Dronai pradės naikinti uodus: mokslininkai sukūrė naują kenkėjų kontrolės metodą

Mokslininkai teigia, kad jei viskas vyks pagal planą, tokia revoliucinė taktika gali sumažinti kenkėjų populiaciją 90 proc. vos per kelias dienas.

Uodai yra plačiai paplitęs trukdis ir sunkių ligų, kuriomis serga daugybė žmonių, platintojai. Reaguodami į šią neteisybę, mokslininkai sukūrė neįprastą kovos su jais būdą - pasitelkė dronus, kurie jau pasiteisino naikindami įvairias ligas.

Jų metodas apima jau sterilizuotų uodų paleidimą į aplinką, nukreiptą į Aedes aegypti rūšį, liūdnai pagarsėjusią dėl Dengė karštligės, geltonosios karštligės ir Zikos viruso plitimo.

Tokiu būdu mokslininkai nori greitai, pigiai ir efektyviai sumažinti uodų populiaciją ir jų pernešamas ligas, rašo EurekAlert!

Dengė virusas kelia didelę grėsmę visuomenės sveikatai visame pasaulyje, ypač tropiniuose ir subtropiniuose regionuose, kur veisiasi pagrindinis viruso pernešėjas - Aedes aegypti uodai.

Dengė virusui būdingas didelis karščiavimas, stiprus galvos, sąnarių ir raumenų skausmas, bėrimas ir lengvas kraujavimas, tačiau jis gali pereiti į sunkesnes formas, tokias kaip Dengė hemoraginė karštligė ir Dengė šoko sindromas.

Šios sunkios formos gali sukelti plazmos nutekėjimą, skysčių susikaupimą, kvėpavimo sutrikimą, stiprų kraujavimą ar organų pažeidimą, o jei nesiimama greito gydymo, pasekmės gali būti mirtinos.

Kadangi specifinio antivirusinio gydymo nėra, o vakcinos yra tik iš dalies veiksmingos, daugiausia dėmesio ir toliau skiriama prevencinėms priemonėms, kuriomis siekiama kontroliuoti uodų populiaciją ir apsisaugoti nuo įkandimų.

Dengė viruso plitimą didina urbanizacija, klimato kaita ir kelionės visame pasaulyje, todėl jo kontrolė tampa iššūkiu sveikatos sistemoms visame pasaulyje.

Šis metodas, kurį sukūrė pažangiausia Sao Manuelio (San Paulas) pradedančioji įmonė "BirdView", bendradarbiaudama su EMBRAPA Instrumentation ir remiama FAPESP, patraukė Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) dėmesį.

TATENA nėra svetima kenkėjų kontrolės srityje: ji jau daugelį metų sterilizuoja uodus švitinimu. Neseniai Austrijoje ir Brazilijoje kartu su Floridoje įsikūrusia agentūra atlikti bandymai parodė daug žadančių rezultatų, kurie leidžia manyti, kad šis metodas ateityje gali turėti didelį poveikį visuomenės sveikatai, teigiama jų tyrime.

Ši technologija išsiskiria savo veiksmingumu ir pritaikomumu. Tradiciniai antžeminiai sterilizuotų uodų paleidimo metodai turi trūkumų, pavyzdžiui, jie negali prasiskverbti giliai į jų veisimosi vietas.

Tačiau dronai gali išsklaidyti vabzdžius plačiau ir sukeldami uodams mažiau streso, todėl padidėja jų išgyvenimo tikimybė ir bendra projekto sėkmė.

Šiuo metodu, vienu skrydžiu 100 000 kvadratinių metrų plote galinčiu išleisti iki 17 000 vabzdžių, uodų populiaciją galima sumažinti 90 proc. vos per tris-keturias savaites, kai tuo tarpu panašaus pobūdžio operacija ant žemės trunka tris-keturis mėnesius.

Šios bepiločių orlaivių technologijos taikymo sritis yra platesnė nei kenkėjų kontrolė. "BirdView" dronai taip pat gali padėti atkurti miškus sėdami sėklas.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder