Planetų susidūrimas

Neįtikėtinas atradimas: astronomai mėgėjai pastebėjo viena į kitą atsitrenkusias planetas

Per pastaruosius kelerius metus astronomai mėgėjai padėjo profesionaliems mokslininkams padaryti daug svarbių atradimų tiesiogiai stebėdami arba analizuodami įvairių kosminių misijų duomenis. Ištyrus tokius duomenis pavyko aptikti dviejų milžiniškų planetų susidūrimą, rašo "Universe Today".

Neseniai astronomas mėgėjas Arttu Sainio socialiniuose tinkluose pamatė, kaip mokslininkai aptarinėja neįprastą į Saulę panašios žvaigždės elgesį, kuri pakeitė savo ryškumą ir tapo blankesnė.

Jis išnagrinėjo NEOWISE kosminio teleskopo duomenis, gautus stebint žvaigždę Asassn-21qj, ir nustatė, kad žvaigždė anksčiau buvo patyrusi ryškumo sumažėjimą ir staigų ryškumo padidėjimą.

Sainio savo atradimu pasidalijo socialinėje žiniasklaidoje, o tai paskatino prie tyrimo prisijungti daugiau astronomų mėgėjų.

Dėl to jie padarė neįtikėtiną atradimą.

Profesionalūs astronomai ir astronomai mėgėjai surinko visą turimą informaciją ir nustatė, kad žvaigždės ryškumo pokytį lėmė dviejų ledinių planetų milžinių susidūrimas ir sunaikinimas.

Šio tyrimo rezultatai paskelbti žurnale "Nature".

Astronomai mėgėjai, taip pat profesionalūs mokslininkai metais stebėjo keistą žvaigždės Asassn-21qj, esančios 1800 šviesmečių atstumu nuo mūsų, elgesį.

Jos ryškis ėmė smarkiai mažėti, nors, kaip paaiškėjo, taip buvo nutikę ir anksčiau, nors ir archyviniuose duomenyse buvo pastebėti staigaus žvaigždės ryškumo padidėjimo požymiai. Ir tai buvo labai neįprasta, todėl tyrimo autoriai nusprendė išsiaiškinti, kas sukėlė šiuos įvykius.

Mokslininkai mano, kad įvyko ledinių planetų milžinių, kurių masė dešimtis kartų didesnė už Žemės masę ir kurios nuo savo žvaigždės nutolusios nuo 2 iki 16 astronominių vienetų, susidūrimas.

Kaip parodė tyrimas, šie žvaigždės ryškumo pokyčiai susiję su planetų formavimosi procesu žvaigždę supančiame protoplanetiniame diske.

Šiame dulkių ir dujų diske kai kurios planetos gali susidurti viena su kita. Būtent taip ir atsitiko šalia tolimos žvaigždės.

Mokslininkai mano, kad susidūrė ledinės planetos milžinės, kurių masė dešimtis kartų didesnė už Žemės masę ir kurios nuo savo žvaigždės nutolusios nuo 2 iki 16 astronominių vienetų.

Astronominis vienetas - tai atstumas nuo Žemės iki Saulės, t. y. apie 150 mln. kilometrų.

Astronomai aiškina, kad dėl smarkaus dviejų planetų susidūrimo susidarė karšta liekana, dėl kurios stebėjimų metu padidėjo žvaigždės ryškumas.

Po to planetų nuolaužų judėjimas žvaigždės fone lėmė jos ryškumo sumažėjimą.

Organizatorių nuotr.

Planetų susidūrimas / Nuotrauka: NASA

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder