Sutartis nutraukiančiai „Perlas energijai“ - bankroto grėsmė (3)

„Perlas energija“ vienašališkai nutraukia su klientais pasirašytas sutartis dėl elektros energijos tiekimo fiksuotomis kainomis. Rizikų nesuvaldžiusiai įmonei energetikos rinkos ekspertai mato vieną išeitį - bankrutuoti. Klientams teises siūloma ginti teisme.

„Kiek supratau, teisininkai sako, kaip sakoma įprastai - sutartis yra šventas daiktas, jei ji sulaužoma, tai jau baudžiamas nusikaltimas. Nematau kitos išeities “Perlas energijai„, kaip tik bankrutuoti“, - „Žinių radijui“ sakė energetikos ekspertas Vidmantas Jankauskas.

Patraukliomis paslaugų kainomis beveik 180 000 klientų suviliojusi „Perlas energija“ tapo didžiausią elektros rinkos liberalizavimo pyrago dalį atsiriekusia privačia bendrove.

Su ja sutartis sudarė 15 procentų antrojo etapo vartotojų. Daugiau klientų turi tik „Ignitis“.

Tačiau praėjusią savaitę „Perlas energijos“ vadovas Vilius Juraitis paskelbė, kad nuo rugsėjo mėnesio bendrovė nebetieks elektros energijos pagal anksčiau pasirašytas sutartis fiksuotomis kainomis ir siūlo klientams pasirašyti naujas sutartis arba visai nutraukti bendradarbiavimą.

Tai reiškia, kad bendrovė, iki šiol savo klientams siūliusi tiekti elektros energiją po 0,24 euro už kilovatvalandę (pritaikus valstybės kompensaciją), savavališkai kainą didina net 67 procentais iki beveik 0,4 euro (su kompensacija) už kilovatvalandę.

Be to, kainos kiekvieną mėnesį būtų peržiūrimos priklausomai nuo situacijos elektros biržoje. Taip „Perlas energija“ visas verslo rizikas nori permesti savo klientams.

Rekomenduoja nesutikti

„Tikrai reiktų nenusileisti, reikia reikalauti kompensacijos, sutarčių laikymosi (...) nepulti prie to jų pasiūlymo, nes jis tikrai nėra labai viliojantis, vertinant, kokios dabar yra biržoje kainos ir kad tokios jos išsilaikys“, - teigė V. Jankauskas.

Anot jo, „Perlas energija“ nepasimokė iš ankstesnių rinkos liberalizavimo etapų rinkos dalyvių klaidų.

„Mano, kad čia lengvas darbas, lengvai uždirbsime - tik perkame ir parduodame, ir iš to gyvename“, - verslo neatsakingumu piktinasi V. Jankauskas.

Ekspertas sako, kad visa kaltė dėl situacijos tenka „Perlas energijai“.

Bet pasigirsta vertinimų, kad dalį kaltės dėl susidariusios situacijos turi prisiimti ir procesus reguliuojanti Vyriausybė, kuri elektros rinkos liberalizavimo procese leido dalyvauti patirties šioje rinkoje neturinčioms įmonėms.

Tačiau Vyriausybės vadovė Ingrida Šimonytė, prieš išeidama atostogų, šeštadienį pareiškė, kad savo vadovaujamos Vyriausybės kaltės šioje situacijoje nemato.

Vartotojams ji pasiūlė nepriimti naujų „Perlas energijos“ sutarčių sąlygų, ieškoti sprendimų, vienas iš kurių - naujo tiekėjo pasirinkimas.

BANKROTAS. Energetikos ekspertas Vidmantas Jankauskas „Perlas energijai“ pranašauja bankrotą. ELTA nuotr.

BANKROTAS. Energetikos ekspertas Vidmantas Jankauskas „Perlas energijai“ pranašauja bankrotą. ELTA nuotr.

Išeitis - vienytis

Socialiniuose tinkluose jau plinta pasisakymai ir raginimai „Perlas energijos“ klientams vienytis ir kartu kovoti prieš bendrovės savivalę teikiant kolektyvinį ieškinį.

Pirmiausia siūloma nesutikti su „Perlas energijos“ sąlygomis ir esamų sutarčių nenutraukti savo noru.

Vėliau, jei bendrovė netieks elektros pagal anksčiau pasirašytas ir šiuo metu galiojančias sutartis, susivienijus teikti „Perlas energijai“ ieškinį dėl patirtų nuostolių kompensavimo.

Pasak teisininkės Andželikos Šakinienės, „Perlas energijos“ klientai gali nepritarti sutarties pakeitimui dėl fiksuotos kainos keitimo į biržos kainą.

„Svarbu, kad vartotojas aiškiai ir raštu informuotų “Perlas energiją„ apie nesutikimą per trisdešimt kalendorinių dienų nuo pranešimo apie sutarties pakeitimą gavimo dienos“, - sako A. Šakinienė.

Anot jos, jei vartotojas nepritaria pakeitimui, tai tiekėjas negali pakeisti tokios sutarties ir ji turės būti vykdoma pasirašytomis sąlygomis. Vartotojas nepritardamas pakeitimui gali kartu vienašališkai nutraukti sutartį su tokiu tiekėju.

„Jei vartotojui nesutikus keisti sąlygų “Perlas energija„ nenorės tiekti elektros, vartotojas gali nutraukti sutartį ir susitarti su kitu tiekėju“, - sako A. Šakinienė.

Anot jos, akivaizdu, kad „Perlas energija“ pažeidžia sutarties sąlygas ir įsipareigojimus. Kilus ginčui sutarties sąlygos turi būti aiškinamos ir taikomos silpnesniosios šalies, t. y. vartotojo, naudai.

„Jei vartotojui tokiu atveju reikės mokėti brangiau, negu buvo sutarta pradinėje sutartyje dėl fiksuotos kainos, vartotojui atsiveria galimybė ginti pažeistas teises ir teisėtus lūkesčius - dėl nuostolių atlyginimo - kainų skirtumo“, - galimybę prisiteisti nuostolius iš „Perlas energijos“ mato A. Šakinienė.

Ragina boikotuoti

Be galimybės bylinėtis teismuose su „Perlas energija“, klientai mato ir kitas kovos priemones su bendrove. Juo labiau kad jei „Perlas energija“ bankrutuotų, net ir laimėjus teismo procesus, kompensacijų išsireikalauti praktiškai nebūtų iš ko.

Internete jau plinta raginimai boikotuoti kitas su „Perlo“ prekės ženklu teikiamas paslaugas. Visų pirma nepirkti šios bendrovės platinamų įvairių loterijos bilietų.

Kitos elektros rinkos įmonės jau suskubo teikti pasiūlymus galimai nukentėjusiems „Perlas energijos“ klientams.

„Ignitis“ paskelbė, kad teikia ribotą pasiūlymą, pagal kurį iki šių metų galo „Perlas energijos“ klientams būtų taikoma 0,24 euro (pritaikius valstybės kompensaciją) kaina už kilovatvalandę.

Tačiau tokiu atveju reikia pasirašyti net 40 mėnesių terminuotą sutartį, pagal kurią jau nuo kitų metų pradžios kaina be valstybės kompensacijos būtų 0,395 euro už kilovatvalandę visus likusius trejus metus.

UAB „Elektrum Lietuva“ taip pat kviečia kreiptis „Perlas energijos“ klientus telefonu ir žada jiems pateikti individualų pasiūlymą.

Akivaizdu, kad ir kokį sprendimą pasirinktų „Perlas energijos“ klientai, jie patirs nuostolių.

Tikėtina, kad kuo daugiau „Perlas energijos“ klientų ryšis savo teises ginti teisinėmis priemonėmis, tuo didesnė „Perlas energijos“ bankroto tikimybė.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder