
Skandalas dėl dronų: paaiškėjo įmonė, atsidūrusi teisėsaugos akiratyje
(5)Du tarpusavyje nesusiję 15min šaltiniai patvirtino, kad ši įmonė – UAB „Geodezija 3D“.
„Aš kreipiausi į Generalinę prokuratūrą su prašymu pradėti ikiteisminį tyrimą dėl galimai padarytų nusikalstamų veikų, 2024 metų rudenį inicijuojant ir vykdant bepiločių orlaivių pirkimą“, – pirmadienį žurnalistams Vilniuje pareiškė krašto apsaugos ministrė D.Šakalienė.
2024 m. rudenį vykdant bepiločių orlaivių pirkimą gautas Antrojo operatyvinių tarybų departamento raštas, kad tiekėjo pristatyti gaminiai, pažymėti, kad pagaminti Lietuvoje, iš tiesų pagaminti šalyse, kurios nėra draugiškos.
Pasak ministrės, iš ten pat galėjo būti reikalinga ir orlaivių naudojimui reikalinga infrastruktūra.
„Tokie pat įtarimai kyla dėl duomenų perdavimo infrastruktūros kilmės“, – kalbėjo ministrė.

Spaudos konferencijos metu ji neatskleidė įmonės, kuri tiekė minėtus dronus, todėl kad šiuo metu vyksta ikiteisminis tyrimas.
Du nesusiję šaltiniai 15min patvirtino, kad kalbama apie UAB „Geodezija 3D“, kuri laimėjo 2024 metų rugpjūtį vykusį konkursą tiekti dronus Šaulių sąjungai. Šaltinių teigimu, orlaiviai galėjo būti pagaminti Kinijoje, dalį jų gavo ir Šaulių sąjunga.
15min žiniomis, konkurse buvo pateikti trys pasiūlymai, o „Geodezija 3D“ pasiūlymas buvo pigiausias.
15min susisiekė su „Geodezija 3D“ direktoriumi Vygintu Aniukščiu, kuris išgirdęs klausimus ėmė aiškinti, kad komentuos informaciją tik žurnalistei nurodžius informacijos šaltinius.
„O iš kur turite tokių žinių? O iš kur gavote mano telefono numerį? Kodėl skambinate? Gal galite pasidalinti kontaktais, iš kur gavote informaciją? Šaltiniai gal nelabai teisingi.
Klausimas toks, kas pas jus per šaltiniai? Ar teisinga informacija?
Nežinau, nežinau… Kaip čia Lietuvoje šaltiniai veikia? Pasidalinkite šaltiniais, nes aš nežinau su kuo šneku. Įdomiai skamba viskas.
Jūs man nepasakote šaltinių, iš kur gavote informaciją. Tokie ir reikalai… Kai galėsite tai pasakyti, tuomet ir skambinkite“, – galiausiai V.Aniukštis padėjo ragelį.
UAB „Geodezija 3D“, rekvizitai.lt duomenimis, palydovinio pozicionavimo ir bepiločių orlaivių technologijų ekspertai. Įmonė įsteigta 2018 m.
V.Aniukštis įmonei vadovauja nuo 2018 m. vasario 19 d.
Šiuo metu įmonėje dirba keturi darbuotojai, vidutinis atlyginimas „prieš mokesčius“ – 2 836,43 eurų.
Skolų Valstybinei mokesčių inspekcijai ir „Sodrai“ įmonė šiuo metu neturi.
Paklaustas apie „Geodezija 3D“, kuri yra Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės asociacijos narė, šios asociacijos direktorius Vaidas Sabaliauskas 15min tvirtino, kad jį ši informacija nustebino.
„Tai įmonė, kuri užsiima geodeziniais matavimais ir tiek. Ji yra mūsų asociacijos narė, bet kad prekiautų dronais, to nebuvau girdėjęs“, – komentavo asociacijos vadovas.
L.Kaščiūnas: reikia ištirti
Buvęs krašto apsaugos ministras Laurynas Kaščiūnas, vadovavęs ministerijai ir tuo metu, kai vyko minėtas pirkimas, 15min tvirtino, kad tikslas yra turėti lietuviškų dronų.

„Buvo atidarytos programos, kurios skirtos lietuviškų dronų pirkimui ir paramos siuntimui į Ukrainą, mūsų kariuomenės dalinių aprūpinimui, natūralu, Šaulių sąjungos stiprinimui.
Šauliai turi labai pajėgų dronų centrą, jis testuoja, remontuoja dronus ir, akivazidu, kad turime judėti į priekį, kaip valstybė, nes jei mes sustosime, tai liksime periferijoje ir neturėsime rimtų pajėgų. Į šitą visą buvo orientuota ir mano pastanga.
Tai, kad pasirodė ženklų, kad kažkas galėjo piktnaudžiauti ar gudrauti nesilaikant taisyklių ir didinant mūsų priklausomybę nuo trečiųjų šalių, tai be jokios abejonės, yra dalykas, kurį reikia ištirti.
Aš negavau jokios indikacijos iš žvalgybos tuo metu, kai vyko pirkimas“, – 15min tvirtino L.Kaščiūnas.
Rašyti komentarą