Verslo klaidos padeda išmokti pamokas ir nebijoti krizių

Pastarasis laikmetis visam pasauliui nepašykštėjo išbandymų - koronavirusas, karas, į nugarą kvėpuojanti krizė. Atrodo, nespėjai net atsipūsti, o jau reikia ruoštis naują išgyvenimo planą. Ne vienam verslui teko duris užverti amžiams, ne vienas dar ieško geriausių išlikimo būdų. Tačiau juk yra ir tokių, kurie būtent dabar nusprendė žengti pirmuosius žingsnius verslo pasaulyje. Ką būtų galima patarti žmogui, kuris tokiais sudėtingais laikais nori pradėti verslą? Pasak verslo konsultantės Aušros Sajonaitės, pasiteisinimu kažko nedaryti, negali būti net ir krizė. „Pradėti reikėjo vakar“, - teigė specialistė.

Nors konsultantų, vadinamųjų „koučerių“, kaip ir verslų, šiais laikais netrūksta, tačiau vis dar egzistuoja „pasidarysiu pats“ mąstymas. Dalis verslininkų galvoja, jog savo verslą jie žino geriausiai, tad viską nuveikti sugebės patys.

„Dauguma jų net nesupranta, jog 80 proc. verslo vykdymo yra vienodas visiems verslams ir tik 20 proc. yra su verslo sritimi susijusi specifika. Iš tikrųjų strategijos, planavimai visuose versluose yra totaliai vienodi“, - kalbėjo A. Sajonaitė.

Tiesa, verslo konsultantės įsitikinimu, vis dar netrūksta ir kito stereotipinio mąstymo, pavyzdžiui, kad vienas profesijas labiau gali išmanyti vyrai, o kitas - moterys: „Tikrai dar būna nemažai kreivų žvilgsnių, kai konsultuoti statybų kompaniją atvažiuoja moteris. Šios srities verslininkai mano, jog moteris apie statybas tai tikrai nieko nežinos. Tačiau aš turiu labai daug klientų iš šios srities, tad statybų verslas man yra puikiai pažįstamas. Nors iš tiesų nebūtina 100 proc. išmanyti pačią sritį, kad padėtum verslui augti. Gali padėti verslui viską strategiškai suplanuoti, peržiūrėti finansus, biudžetą, paruošti komunikacijos planą ar strategiją reputacijos kūrimui. Pastarieji elementai visoms kompanijoms, visiems verslams yra vienodi. Juk, pavyzdžiui, reputacija yra reputacija.“

Paklausta, kokias tris didžiausias ir dažniausiai verslų daromas klaidas išskirtų, A. Sajonaitė pirmiausia paminėjo faktą, jog dažnai užsiimama verslo vykdymu, o ne vystymu. Pasak jos, verslininkai tiesiog prapuola kasdienių užduočių mėsmalėje ir pamiršta planavimą.

„Taip pat išskirčiau finansinį planavimą. Žmonės tiesiog neplanuoja finansų. Jie įsivaizduoja, jog įmonė turi tiek pinigų, kiek jų yra sąskaitoje. Tačiau tai nebūtinai tą ir reiškia. Trečias dalykas yra visos strategijos, komunikacijos, reputacijos kūrimas. Viskas daroma nevalingai. Nors, jeigu nori sėkmės versle, visus šiuos dalykus reikėtų suplanuoti“, - pridūrė verslo konsultantė.

A. Sajonaitė jau 20 metų gyvena Anglijoje. Tačiau lietuvių ir Lietuvos ji nepamiršta. Būtent tautiečiai, darantys verslus visame pasaulyje, ir yra jos klientai.

„Tiesą sakant, Anglijoje įsikūrusių lietuvių mentalitetas šiek tiek skiriasi nuo tų, kurie gyvena Lietuvoje. Pas mus mažiau yra svetimų pinigų skaičiavimo, mažiau „kodėl jam sekasi, o man nesiseka“ mąstymo. Galbūt čia tiesiog mažiau pavydo. Anglijoje žmonės dažniau džiaugiasi už kitus, jų sėkmę. Netgi, jeigu man nesiseka, tačiau aš džiaugiuosi, jog tau sekasi. Žinoma, sunku kalbėti apie stereotipus, nes Lietuvoje negyvenu jau 20 metų. Tačiau, kai grįžtu į Lietuvą ir pasišneku su čia gyvenančiais žmonėmis, atrodo, jog visi žino, kiek kas uždirba, pas ką koks pelnas ir visa tai sakoma su kažkokia pagieža. Nors atrodytų, jog turėtum dėl to tik džiaugtis. Juk smagu. Kuo geriau visi gyvensime, tuo visiems ir bus geriau. Taigi, lyginant Lietuvą ir Angliją, šis dalykas, šis mąstymas man nelabai patinka“, - atviravo A. Sajonaitė.

Net verslo mentorės karjeros tikslas yra altruistinis. A. Sajonaitė nori padėti užaugti kuo didesniam skaičiui smulkių verslų. „Juk mes visi nusipelnėme gyventi gerai. Visas pasaulis to nusipelnė. Nėra taip, kad kažkas gali gyventi geriau, o kažkas - prasčiau. Jeigu yra galimybė auginti, vykdyti verslą, manau, reikia investuoti į gerą buhalterį, konsultantą, nes tai tikrai atsiperka, tai yra investicija. Tai nėra tiesiog išlaidos, - įsitikinusi A. Sajonaitė. - Labai noriu verslams suteikti pagalbą. Man labai smagu žiūrėti į klientus, kurių verslus konsultuoju ir, kurių skaičiai per pusmetį patrigubėjo. Juk finansinis rezultatas labiausiai matosi įmonės skaičiuose. Širdis dainuoja, kai matau skaičių augimą. Tuomet žmonės mato investicijos vertę. Jie moka man pinigus, bet tie pinigai jiems grįžta daugiau nei su kaupu.“

O grįžtant prie patarimo apie verslo pradėjimą, A. Sajonaitės teigimu, viskas daroma padarymo būdu. „Gali sėdėti ir planuoti, galvoti ir apmąstyti kiekvieną žingsnį, bet vis tiek nebūsi apsaugotas nuo klaidų. Tačiau klaidų nereikia bijoti, nes kuo daugiau klaidų padarysi, tuo daugiau išmoksi. Mano patarimas - nebijoti daryti. Žinoma, planuoti reikia, bet nereikia užstrigti tame planavime. Nes tas planavimas kartais, dar net nepradėjus, gali ir „nužudyti“. Vis tiek verslo idėja yra pagrindinis dalykas. Po to turi galvoti, kaip ta verslo idėja tau gali atnešti pinigų. O paskui seka visos strategijos, planavimai“, - pasakojo verslo konsultantė.

Aišku, laikai dabar yra tikrai sudėtingi. Tačiau A. Sajonaitė visiems siūlo į priekį eiti iškėlus galvas ir vadovautis jos mėgstamu požiūriu, jog reikia mąstyti ne apie tai, kaip viskas brangsta, o apie tai, kaip daugiau uždirbti: „Jeigu siaučia koronavirusas ar ateina krizė, nereikia galvoti, kaip dabar viskas yra ar bus baisu. Priešingai, reikia imtis veiksmų ir pašalinti tą baisumą, užsitikrinti savo ateitį.“

Verslo konsultavimas - ne vienintelė A. Sajonaitės veikla. Lietuvė nuo 2009 m. Anglijoje vadovauja sėkmingai veikiančiai buhalterijos įmonei. Buhalterijos mokslus A. Sajonaitė pirmiausia baigė dar gyvendama gimtinėje, tačiau, anot jos, specialiste pasijuto tik po šios srities studijų bei darbo Anglijoje.

„Neoficialiai verslo konsultante buvau daug metų. Jau seniai turiu daug klientų, kurių verslams padedu augti. Taigi, prieš keletą metų nusprendžiau, jog laikas tai daryti oficialiai, o ne tik būnant buhaltere. Noriu padėti žmonėms vystyti verslus. Galiu tik pasikartoti, jog visi žino, kaip vykdyti verslus, bet ne visi žino, kaip juos vystyti. Dėl to ir pasinėriau į verslo konsultavimą. Iš tikrųjų labai tuo džiaugiuosi, nes jaučiuosi save realizavusi. Per daugelį metų buhalterijoje sukaupta patirtis leidžia prisiliesti prie skirtingų verslų. Mačiau daug klaidų darančių verslų, žinau, kas veikia ir kas neveikia. Turbūt mažai liko sričių, prie kurių nebūčiau dirbusi. Verslo konsultavimas man tikrai suteikia didžiulį pasitenkinimą“, - teigė „A.S. Biz Empire“ įmonės įkūrėja A. Sajonaitė.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder