Rusijai ir Ukrainai sutarus dėl grūdų eksporto jūra, krovinį lydės kariniai laivai

Susitarime dėl ukrainietiškų grūdų tiekimo numatyti keli svarbūs punktai

Susitarime dėl ukrainietiškų grūdų tiekimo numatyti keli svarbūs punktai, tarp kurių - ugnies nutraukimas, Turkijos ir JTO patikros, siekiant užkirsti kelią ginklų kontrabandai bei dalinis uostų išminavimas. Tokią informaciją paskelbė „The Wall Street Journal" (WSJ).

Remiantis sąlygomis, dėl kurių po ilgų ir varginančių derybų sutarė Kijevo bei Maskvos atstovai, grūdai iš Ukrainos bus eksportuojami su apsauga. Išgabenant grūdus, abi šalys Ukrainos uostų prieigose įsipareigoja nutraukti ugnį.

Turkija, WSJ duomenimis, su JTO priežiūra, tikrins į Ukrainos uostus vykstančius tuščius laivus.

Toks sprendimas priimtas dėl to, kad Rusija baiminasi, jog laivai gali būti panaudoti ginklų Kijevui tiekimui.

Nepaisant pasiektų susitarimų, dar nėra parengta techninė teritorijų šalia ukrainiečių uostų išminavimo dalis.

Tikėtina, kad susitarimai gali būti pasirašyti artimiausiu metu, tačiau šalims dar reikia sulaukti „Vladimiro Putino palaiminimo", teigė leidinio šaltinis.

Tikėtina, šis klausimas bus derinamas per kitą savaitę įvyksiantį V.Putino ir Turkijos vadovo Redžepo Tajipo Erdogano (Recep Tayyip Erdoğan) susitikimą Teherane.

Taip pat WSJ pateikia turkų eksperto Joruko Isiko (Yörük Işık) nuomonę

. Pastarasis teigia, kad uostų prieigų išminavimas gali užtrukti keletą savaičių, o saugumo Ukrainai garantija gali tapti Odesos apylinkes patruliuojantis turkų arba rumunų karo laivas.

Prieš porą dienų Stambule baigėsi derybos, kuriose be šeimininkų turkų dalyvavo JTO, Rusijos ir Ukrainos atstovai. Derybose buvo aptariamas grudų tiekimo iš karo zonos klausimas.

Turkijos gynybos ministerija informavo, kad naujas susitikimas gali įvykti jau kitą savaitę. Tuomet ir turėtų būti pasirašyti dokumentai.

Taip pat derybų dalyviai sutarė įkurti Stambule grūdų eksportą koordinuosiantį centrą.

respublika.lt

Sidebar placeholder