Na, tarkime, moderniam europiečiui didžiausia gerovė yra socialinis ir ekonominis stabilumas, o tuo tarpu, tarkime, modernaus pasaulio musulmonui iš Afganistano didžiausias gėris yra Korano šventraščio mokymo laikymasis gyvenime.
Dažniausiai tiek mokslinėje literatūroje, tiek žiniasklaidoje, išgirdus gerovės valstybės sąvoką, dauguma susimąsto apie Skandinavijos šalis. Kodėl būtent apie jas? Nes Skandinavijos šalys vienos pirmųjų pasaulyje sugebėjo integruoti tam tikras kairiųjų ekonomines idėjas į kapitalistinės dešinės ekonomiką.
Tai reiškia, kad šiose valstybėse egzistuoja privatus ekonomikos sektorius ir privati nuosavybė, tačiau valstybės užtikrina visų be išimties piliečių socialinę apsaugą ir saugo nuo tam tikrų kapitalizmo grėsmių. Taip pat, žiūrint į Skandinavijos valstybių pavyzdžius, galima drąsiai teigti, kad vienas iš svarbiausių aspektų užtikrinant gerovės valstybę yra socialinio teisingumo užtikrinimas. Kas yra socialinis teisingumas?
Tai - sąžiningas ir lygiavertis išteklių, galimybių ir teisių pasiskirstymas visuomenėje. Kaip geriausia galima užtikrinti socialinį teisingumą iš ekonominės pusės? - per progresinius mokesčius.
Progresinius mokesčius galima apibūdinti kaip ekonominę politiką, kurios tikslas yra teisingas pajamų pasiskirstymas tarp turtingųjų ir mažiau pasiturinčiųjų. Mažiau turtingiems socialiniams sluoksniams yra taikomi mažesni mokesčiai, o tuo tarpu turtingiesiems yra taikomi didesni mokesčiai.
Na, iš tiesų egzistuoja ne tik progresiniai mokesčiai siekiant užtikrinti socialinį teisingumą. Taip pat egzistuoja ir finansinės sankcijos, kaip baudų paskyrimas vykdant progresinių mokesčių politiką.
Kaip tai vyksta? Tarkime, teismai, bausdami verslą už gamtai padarytą žalą, atsižvelgia į įmonės ar individualaus asmens gaunamas pajamas. Kuo didesnės pajamos, tuo išieškoma didesnė suma.
Apskritai, kalbant apie socialinį teisingumą, yra labai svarbu pabrėžti, kad socialinis teisingumas yra ne tik ekonominis veiksnys, bet jis apima ir platesnį visuomenės įsitraukimą į valstybės procesų valdymą, kultūrinės tolerancijos problemų sprendimą bei socialinį bendrumą.
Gerovės valstybės pagrindinis tikslas yra užtikrinti, kad socialiniai ir ekonominiai valstybės ištekliai būtų tinkamai paskirstyti, ir kad visi piliečiai turėtų vienodas teises pasiekti gerovę.
Iš tiesų, socialinis teisingumas yra labai glaudžiai susijęs su žmogaus teisių klausimais, o jų laikymasis Vakarų pasaulyje yra vienas iš svarbiausių demokratijos tikslų.
Tačiau požiūris į žmogaus teises kitose valstybėse yra kitoks dėl skirtingų kultūrinių, religinių ir istorinių aspektų, o tai skatina ne tik vidinius, bet ir tarptautinius prieštaravimus.
Rašyti komentarą