„Visi jų bijo“. JAV iki metų pabaigos į Ukrainą išsiųs 33 tūkstančius dronų su dirbtiniu intelektu

Koviniai dronai su dirbtiniu intelektu, gebantys savarankiškai organizuotis atakos metu, gali pakelti Ukrainoje vykstantį dronų karą į naują lygį. Šią technologiją aktyviai plėtoja Ukraina ir jos vakarų sąjungininkai. 

Specializuojasi šioje srityje amerikiečių-vokiečių kompanija „Auterion“. Pagal sutartį su Pentagonu šiais metais Kijevui ji tieks AI dronų „smogiamuosius rinkinius“, rašo „Financial Times“.

Naujame dronų karo etape grupės bepilotinių aparatų naudoja AI savarankiškai koordinuoti veiksmus atakuojant priešo pozicijas. 

Tokios grupės vadinamos „spiečiais“, ir jų atsiradimas yra labai svarbus momentas, sako „Auterion“ generalinis direktorius Lorenzas Mayeris: „Visi kariai kalba apie spiečių atakas, visi jų bijo, žino, kad tai sunaikins jų gynybą“. 

Kompanijos sukurta technologija „Nemyx“ „paverčia autonominius dronus vieninga, koordinuota kovine jėga... gyvybingą spiečių, kuris padidina operatoriaus darbo efektyvumą, sumažina jo darbo krūvį ir užtikrina misijos sėkmę net sudėtingiausiomis sąlygomis“. 

Sistema, veikianti „Auterion“ operacinės sistemos pagrindu ir tiekiama kaip programa, leidžia bet kuriam suderinamam dronui prisijungti prie spiečiaus paprasčiausiai atnaujinus programinę įrangą (PI).

„Auterion“ programinė įranga dar turi būti išbandyta kovos sąlygomis, ir tai bus padaryta jau šiais metais, nes „Auterion“ į Ukrainą tiekia 33 000 AI dronų rinkinius. 

Sparnas ne tik leidžia naudoti automatiką, kad būtų įveikta priešo gynyba, bet ir padidina atakos galią, nes vienas operatorius gali valdyti kelis UAV, sako Gundbert Scharf, bendrovės „Helsing“ įkūrėjas, kuri praėjusią savaitę, bendradarbiaudama su Vokietijos bendrove „Systematic“, pristatė savo AI sparnų technologiją.

Be to, jo teigimu, naujausios programinės įrangos rūšys leidžia padaryti spiečiaus taktiką dar mirtinesnę, mokant dronus. 

Kol kas didesnis dronas naudojamas signalams siųsti mažesniems spiečiams, tačiau mokymas remiantis realiais žvalgybos duomenimis dar nevykdomas, sako Scherf.

Šioje srityje Ukrainos įmonės turi pranašumą prieš užsienio įmones, nes tik jos turi prieigą prie didžiulio Ukrainos dronų vaizdo įrašų archyvo, kurį naudoja AI mokymui. 

„Beprecedentis kiekis kovinių duomenų, prieinamų autonominių modelių mokymui [Ukrainoje], tapo svarbiausiais spiečiaus kūrimo elementais“, – sakė FT Evelina Buchacka, Kijevo rizikos kapitalo įmonės D3, investuojančios į karines technologijas, vadovaujanti partnerė.

Viena iš lyderių plėtojant spiečių technologiją tapo Ukrainos kompanija „Swarmer“. 

Praėjusiais metais jos AI dronai buvo pradėti naudoti minoms įrengti, o dabar jie naudojami Rusijos kariams, technikai ir infrastruktūrai naikinti, neseniai pranešė „The Wall Street Journal“, remdamasis pačia kompanija ir aukšto rango Ukrainos karininku. 

Kariniai analitikai tai pavadino pirmuoju žinomu atveju pasaulyje, kai spiečių technologija reguliariai naudojama kare.

Įvairiuose padaliniuose naudojama nuo trijų iki aštuonių dronų vienam operatoriui, o „Swarmer“ jau išbandė savo programinę įrangą 25 dronuose vienu metu.

Šaltinis: The Moscow Times

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Sidebar placeholder