šipurovė, vida šipurovė, verslo balansas

Pasiskolinote be procentų - gali tekti susimokėti

(1)

„Vakarų ekspresas“ ir buhalterinės apskaitos, verslo ir mokesčių teisės konsultacijas teikianti MB „Verslo balansas“ tęsia rubriką, kurioje pateikiame aktualią informaciją apskaitos ir mokesčių klausimais. Šiandien atkreipiame dėmesį į naudos apmokestinimą gavus paskolą be arba su mažesnėmis nei rinkos palūkanomis.

„Verslo balanso“ vadovė Vida Šipurovė sako, kad šiuo klausimu turėtų susidomėti asmenys, kurie pasiskolino maždaug 30 000 eurų ir didesnes sumas iš draugų ar pažįstamų ir oficialiai nemoka palūkanų.

„Tokie atvejai dažnai iškyla, kai žmonės pateikia pinigų kilmę už įsigytą nekilnojamąjį turtą ar kitus brangius daiktus pagrindžiančius dokumentus ir nurodo, kad gavo paskolą be procentų“, - sako V. Šipurovė.

Anot jos, tokiu atveju mokesčių administratorius traktuoja, kad nemokėdamas palūkanų žmogus gauna naudą ir ji yra apmokestinama. Mokesčius gali tekti mokėti ir jei už gautą paskolą mokate mažesnes nei rinkos palūkanas, kurios šiuo metu vartojimo paskolai yra 8,8 procento per metus.

„Pavyzdžiui, jei iš draugo pasiskolinote 30 000 eurų be procentų, turite tai deklaruoti kaip gautą naudą ir mokėti mokesčius“, - atkreipia dėmesį V. Šipurovė. Anot jos, šiuo atveju skaičiuojama, kad žmogaus gauta nauda sudarė 2 640 eurų per metus ir atsiranda prievolė mokėti 21 eurą gyventojų pajamų mokesčio.

Tačiau reikia žinoti, kad 2 500 neapmokestinama lengvata teikiama vienam asmeniui, jei žmogus yra sudaręs santuoką, ši suma dvigubinama.

Taigi analogiškoje situacijoje santuokoje esančiam žmogui mokesčių mokėti jau nebereikia, nes neapmokestinama dalis tuomet yra 5 000 eurų.

Geriau pasikonsultuoti

„Jei žmogus kaip tik tais metais išsiskyrė ar sudarė santuoką, neapmokestinama suma gali būti perskaičiuojama konkrečiam dienų skaičiui“, - niuansus vardina V. Šipurovė. Anot jos, neretai nutinka, kad žmogus nežino apie atsiradusią prievolę mokėti mokesčius, o Mokesčių inspekcija į tai atkreipia dėmesį tik po kelerių metų, kai jau nebėra galimybės tikslinti deklaracijos.

Kiekvienas atvejis dažnai yra individualus ir reikalaujantis individualaus požiūrio. Todėl kilus neaiškumams visada naudinga pasikonsultuoti su mokesčių profesionalais.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder