Krenta ilgą laiką didėjusi medienos paklausa ir kaina

Pokyčiai medienos sektoriuje: krenta ilgą laiką didėjusi medienos paklausa ir kaina

Medienos pirkėjai 2023 m. I pusmečio aukcione įsigijo 94,5 proc. pasiūlytos žaliavinės medienos ir 88,5 proc. miško kirtimo liekanų.

Vidutinė žaliavinės medienos pardavimo kaina aukcione pusmetinėms sutartims sudaryti, lyginant su 2022 m. II pusmečio aukciono kaina, mažėjo vidutiniškai apie 10 proc., teigiama Valstybinės miškų urėdijos pranešime žiniasklaidai.

Valstybinių miškų urėdija 2023 metų I pusmečio aukcionuose pusmetinėms sutartims sudaryti ir ilgalaikėms sutartims sudaryti iš viso pasiūlė 619,42 tūkst. ktm žaliavinės medienos ir 84 tūkst. ktm miško kirtimo liekanų.

Aukciono pusmetinės sutartims sudaryti rezultatai atspindi pokyčius medienos ir biokuro žaliavos rinkose: krenta ilgą laiką didėjusi paklausa ir kainos.

Pasitvirtino prognozės dėl recesijos rinkoje bei sulėtėjusio pramonės augimo, rašoma pranešime.

„Bendraujame su savo klientais, girdime signalus iš medienos įmonių ir kitose šalyse – lėtėjanti ekonomika, krentančios prekybos apimtys neaplenkė ir medienos sektoriaus.

Tai atspindi ir aukciono rezultatai: net per du aukcionus nebuvo parduotas visas pasiūlytas žaliavinės medienos kiekis.

Tai rodo, kad žaliavinės medienos paklausa ir kaina krenta.

Stebime medienos rinkos svyravimus ir matome, kad didžioji dalis pasiūlytos medienos pigo, brango tik pjautinieji juodalksnio ir beržo rąstai“, – sakė Valstybinių miškų urėdijos generalinis direktorius Valdas Kaubrė.

Įvykdžius du aukcionus, 2023 m. I pusmečio aukcione pusmetinėms sutartims sudaryti liko neparduoti beržiniai popierrąsčiai – apie 20 proc., 12 proc. – malkų, 7 proc. – plokščių medienos bei keletas kitų sortimentų nuo pasiūlytų atitinkamų sortimentų kiekio.

Neparduotiems kiekiams bus skelbiamas pakartotinis medienos aukcionas.

„Tikimės, kad trečiame aukcione bus parduota visa mūsų pasiūlyta žaliavinė mediena ir visi mūsų pirkėjai atsakingai vykdys prisiimtus sutartinius įsipareigojimus 2023 metais“, – pranešime sakė V. Kaubrė.

Nenupirktas malkinės medienos ir kirtimo liekanų kiekis rodo, kad šiam šildymo sezonui yra pasiruošta ir žaliavos yra daugiau, nei jaučiamas poreikis iš šilumos gamintojų.

Pastaroji krizė, ištikusi medienos rinką buvo prieš trejus metus, kai po itin didelio medienos kainų pakilimo 2018 metais, 2019 m. kainos krito daugiau nei 40 proc. ir vėl padidėjo bei piką pasiekė 2021–2022 m.

Stebint medienos kainų tendencijas, kas dvejus metus matomas didelis – net iki 40 proc. kainų svyravimas.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder