Gravitacija

Einšteinas manė, kad tai neįmanoma. Fizikai priartėjo prie kvantinės gravitacijos teorijos atradimo

Jau 100 metų fizikai bando suprasti, kaip gravitacija ir kvantinė mechanika veikia kartu, nes tai supratus turėtų būti sukurta vadinamoji visko teorija, kuri visapusiškai aprašytų viską, kas vyksta visatoje. Net Albertas Einšteinas manė, kad nėra eksperimento, kuris galėtų parodyti kvantinę gravitacijos versiją.

Andrei Kaduk
 2024 m. vasario 24 d. 09:58 
77787
fizika dalelė

Mokslininkams pavyko išmatuoti gravitaciją mikroskopiniame lygmenyje ir taip priartėti prie didžiausių visatos paslapčių atskleidimo.

Tačiau dabar fizikams, paskelbusiems savo tyrimus žurnale "Science Advances", pavyko aptikti silpną mažytės dalelės gravitacinę trauką. Mokslininkai mano, kad tai priartina juos prie kvantinės gravitacijos teorijos atradimo, rašo ScienceAlert.

Pasak tyrimo autorių, jiems pavyko sėkmingai išmatuoti mažiausią kada nors išmatuotą gravitacinę trauką esant mažiausiai masei ir taip jie dar vienu žingsniu priartėjo prie supratimo, kaip gravitacija ir kvantinė mechanika veikia kartu.

Eksperimente fizikai naudojo specialias magnetines gaudykles, kad aptiktų mikroskopinių dalelių, kurios yra tokios mažos, kad ribojasi su kvantiniu pasauliu, gravitaciją.

Patys gravitacijos matavimai vyko įrenginyje su magnetiniais laukais ir jautriais detektoriais.

Dėl to buvo išmatuota, kad 0,43 mg sveriančios dalelės gravitacinė jėga yra 30 atonutonų (atonutonas yra 10 minus 18 Niutono laipsnių).

Magnetinė gaudyklė su joje skriejančia dalele buvo atšaldyta iki minus 268,67 laipsnių Celsijaus temperatūros, t. y. tik keliais laipsniais aukštesnės už absoliutų nulį.

Pasak mokslininkų, jiems pavyko išmatuoti iki šiol mažiausio mastelio gravitaciją ir tai suteikia galimybę išsiaiškinti, kaip klasikinė fizika sąveikauja su kvantine mechanika.

Iki šiol mokslininkams nepavyko išspręsti kvantinės gravitacijos problemos, o ji susijusi su tuo, kaip fizikos dėsniai paaiškina visatą.

Gravitacijos teorija, kuria grindžiama Einšteino reliatyvumo teorija, paaiškina, kaip viskas veikia daugelyje mastelių.

Tačiau kai kalbama apie atomų ar subatominius mastelius, gravitacijos teorija negali iki galo paaiškinti to, ką fizikai stebi. Todėl mokslininkai taiko kvantinę mechaniką.

Tačiau vėl iškyla problema. Jei kvantinė mechanika tinka kvantiniam pasauliui, tai ji netinka daug didesniems masteliams.

Tačiau visatoje jos kažkaip veikia kartu, t. y. įprastinė fizika aprašoma reliatyvumo teorija ir kvantinė mechanika. Taigi kažkas turi jas vienyti, o šį sprendimą mokslininkai dar turi rasti.

Štai kodėl fizikai tyrinėja gravitaciją mikroskopiniuose masteliuose.

Tyrimo autoriai teigia, kad po sėkmingo eksperimento jie eis toliau. Jie nori išmatuoti gravitaciją dar mažesniuose masteliuose, kol pasieks kvantinio pasaulio lygį.

Mokslininkai teigia, kad kvantinės gravitacijos supratimas galėtų padėti išspręsti kai kurias svarbiausias visatos paslaptis, pavyzdžiui, kaip ji iš tikrųjų atsirado arba kas iš tikrųjų vyksta juodųjų skylių viduje.

Ir, žinoma, tai galėtų padėti sukurti vadinamąją visko teoriją, kuri sujungtų klasikinę fiziką ir kvantinę mechaniką.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder