Rusijos kerštas dėl Kaliningrado srities: ką gali padaryti Lietuvos verslui ir ekonomikai?

(1)

Lietuva, remdamasi Europos Sąjungos (ES), įvestomis sankcijomis Rusijai uždraudė per savo teritoriją gabenti sankcionuotas prekes į Kaliningradą. Šį sprendimą Rusija laiko blokada, tad Lietuva jau sulaukė Rusijos grasinimų.
 

Verslo atstovai ir ekonomistai tikina, kad nutraukėme beveik visus ekonominius ryšius su Rusija, tad nuostolių dėl Kaliningrado nepatirsime.

Tačiau įspėja, kad Rusija bandys kenkti tomis priemonėmis, kurios jai liko, atjungs nuo elektros tinklo.

Tad trumpuoju laikotarpiu gali brangti elektra. 

Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis pastebėjo, kad Lietuvos verslas nutraukė beveik visus ryšius su Rusija.

„Rusija nebeturi jokių realių ekonominių svertų prieš mūsų verslą. Žinoma, kažkiek liko tranzito. Tačiau jeigu Rusija imtųsi riboti tranzitą į Lietuvą, pirmiausia nukentėtų trečiosios šalys, pavyzdžiui, Kazachstanas.

Daugiausiai iš centrinės Azijos tranzitas eina per Rusiją į Lietuvą“, – komentavo verslo konfederacijos prezidentas. 

Ekonomistas M. Dubnikovas irgi pritarė, kad poveikis verslui Lietuvoje bus minimalus. 

„Paprastai panašūs propagandiniai veiksniai veikia trumpą laiką – mėnesį ar du. Žinoma, šiuo periodu gali sumažėti investicijos. Kažkas gali atidėti savo sprendimus investuoti. Tačiau tai nebus masiniai reiškiniai. Investuotojai dažniausiai galvoja racionaliai“, – komentavo M. Dubnikovas. 

Rusija platina propagandą dėl Kaliningrado? 

Pasak A. Romanovskio, situacija dėl Kaliningrado nebekelia ir tokios didelės panikos, kokia ji buvo karo Ukrainoje pradžioje. 

„Dabar visi apsiprato ir objektyviai vertina situaciją.

Tiek gyventojai, tiek verslo atstovai supranta, kad esame NATO šalis, be to, Rusija, šiuo metu nėra pajėgi kariauti. 

„Vienintelės priemonėmis, kuriomis Rusija kariauja yra kibernetinės atakos, grasinimai. Tačiau didelės įtampos verslas dėl to nepatiria. Nėra kalbų ar planų iškelti verslus į kitas šalis.

Apsipratome su tokia situacija“, – sakė verslo atstovas. 

Ekonomistas Marius Dubnikovas irgi pastebėjo, kad situacija Kaliningrade daugiausiai naudojama  propagandiniais tikslais.

„Kaliningrado niekas neblokuoja, jis turi prieigą per jūrą ir orą. Laivai ir lėktuvai gali į jį patekti. Tačiau jeigu mes nesutinkame, kad Rusija vežtų sankcionuotus krovinius per Lietuvą, tai yra mūsų reikalas. Tad blokados kaip ir nėra. 

Tačiau Rusiją situaciją vis tiek eskaluoja. Panašiai buvo ir su grūdais, kai buvo teigiama, kad gresia badas. Tad bėda dėl grūdų nebuvo tokia didelė, kaip rusai eskalavo.

Šiai temai išsisėmus dėmesys nukrypo į Kaliningradą. Nors Rusija ruošėsi ir žinojo apie Kaliningradui taikomas sankcijas“, – komentavo ekonomistas.

Naudos paskutinius būdus kenkti Lietuvai

SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas sakė, kad rusai beveik jau nebeturi, kaip ekonomiškai kenkti Lietuvai. 

„Tiesa, vienas dalykas dar liko. Lietuva gali būti atjungta nuo Brell elektros sistemos. Tokiu atveju be elektros neliksime, jis bus ir toliau tiekiama.

Tačiau kaina trumpuoju laikotarpiu gali būti didesnė.

Sunkesnis bus šis pereinamasis laikotarpis, nes po 3 metų ir taip jau turėsime būti atsijungę nuo Brell tinklo“, – sakė ekonomistas. 

Rusija grasina imtis veiksmų

Praėjusią savaitę Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas teigė, kad toks sprendimas yra beprecedentis ir Rusija jį laiko nelegaliu.

„Žinoma, tai blokados dalis“, – sakė jis.

Kiti Rusijos pareigūnai grasina atsakomaisiais veiksmais. 

Kaip pranešė Rusijos vyriausybės valdoma naujienų agentūra „RIA Novosti“, Nikolajus Patruševas, Rusijos Federacijos Saugumo Tarybos sekretorius, tikino: „Rusija tikrai atsakys į tokius priešiškus veiksmus.

Priemonės yra rengiamos tarpministeriniu būdu ir jų bus imtasi artimiausiu metu. Jos turės rimtas neigiamas pasekmes Lietuvos gyventojams.“ 

Rusijos valstybinė naujienų agentūra TASS, remdamasi Ekonominės plėtros ministerijos pateikta informacija, paskelbė, kad tarp produktų, kurių ES neleidžia eksportuoti į Rusijos teritoriją, yra statybų mechanizmai, staklės ir kita pramoninė įranga. Į šį sąrašą patenka ir kai kurios prabangos prekės. 

Birželio 20 d d. išplatintame pranešime Lietuvos Užsienio reikalų ministerija teigė, kad valstybė nenustatė jokių „vienašalių, individualių ar papildomų“ apribojimų. 

Lietuvos reikalų patikėtinis Maskvoje pirmadienį buvo iškviestas į Rusijos reikalų ministeriją, kur buvo perspėtas, kad jeigu Lietuvai visiškai neatkūrus krovinių tranzito į Kaliningrado sritį,

Rusija pasilieka teisę imtis veiksmų savo nacionaliniams interesams ginti. 

Tačiau ES, kurios nustatytas sankcijas blokuodama tranzitą Lietuva įgyvendina, palaiko šią valstybę narę.  
 

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder