Išmanieji telefonai

„Marinuokite“ agurkus, o ne telefonus: kaip seną išmanųjį iš stalčiaus prikelti naujam gyvenimui?

Kalėdų rytą po eglute radusieji naują išmanųjį kartu „dovanų“ gauna dilemą – ką daryti su senuoju įrenginiu? Populiariausias kelias – jį ilgiems metams „užmarinuoti“ stalčiuje. 

Tačiau toks elgesys nei tvarus, nei praktiškas, nes senas telefonas gali sėkmingai būti prikeltas antram gyvenimui. „Telia“ ekspertai pasakoja, kaip atitarnavusį išmanųjį geriausiai panaudoti buityje arba paruošti naujam savininkui.

„Daugeliui žmonių senas telefonas atsiduria pilkojoje zonoje tarp atliekos ir turto. Viena vertus, logiškai suprantame, kad tiesioginei paskirčiai jo nebepanaudosime, bet lygiai taip pat ranka nekyla jo atsikratyti vien dėl praeityje išleistos didelės pinigų sumos. 

Todėl, užuot prietaisą nunešus į tamsų namų kampą, geriau rinktis iš keleto kompromisų – paversti jį tokiu naudingu įrankiu, kaip stebėjimo kamera, arba saugiai pašalinus duomenis atiduoti pernaudojimui, kartu pasinaudojant priklausančiomis naudomis“, – teigia „Telia“ išmaniųjų įrenginių ekspertas Marijonas Baltušis.

Geresnis vaizdas konferencijose arba saugesni namai

Pasak M. Baltušio, išmaniųjų telefonų progresas nebėra toks greitas, kaip prieš dešimtmetį, todėl didelė tikimybė, kad net senesni vartotojų naudojami modeliai vis dar turi daug vertingų ir aktualių funkcijų. 

Iš jų ekspertas labiausiai išskiria aukštos raiškos kameras, kurios galimai nefiksuoja tokių ryškių kadrų, kaip naujausios įrenginių kartos atstovai, bet yra kur kas geresnės už vaizdo skambučiams naudojamas internetines kameras ar net pigius vaizdo stebėjimo sprendimus.

„Jei dažnai tenka dalyvauti vaizdo konferencijose, naudojant nešiojamąjį ar stacionarų kompiuterį, greičiausiai pastebėjote, kad ekrane atrodote kur kas prasčiau, nei realybėje. 

Taip yra todėl, kad kompiuteriuose integruotos internetinės kameros turi labai nedidelius jutiklius ir pasižymi daug silpnesniu vaizdo apdorojimu. 

Įsigijus nebrangų laikiklį, kompiuterio kamerą galima pakeisti senu išmaniuoju telefonu, kurio vaizdo kokybė skambučiuose ir pasitarimuose leis jaustis užtikrinčiau“, – teigia specialistas.

Jau porą metų tokią galimybę be papildomų programėlių siūlo „Apple“ įrenginiai. Jei jūsų senas „iPhone“ išleistas 2018 m. ar vėliau, o „Mac“ kompiuteryje veikia „macOS Ventura“ ar naujesnė operacinė sistema, reikėtų nukeliauti į kompiuterio nustatymų skiltį „General“, pasirinkti „AirPlay & Continuity“ punktą ir aktyvuoti „Continuity Camera“ funkciją. 

Taip pat reikėtų pasitikrinti, ar abiejuose įrenginiuose veikia ta pati „Apple“ paskyra bei įjungti „Bluetooth“ ir „Wi-Fi“ ryšiai. Tai atlikus, konferencijų programėlės kamerų nustatymuose beliks pasirinkti išorinės kameros opciją.

„Android“ įrenginių savininkai ar „Windows“ kompiuterių naudotojai panašų funkcionalumą gali išbandyti įsidiegę „Camo“ programėlę. Ji taip pat prieinama tiek „iPhone“, tiek „Mac“ platformose. 

O jei turima internetine kamera esate patenkinti, senąjį išmanųjį padėję ant lentynos ar specialaus stovo, galite turėti visavertę namų stebėjimo kamerą. 

Tam tereikia įsidiegti „iOS“ arba „Android“ skirtą „AlfredCamera“ aplikaciją ir įrenginį prijungti prie Wi-Fi. Tokiu būdu išvažiavę atostogų ar namuose palikę augintinį, namų saugumu bet kada galėsite pasitikrinti naujajame telefone.

Galimybė nudžiuginti artimą žmogų

Jeigu nusprendėte, kad senas telefonas jums nebereikalingas, jis gali tapti puikia dovana artimam žmogui. Vaikams, senjorams ar technologijų naujokams senesni įrenginiai yra idealus pasirinkimas. 

Jie vis dar geba atlikti visas svarbiausias funkcijas: skambinti, siųsti žinutes, naršyti internete ir naudotis populiariausiomis programėlėmis. Tai ne tik ekonomiškas, bet ir tvarus sprendimas, padedantis pailginti įrenginio gyvavimo ciklą.

„Kartais naujas telefonas nėra būtinas – atitarnavęs, bet gerai veikiantis įrenginys gali puikiai pasitarnauti pradedantiesiems vartotojams ar tiems, kuriems naujausių funkcijų tiesiog nereikia. 

Vaikams tai gali būti pirmasis žingsnis mokantis atsakomybės ir saugaus naudojimosi technologijomis, o senjorams – patogus būdas palaikyti ryšį su artimaisiais, internetu susimokėti mokesčius ir lengviau prisitaikyti prie šiuolaikinio skaitmeninio pasaulio,“ – įsitikinęs „Telia“ atstovas Marijonas Baltušis.

Vis dėlto prieš atiduodant seną įrenginį kitam asmeniui, būtina iš jo pašalinti visus savo skaitmeninio gyvenimo pėdsakus.  

Norėdami atsisveikinti su savo senu „iPhone“ , pirmiausia atsijunkite nuo savo „Apple ID“ paskyros. 

Eikite į Nustatymai > [Jūsų vardas] > Atsijungti. Tai pašalins įrenginį iš jūsų „iCloud“ paskyros ir išjungs funkciją „Rasti mano iPhone“. 

Tada sukurkite duomenų atsarginę kopiją, jei norite išsaugoti informaciją naujame įrenginyje: pasirinkite Nustatymai > iCloud > iCloud atsarginė kopija > Kurti atsarginę kopiją dabar. 

Vėliau atlikite gamyklinių parametrų atkūrimą – eikite į Nustatymai > Bendrieji > Atkurti > Ištrinti visą turinį ir nustatymus. Patvirtinkite savo veiksmus, įvesdami kodą. Tai visiškai ištrins visus asmeninius duomenis ir atstatys telefoną į pradinę būseną.

„Android“ naudotojai pirmiausia taip pat turėtų atsijungti nuo visų paskyrų. Eikite į Nustatymai > Paskyros ir pašalinkite susietas „Google“, „Samsung“ ar kitas paskyras. 

Tada sukurkite atsarginę duomenų kopiją – eikite į Nustatymai > Atsarginė kopija ir atkūrimas ir pasirinkite „Kurti atsarginę kopiją“. 

Kai kopija išsaugota, pereikite prie gamyklinių parametrų atkūrimo: Nustatymai > Sistema > Atkurti nustatymus > Ištrinti visus duomenis (gamyklinis atkūrimas). 

Patvirtinus veiksmus, telefonas bus visiškai išvalytas. Taip pat rekomenduojama išimti „microSD“ atminties kortelę ir SIM kortelę, jei jos vis dar yra įrenginyje, kad apsaugotumėte ten esančią jautrią asmeninę informaciją.

Antras gyvenimas – net „sužalotiems“ išmaniesiems

Net jei senasis išmanusis dėl prastos baterijos ištvermės ar sudužusio ekrano nebėra tinkamas dovanoti kitam žmogui, atsikratyti juo, lyg bet kokia kita šiukšle, vis tiek yra blogas sprendimas. 

Įrenginį išmetus į buitinių atliekų konteinerį, iššvaistomi jame esantys taurieji metalai ir į aplinką patenka sveikatai kenksmingi elementai. 

Tačiau dažnai neidealus ir jo atidavimas utilizuoti su kitomis elektronikos atliekomis, kadangi perdirbti ir panaudoti kaip antrinę žaliavą naujiems įrenginiams gaminti galima tik tam tikrą dalį medžiagų.

„Kur kas geresnis kelias – seną įrenginį atnešti į „Telia“ saloną. Iš ten jis keliaus pas mūsų partnerių „Foxway“ specialistus, kurie duomenų bazėse patikrins, ar įrenginys nėra blokuotas už įsiskolinimus, nustatys baterijos talpą ir ekrano būklę bei įvertins kitus aspektus. 

Jei bus nustatyti kokie nors defektai, tokie kaip sugedusi įkrovimo jungtis, jie bus pašalinti ir atnaujintas prietaisas keliaus į naujo savininko rankas. 

O jei vis dėlto gedimų nepavyktų sutaisyti – senas telefonas bus panaudotas atsarginėms dalims arba atsakingai perdirbtas“, – atskleidžia „Telia“ atstovas.

Kartu su draugiškumu aplinkai M. Baltušis pabrėžia ir kur kas labiau apčiuopiamą naudą – atnešus seną išmanųjį į „Telia“ saloną, galima gauti iki 700 eurų nuolaidą naujam. Pasitikrinti preliminarią seno įrenginio kainą galite sužinoti apsilankius telia.lt/atnesk-sena.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder