Iš kur kilę savaitės dienų pavadinimai anglų kalba? Nustebsite

(1)

Ar kada nors susimąstėte, kodėl savaitės dienos anglų kalboje vadinamos būtent taip?

Anglų kalba susiformavo veikiama įvairių kalbų ir kultūrų - senovės graikų, lotynų, germanų.  Visas šias įtakas galima atsekti savaitės dienų pavadinimuose.

Senovės Graikijoje I-III a. savaitės dienos buvo išdėstytos tokia tvarka: Saulė, Mėnulis, Aras, Hermis, Dzeusas, Afroditė ir Kronas. Savaitė prasidėdavo sekmadienį, t. y. Saule. Kodėl būtent taip? Viskas logiška - pagal senovės graikų astrologiją pirmąją dienos valandą valdė tam tikras dangaus kūnas. 

Jos vardu ir buvo pavadinta diena. Kodėl dievai? Helenai įžvelgė ryšį tarp dangaus kūnų judėjimo ir dievų. Astrologai stebėjo planetų - Merkurijaus, Veneros, Marso, Jupiterio ir Saturno - judėjimą. Kartu su Mėnuliu ir Saule buvo 7 dangaus kūnai ir 7 dievybės 7 savaitės dienoms.

Pirmadienis

Pirmadienis yra Mėnulio diena. Šiaurės mitologijoje Mėnulio personifikacija buvo figūra Máni, todėl Mon(an)dæg - Mėnulio diena. Atkreipkite dėmesį, kad šiuolaikinis vokiškas žodis, reiškiantis mėnulį, yra der Mond.

Antradienis

Kadangi anglų kalba turi germaniškų šaknų, romėnų dievai buvo pakeisti jų germaniškais atitikmenimis. Pavyzdžiui, antradienis buvo pavadintas romėnų karo dievo Marso vardu, todėl lotyniškai jis buvo vadinamas dies Martis.

Tačiau germanų karo dievas buvo žinomas kaip Tiu (Tür), ir angliška savaitės diena sudaryta iš jo vardo. Iš pradžių antradienis buvo vadinamas „Tiwsday“, o vėliau pakeistas į Tuesday.

Trečiadienis

Panašiai germaniškas romėnų dievo Merkurijaus atitikmuo yra Wōden (Odinas ). Romėnai Odiną siejo su Merkurijumi, nes abu buvo sielų vedliai po mirties. Žodis „trečiadienis“ yra kilęs iš senosios anglų kalbos „Wōdnesdæg“.

Ketvirtadienis

Tikriausiai jau atspėjote - tai Thoro diena. Ketvirtadienis savo anglišką pavadinimą gavo norvegų griaustinio, jėgos ir apsaugos dievo garbei. Romėnų mitologijoje šį vaidmenį atliko Jupiteris. Senąja anglų kalba Thursday atrodė kaip "Þūnresdæg “.

Penktadienis

Penktadienis pavadintas Odino žmonos garbei. Vieni tyrinėtojai teigia, kad jos vardas buvo Frigga, kiti - Frėja, dar kiti teigia, kad Frigga ir Frėja buvo dvi skirtingos deivės. Kad ir koks būtų jos vardas, Frėja dažnai buvo siejama su Venera, romėnų meilės, grožio ir vaisingumo deive. Žodis „penktadienis“ kilęs iš senovės anglų kalbos žodžio „Frīgedæg“.

Šeštadienis

Saturnas buvo romėnų žemdirbystės dievas, senovės Graikijoje žinomas kaip Kronas. Lotyniškai turime „dies Saturni“, ir nesunku suprasti, kad šeštadienis šiandien vis dar yra Saturno diena - šeštadienis (senąja anglų kalba „Sæturnesdæg“ ).

Sekmadienis

Sekmadienis kilęs iš senosios anglų kalbos žodžio „Sunnandæg“ (lotyniškai dies Solis), reiškiančio „saulės dieną“. Germanų ir norvegų mitologijoje saulę įkūnijo deivė vardu Sunna arba Sól.

Šaltinis: dzen

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.