Norvegija pasisakė prieš dujų kainų lubas Europoje

Dujas eksportuojanti Norvegija ES pasitarime pasisakė prieš dujų kainų lubų Europoje nustatymą. Tai pranešė Italijos premjeras Marijo Dragi (Mario Draghi).

„5 mln. gyventojų turinčios Norvegijos pelnas per pastaruosius mėnesius siekė 150 mlrd. JAV dolerių. Ši aplinkybė ne tik demonstruoja išaugusį jų parduodamų dujų pelningumą, bet ir paaiškina užsispyrimą kainų lubų klausimu.

Tai suprantama - jie priešinasi priemonėms, kurios sumažintų, bet nepanaikintų jų pelną. Mes visada galvojome, kad kainų lubos taikomos tik rusų tiekėjams, bet reikia suvokti, kad šiauriniai dujų tiekėjai yra būtent norvegų įmonės", - M.Dragi žodžius cituoja italų leidinys „La Repubblica".

Vykstančiame ES šalių atstovų susitikime būtent Italija pasiūlė riboti dujų kainas, taip apsaugant žmones nuo drastiško kuro brangimo.

Deja, bendro susitarimo šiuo klausimu pasiekti nepavyko. Beje, nors Norvegija nėra ES narė, tačiau kaip dujas eksportuojanti valstybė priklauso Europos ekonominei zonai.

Kovo 25-ąją, apibendrindamas ES šalių atstovų susitikimą, Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas (Emmanuel Macron) pareiškė, kad Europos Komisijai bus patikėta planuoti bendrus dujų pirkimus. Taip esą bus išvengta galimos konkurencijos šių išteklių rinkoje.

Prancūzijos lyderis taip pat pareiškė, kad Rusijos reikalavimas atsiskaityti už dujas rubliais pažeidžia sutarties sąlygas.

Priminsime, jog apie tai, kad Rusija už dujas nuo šiol reikalaus mokėti rubliais, kovo 23-ąją pareiškė jos vadovas Vladimiras Putinas.

Taip pat jis patikino, kad Maskva toliau laikysis anksčiau sudarytų sutarčių ir tieks dujas jose numatytomis apimtimis.

Europa netruko į tai sureaguoti ir jau kitą dieną EK vadovė Ursula von der Lajen pareiškė, kad ES tokios Rusijos sąlygos nėra priimtinos. Jos vertinimu, tokį reikalavimą galima traktuoti kaip bandymą apeiti sankcijas, todėl ES padarys viską, kad Rusijai taikomi ribojimai nebūtų apeidinėjami.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder