Nuo metų pradžios iki birželio pabaigos per Klaipėdos uostą standartizuotuose konteineriuose (TEU) gabenamų krovinių kiekis buvo 10 proc. mažesnis nei pernai tuo pačiu metu, rodo preliminarūs Lietuvos jūrų krovinių kompanijų asociacijos (LJKKA) duomenys.
Asociacijos prezidento Vaidoto Šileikos teigimu, mažėjimą lėmė kelios priežastys.
Viena iš jų – mažėję Lietuvos pramonės rodikliai bei vartojimas.
„Kalbant apie tonažą, pirmąjį pusmetį turime šiokį tokį nuosmukį. Nuo antrojo ketvirčio matome mažėjimą, susijusį su eksportu ir importu. Iš dalies tai susiję su Lietuvos ekonomikos padėtimi, matome, kad Lietuvos pramonės eksportas krito 8 procentais, importas – 10 procentų, tai atsiliepė. Be to, konteinerių krova yra betarpiškai susijusi su vartojimu ir su mūsų verslo galimybėmis“, – penktadienį kalbėjo V. Šileika.
Konteinerių krovai įtaką padarė ir karo eiga Ukrainoje: šiemet suaktyvėjęs Rusijos puolimas Charkovo ir Sumų srityse paveikė gyventojų lūkesčius, jie mažiau pirko naudotų amerikietiškų automobilių, kurie į Klaipėdą per uostą atgabenami konteineriuose.
Manoma, kad krovinių pervežimą konteineriuose taip pat riboja pastaruoju metu išaugusi paslaugos rinkos kaina – pavyzdžiui, iš Kinijos į Klaipėdą 20 pėdų ilgio konteinerio atgabenimas kainuoja apie 4,5 tūkst., o didžiojo (40-45 pėdų) – apie 9 tūkst. JAV dolerių.
„Kainos yra pakankamai aukštos, jos atbaido tam tikrą dalį importuotojų nuo minties konteineriais atsigabenti prekes iš Kinijos, Azijos“, – sakė V. Šileika.
Šių metų pradžioje tuo pačiu maršrutu atgabenti 40 pėdų konteinerį kainavo apie 5,7 tūkst. JAV dolerių.
Kainos didėja laivybos kompanijoms aplenkiant Sueco kanalą, kuriame krovininius laivus puldinėja hučių sukilėliai, todėl konteinerius tenka gabenti kur kas ilgesniu maršrutu.
„Raudonosios jūros krizė – hučiai nenustoja puldinėti laivų – todėl visos laivybos kompanijos plaukia aplink Afriką, tam reikia daugiau laiko, kaštai didesni“, – aiškino V. Šileika.
Nepaisant visų iššūkių, LJKKA tikisi, kad ir šiemet Klaipėdos uoste perkrautų konteinerių skaičius bus septynženklis.
„Dabar jau perkrauta per 500 tūkstančių TEU. Manau, kad tą milijoną pasieksime ir išlaikysime“, – teigė V. Šileika.
Ne mažiau kaip milijonas TEU Klaipėdos uoste perkraunama jau du metus iš eilės.
Rašyti komentarą