonas, kol kas voveraičių parduotuvėse neturime dėl esamos sausros.

Tikimės pradžiuginti klientus lietuviškomis voveraitėmis nuo liepos pabaigos ar rugpjūčio pradžios“, – Alfa.lt teigė „Lidl Lietuvos“ Korporatyvinių reikalų ir komunikacijos departamento atstovė Rasa Didjurgytė.

Nors tokiu laikotarpiu paprastai prasideda šių grybų sezonas, kol kas voveraičių parduotuvėse neturime dėl sausros.

„Voveraičių neturime, kadangi šiuo metu oro sąlygos – itin sausa miškuose – nepalankios jų augimui. Nuolat palaikome ryšį su tiekėjais ir tikimės, kad jų šią vasarą dar atsiras ir šių grybų galėsime pasiūlyti savo klientams prekybos centruose“, – portalui Alfa.lt sakė „Rimi Lietuvos“ ryšių su visuomene ir korporatyvinės atsakomybės vadovė Eglė Krasauskienė

Šiuo metu „Rimi“ klientams gali pasiūlyti pievagrybių – baltųjų ir rudųjų, portobello, šitakių, shimeji, eringi grybų. „Apie 50 proc. grybų mūsų asortimente yra ekologiški. Minėti grybai išties mėgstami mūsų pirkėjų. Jų pardavimai palyginti su praėjusiais metais išaugo apie 20 proc.“, – teigė „Rimi“ atstovė.

V. Varanavičius perspėjo, kad, šiuo metu prekybos centruose aptikę parduodamas voveraites, pirkėjai turėtų žinoti, kad tai ne lietuviškos kilmės grybai. „Patikėkite manimi, kad ir kaip tiekėjai jas įvardija, natūroje jų Lietuvoje nėra“, – tikino jis.

Verslininkas mano, kad voveraitės į Lietuvą galėtų būti atvežamos iš Pietų Europos, nes nei Lenkijoje, nei Baltarusijoje šie grybai dabar taip pat neauga.

„Iki šiol voveraičių daugiau turėjo rumunai, bulgarai, serbai. Pietinėje Europoje, buvusiose Jugoslavijos šalyse, buvo ir dabar yra gana geras voveraičių derlius.

Aišku, kokybė ne ta kaip mūsų, bet vis tiek tai yra šviežias grybas“, – pastebėjo V. Varanavičius.

Pernai džiaugėsi

Praėjusiais metais vasaros viduryje Lietuvoje susiklosčius idealioms oro sąlygoms, miškuose išdygo rekordiškai daug voveraičių.

Grybų supirkėjai trynė rankas – kai Vakarų Europą kankino kaitra, populiariausiems vasaros grybams Lietuvoje buvo idealios sąlygos: gera temperatūra, vos kelios karštos dienos ir lietus.

Varėnos įmonė „Vipreka“ pernai liepą per dieną supirkdavo 3–4 tonas voveraičių.

Lietuvoje gerais metais iš viso surenkama apie 1 tūkst. tonų voveraičių.

Populiariausi grybai

Voveraitės Lietuvoje yra populiariausi vasaros grybai. Jeigu susiklosto palankios oro sąlygos, yra pakankamai drėgmės ir šilumos, voveraitės Lietuvoje renkamos nuo birželio iki spalio mėnesio, o kartais ir ilgiau.

Voveraitės Lietuvoje renkamos nuo birželio iki spalio mėnesio, o kartais ir ilgiau.

Voveraitės yra populiariausi valgomieji grybai ir Vokietijoje, Prancūzijoje – ten voveraitėmis pagardinami įvairūs patiekalai.

„Šie grybai vertinami, nes nekirmija, o lietuviškos voveraitės aukštai kotiruojamos, prilyginamos ekologinėms, jų ir kvapas, ir skonis geras“, – mano V. Varanavičius.

Kylant pragyvenimo lygiui Lietuvoje pradėjo augti vidaus vartojimas ir voveraičių kasmet vis daugiau nuperka prekybos tinklai.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder