Slegia nematyta ir gilėjanti apelsinų sulčių krizė: parduotuvių lentynose – pakaitalai, didesnės kainos

Apelsinų sulčių kainos, dėl sumažėjusios gamybos pagrindiniuose auginimo regionuose, per metus išaugo maždaug 77 proc. Baiminamasi, kad apelsinų sultys ir jų vaisiai gali tapti neprieinami daugeliui vartotojų. Prekybininkai tikina, jog brangimą išties pastebėjo, – dėl to pasiūloje atsirado daugiau nektarų vietoje grynų sulčių. Savo ruožtu didžiausios Lietuvos sulčių gamintojos vadovas konstatuoja niūrų faktą – apelsinų sultys dar brangs, o kai kurie jų apskritai gali nebegaminti.

 

Didmeninė apelsinų sulčių kaina per vienerius metus šoktelėjo beveik 77 proc., informuoja „Euronews“. Skaičiuojama, kad nuo 2020 m. vasario mėnesio, kai prasidėjo koronaviruso pandemija, kaina išaugo net 5 kartus.

Apie 85 proc. pasaulinės apelsinų sulčių rinkos yra padalinta tarp JAV valstijos Floridos ir San Paulo – Brazilija eksportuoja net 99 proc. savo produkcijos. Gamybos problemos daro įtaką atsargoms ir kainoms Europoje, todėl apelsinų sultys, tiekiamos mažesniais kiekiais, yra brangesnės.

Gegužės pradžioje citrusinių vaisių augintojų organizacija „Fundecitrus“ paskelbė, kad Brazilijoje derlius per metus sumažės 24 proc. ir bus mažiausias per pastaruosius 36 metus. Tuo metu JAV žemės ūkio departamentas prognozuoja, kad, palyginti su praėjusiais metais, derlius šiek tiek padidės, tačiau bus 36 proc. mažesnis nei prieš dvejus metus.

„Fundecitrus“ teigė, kad pagrindinė tokio nuosmukio priežastis – sausra, užklupusi pagrindinius auginimo regionus. Augalams taip pat turėjo įtakos vaisius apėmusi infekcija „Huanglonbing“, paprastai vadinama geltonojo drakono liga, kuri paveikė pasėlius Floridoje ir Brazilijoje. Praėjusiais metais Meksikoje, kitoje didelėje apelsinų augintojų šalyje, dėl sausros gamyba taip pat sumažėjo 30 proc.

Prognozuoja: pasiūla mažės, o kainos kils

Marius Gudauskas, didžiausios Lietuvoje sulčių, nektarų ir vaisių gėrimų gamintojos „Eckes-Granini Baltic“ vadovas, „Delfi“ teigė, kad apelsinų sulčių krizė tęsiasi jau keletą metų ir tik gilėja – tai gamintojus neramina ir liūdina, tačiau dėl to nelabai ką galima padaryti.

„Labai didelis žaliavos trūkumas. Siaučia tokia bjauri bakterinė apelsinmedžių liga, lietuviškai vadinama geltonojo drakono. Apelsinmedžiai sunyksta ir žūva, visam pasaulyje taip yra, ir Brazilijoje, kur pagaminama 70 proc. visos žaliavos apelsinų sultims. Kadangi žaliavos trūkumas yra didžiulis, tai ir kainos labai kyla. Per porą metų nebe procentais, o kartais skaičiuojame kilimą. Jeigu žiūrint prieš porą metų ir dabar, tai žaliavos kaina pakilusi tris kartus“, – nurodė M. Gudauskas.

Anot jo, deja, tačiau jokių gerų prognozių kol kas nesimato. Medžiai nyksta ne tik dėl ligų, tačiau ir dėl klimato kaitos sukeltų orų reiškinių – pradedant audromis baigiant sausromis. Apelsinų sultys tikrai nepigs, teigė pašnekovas.

„Jos brango ir dar brangs, aš turiu tai konstatuoti kaip faktą. Turėsime branginti arba nebegaminti, nes nuostolingai juk negamina niekas šiais laikais. <...> Mažesnieji pasaulio gamintojai visai nebegamina sulčių, nes jie nebeturi žaliavos. Ne kainoje esmė būna, kad ir labai brangu, bet nebeįmanoma gauti apelsinų sulčių koncentrato. Tai pasiūla tikrai mažės, o kaina kyla ir kils. Kol kas nieko gero nesišviečia, nes apelsinmedžius užauginti reikia 10 metų“, – prognoze pasidalijo M. Gudauskas.

Jis teigė besitikintis, kad dvigubai sultys nebrangs, tačiau viskas priklauso nuo žaliavų kainos, o ji kol kas yra neprognozuojama.

„Dirbam beveik be pelno su apelsinais, žiūrim, kokią kainą fiksuoti, kad nors kiek uždirbtume nuo to“, – sakė M. Gudauskas.

Teko atsisakyti kai kurių prekių ženklų

Prekybos tinklo „Maxima“ Pirkimų departamento vadovas Marius Tilmantas antrino, jog pastaraisiais metais apelsinų sulčių kainos išties išaugo. Dėl jau minėtų derliaus mažėjimo priežasčių apelsinų sulčių koncentratas per pastaruosius metus pabrango beveik dvigubai, o tai atsispindi ir galutinei produkto kainai lentynose.

Pasak jo, tenka nuolat derėtis su tiekėjais ir gamintojais dėl apelsinų sulčių pirkimo kainų. O siekiant valdyti kainų šuolį derybose prireikia pasitelkti savo privačių ženklų produkciją.

„Tiekėjams keliant apelsinų sulčių kainas teko veikti ryžtingai ir visai atsisakyti kai kurių prekinių ženklų dalies apelsinų sulčių asortimento, nes kai kurių prekių kainų kėlimas buvo neproporcingai ir nepagrįstai per didelis. Tiesa, pirkėjai akivaizdaus pokyčio parduotuvių lentynose galėjo ir nepastebėti, nes sumažėjo tik tam tikrų rūšių apelsinų sulčių pasiūla, o be to, į asortimentą įvedėme privačių prekių ženklų sulčių alternatyvų“, – sakė M. Tilmantas.

Jis įvardijo, kad dalis pirkėjų visgi renkasi pigesnes apelsinų sulčių alternatyvas, sulčių gėrimus ir nektarus.

Anot M. Tilmanto, situacija pasaulinėje apelsinų sulčių rinkoje turėtų stabilizuotis per kelerius metus, nes apelsinų derliaus atnaujinimui prireiks dar 3-4 metų. Tad ir sulčių kainos, tikėtina, nemažės dar bent kelerius metus.

„Tikėtina, kad per šį laiką gamintojai, siekdami kompensuoti sulčių koncentrato trūkumą ir bent kiek sušvelninti krizės sukeltus padarinius, siūlys apelsinų sulčių alternatyvas, tokias kaip nektarai ir sulčių gėrimai, kurių gamybai naudojama mažiau koncentrato“, – nurodė pašnekovas.

Kai kurios sultys brango net 65 proc.

„Iki“ komunikacijos vadovė Gintarė Kitovė nurodė, kad panašias tendencijas taip pat pastebėjo – dėl prasto apelsinų derliaus pasaulinės sulčių kainos nuosekliai kyla. Vis dėlto, ji tikino, kad parduotuvių lentynose jų kainos keitėsi tik keliais procentais. Siekiant, kad pirkėjai pajustų kuo mažesnį pokytį, nuolat deramasi su tiekėjais ieškant geriausių kainų pasiūlymų, teigė ji.

Tuo metu paklausa šių vaisių sultims yra tik auganti.

„Jei žvelgsime bendrai, parduotų sulčių kiekis per 2024 metus išaugo apie 13 proc. Atėjus šiltam sezonui žmonės mielai gaivinasi. Nors apelsinų sulčių pardavimai nežymiai sumažėjo, pastebime, jog žmonės mielai renkasi įvairių kitų vaisių bei uogų sultis – išaugusio populiarumo sulaukia obuolių, vynuogių sultys. Tačiau apelsinų sultys iš TOP sulčių niekur nedingsta“, – įvardijo G. Kitovė. Prognozuoti, kaip gali keistis kainos ateityje, prekybos tinklas kol kas nesiryžta.

Tačiau „Norfos“ atstovas spaudai Darius Ryliškis tikino, kad visgi populiariausių sulčių brangimas buvo ženklesnis. „Norfoje“ per pusmetį apelsinų sulčių kaina pagrindinėse pozicijose padidėjo apie 30-40 proc.

Kai kurios brango dar daugiau – apie 65 proc.

„Sulčių pardavimai šiek tiek sumažėjo, bet nežymiai. Taip pat pažymėtina, kad tiekėjai, atsižvelgdami į tokį kainų posūkį, siūlė šalia sulčių pardavinėti ir nektarus. Tai nektarų pardavimai per pusmetį šiek tiek pakilo, negu kad buvo anksčiau. Atsirado didesnė jų įvairovė kaip reakcija į kainų padidėjimą“, – pastebėjo D. Ryliškis.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder