Tai žino ne visi: šią dieną galite dirbti trumpiau arba reikalauti papildomo atlygio

Tai žino ne visi: šią dieną galite dirbti trumpiau arba reikalauti papildomo atlygio

Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną šiais metais minime šeštadienį, todėl papildomo laisvadienio darbuotojams šventinei dienai neprireiks, tačiau, nepaisant to, daugeliui vis tiek priklausys trumpesnis darbo laikas išvakarėse. Advokatų kontoros „TGS Baltic“ darbo teisės specializacijos grupės vadovė dr. Ieva Povilaitienė atsako, kas šį penktadienį dirbs trumpiau ir atkreipia dėmesį į išimtis.

 

„Prieš visas šventines dienas dirbama valanda trumpiau ir šio laiko nei prieš, nei po šventės atidirbti nereikia.

Ši taisyklė įtvirtinta Darbo kodekse, todėl ją privalo taikyti visi darbdaviai, nepriklausomai nuo įmonės veiklos pobūdžio ar srities“, – teigia dr. I. Povilaitienė.

Darbo teisės ekspertė pastebi, kad šiais metais Kovo 11-ąją minėsime šeštadienį, todėl penktadienį dauguma darbuotojų dirbs trumpiau.

Jei įprastai penktadienį darbuotojas dirba iki 15.45 val., šį penktadienį savaitgalis jiems prasidės 14.45 val. „Ta pati taisyklė būtų taikoma ir tiems, kurie dirba pamaininį darbą, o šventinė diena – sekmadienį. Tokiais atvejais šeštadieniais dirbantys žmonės taip pat turi dirbti trumpiau“, – prideda teisininkė.

I. Povilaitienė taip pat pažymi, kad išimtis taikoma darbuotojams, kurie ir taip dirba pagal sutrumpintą darbo laiko normą arba, kitaip tariant, mažiau nei visu etatu.

Tokiu atveju jų darbo laikas prieš šventinę dieną netrumpinamas.

Vis daugiau įmonių dirbant keturias dienas per savaitę, kyla klausimas, kaip prieššventinę dieną turėtų būti dirbama tokiose organizacijose.

Pasak dr. I. Povilaitienės, tokiu atveju, sprendimą, ar dar iš švenčių dienų išvakarėse trumpinti darbo dienos trukmę, turėtų priimti darbdavys.

Tiesa, yra ir įmonių, kuriose darbas organizuojamas nepertraukiamai, todėl negali būti stabdomas, tačiau teisininkė pažymi, kad tokiais atvejais situacija irgi turi būti tinkamai sprendžiama.

„Įmonėse, kuriose darbas vyksta nepertraukiamai ir kurios dėl šios priežasties sutrumpinti kiekvienos pamainos darbo laiko viena valanda negali, nes tai reikštų, kad tarp pamainų atsirastų pertraukos, privalo tą nesutrumpintą valandą tinkamai apmokėti“, – teigia teisininkė.

Apmokėjimo dydis priklauso nuo to, kurią dieną yra dirbama.

Jei tai įprasta darbo diena – valanda turi būti apmokama 1,5 karto, savaitgaliais ar poilsio dienomis – dvigubu tarifu, šventinę dieną – ne mažiau kaip 2,5 karto daugiau.

Anot I. Povilaitienės, Darbo kodeksas galioja visiems darbdaviams, todėl jei taisyklių piktybiškai nesilaikoma ir prieš šventines dienas darbuotojų reikalaujama išdirbti visą laiką, darbdaviui gali grėsti administracinė atsakomybė.

„Jei Valstybinė darbo inspekcija nustatytų tokį darbo laiko trukmės nepaisymą, darbdavys galėtų būti baudžiamas administracine tvarka.

Darbuotojai taip pat galėtų inicijuoti individualius darbo ginčus ir reikalauti, kad dėl netinkamo darbo įstatymų taikymo „perdirbtos“ valandos būtų apmokėtos kaip viršvalandžiai“, – akcentuoja dr. Ieva Povilaitienė.

 

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder