Lenkijos radijas pakeitė žmones dirbtinio intelekto vedėjais, bet beveik iš karto juos „atleido“

(1)

Rugpjūtį sumažinusi darbuotojų skaičių, Lenkijos „OFF Radio Krakow“ radijo stotis „pasamdė“ tris virtualius vedėjus, sukurtus pasitelkus dirbtinį intelektą. Pagal sumanymą, dirbtinio intelekto vedėjai, kurių kiekvienas turi savo asmenybę ir patirtį, turėjo pritraukti jauną auditoriją.

Tačiau šis eksperimentas sukėlė platų visuomenės pasipiktinimą: buvęs radijo stoties žurnalistas Mateuszas Demskis paskelbė atvirą laišką prieš „darbuotojų pakeitimą dirbtiniu intelektu“, kurį pasirašė daugiau kaip 23 000 žmonių.


Dėl to „OFF Radio Krakow“ nusprendė anksčiau laiko nutraukti eksperimentą ir „atleisti“ dirbtinio intelekto vedėjus. Vyriausiasis redaktorius paaiškino, kad projektas padėjo surinkti svarbių pastebėjimų ir nuomonių, tačiau jo tęsti nebėra prasmės.

Vedėjai buvo trys virtualūs personažai – 20-metė Emilija „Amy“ Nova, 22 metų Jakubas „Kuba“ Zielinskis ir 23 metų Aleksas – kiekvienas su savo unikalia istorija ir charakteriu. Amy pristatoma kaip žurnalistikos studentė, Kuba – būsimasis garso inžinierius, o Aleksas – diplomuotas psichologas.

Visus tris sukūrė dirbtinis intelektas, remdamasis „OFF Radio“ žurnalistų aprašymais. Tai pirmasis toks eksperimentas Lenkijoje.

Pasitelkdama dirbtinio intelekto vedėjus, atstovaujančius Z kartai, radijo stotis bandė pritraukti jauną auditoriją, kuri vis rečiau klausosi tradicinio radijo.

Vyriausiasis redaktorius Marcinas Pulitas pabrėžė, kad dirbtinio intelekto vedėjai yra tik įrankiai, kuriuos kontroliuoja tikri žurnalistai.

Pasak jo, visą turinį, kuris buvo kalbamas Amy, Kubos ar Alekso vardu, kūrė ir tikrino tikri žurnalistai, pasitelkę dirbtinį intelektą, o vėliau jį transliavo. Tokiu pat būdu buvo rengiama ir medžiaga radijo interneto svetainei.

Radijo stoties vadovybės sprendimas sukėlė nevienareikšmišką reakciją, ypač šių metų rugpjūtį įvykusio tuzino „OFF Radio“ darbuotojų atleidimo iš darbo fone.

Vienas iš atleistų žurnalistų Mateuszas Demskis paskelbė atvirą laišką, kuriame protestavo prieš „darbuotojų pakeitimą dirbtiniu intelektu“ ir įspėjo apie „pavojingą precedentą, darantį įtaką mums visiems“.

Peticiją pasirašė daugiau kaip 23 000 žmonių. Radijo stoties „OFF Radio“ vyriausiasis redaktorius atsakė, kad žurnalistai atleisti ne dėl to, kad juos pakeitė dirbtinis intelektas, o dėl to, kad „radijo stoties auditorija buvo artima nuliui“.

Stotis taip pat transliavo „interviu“ su dirbtiniu intelektu, apsimetusiu 2012 m. mirusia lenkų poete, Nobelio literatūros premijos laureate Wislawa Szymborska.

Taip pat buvo planuojama imti interviu iš 1935 m. mirusio Lenkijos valstybės veikėjo Józefo Piłsudskio. Tai sukėlė pasipiktinimo audrą.

Dėl to Krokuvos radijas nutraukė eksperimentą. Marcinas Pulitas teigė, kad tikslas buvo paskatinti diskusijas apie dirbtinį intelektą, ir tai jiems pavyko.

Vyriausiasis redaktorius teigė, kad dirbtinio intelekto pranešėjai turėjo „dirbti“ tris mėnesius, tačiau tęsti projektą nebuvo prasmės.

„Per savaitę surinkome tiek daug pastebėjimų, nuomonių ir išvadų, kad nusprendėme, jog jo tęsimas yra beprasmis“, – rašė Pulitas. Radijo stoties vadovybę suglumino stipri emocinga visuomenės reakcija į eksperimentą.

Į diskusiją įsikišo net premjero pavaduotojas ir informacijos ministras Krzysztofas Gawkowskis, kuris išreiškė susirūpinimą dėl etinių dirbtinio intelekto naudojimo aspektų.

Jis paragino atsakingai žiūrėti į dirbtinio intelekto technologijų kūrimą ir taikymą, nors pats save apibūdino kaip „dirbtinio intelekto kūrimo gerbėją“.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder