"Financial Times": "Apple" taps pirmąja didele bendrove, kuriai bus pateikti kaltinimai dėl ES skaitmeninių teisės aktų
Europos Komisija nustatė, kad "iPhone" gamintoja nevykdė įsipareigojimų leisti programėlių kūrėjams "nukreipti" vartotojus į pasiūlymus, esančius už jos "App Store" ribų, neimant iš jų komisinių mokesčių, teigia trys tyrimui artimi asmenys.
Tai bus pirmieji kaltinimai technologijų bendrovei pagal Skaitmeninių rinkų įstatymą - svarbų įstatymą, kuriuo siekiama priversti galingus "interneto valdytojus" atverti savo verslą konkurencijai ES.
Komisija, ES vykdomoji institucija, kovo mėn. pareiškė, kad atlieka tyrimą dėl "Apple", taip pat "Alphabet" priklausančių bendrovių "Google" ir "Meta" pagal DMA suteiktus įgaliojimus.
Artimiausiomis savaitėmis tikimasi paskelbti kaltinimus "Apple", sakė du su byla susipažinę asmenys.
Žmonės sakė, kad reguliavimo institucijos padarė tik preliminarias išvadas ir "Apple" vis dar gali imtis veiksmų, kad ištaisytų savo praktiką, o tai gali paskatinti reguliavimo institucijas iš naujo įvertinti bet kokį galutinį sprendimą.
Jie pridūrė, kad bet kokio pranešimo laikas taip pat gali pasikeisti.
ES taip pat gali nuspręsti paskelbti kaltinimus kitoms technologijų grupėms, nes reguliavimo institucijos vis dar tiria, ar "Google" patronuojančioji bendrovė "Alphabet" išlaiko savo programėlių parduotuvę, ir "Facebook" savininkės "Meta" asmeninių duomenų naudojimą reklamai.
Jei bus nustatyta, kad "Apple" pažeidžia DMA, jai gresia kasdienės baudos už reikalavimų nesilaikymą, siekiančios iki 5 proc. vidutinės pasaulinės dienos apyvartos, kuri šiuo metu siekia šiek tiek daugiau nei 1 mlrd. dolerių.
Šis žingsnis žengtas tuo metu, kai konkurencijos priežiūros institucijos visame pasaulyje vis atidžiau tikrina dideles technologijų bendroves ir jų dominavimą rinkoje.
Kovo mėn. JAV iškėlė antimonopolinę bylą prieš "Apple" dėl to, kad ji tariamai naudojasi savo įtaka išmaniųjų telefonų sektoriuje siekdama slopinti konkurentus ir riboti vartotojų pasirinkimą.
Sausio mėn. "Apple" paskelbė apie istorinius "iOS" mobiliosios programinės įrangos, "App Store" ir "Safari" naršyklės pakeitimus ES.
Šiais pakeitimais buvo bandoma nuraminti Briuselio reguliavimo institucijas, o tai reiškė, kad "Apple" leis vartotojams naudotis konkuruojančiomis programų parduotuvėmis ir atsisiųsti programas iš kitų šaltinių.
Tarp pakeitimų taip pat buvo numatyta nuo 30 proc. iki 17 proc. sumažinti komisinius, kuriuos moka įmonės, naudojančios "App Store" skaitmeninėms prekėms ir paslaugoms parduoti.
Tačiau ES taip pat tikrina, ar šie mokesčių pakeitimai atitinka jos naujas skaitmenines taisykles. Kompanija "Apple" Europoje įvedė naujus mokesčius, įskaitant 50 proc. dydžio "pagrindinių technologijų mokestį" programėlių kūrėjams, turintiems daugiau kaip 1 mln. naudotojų, už kiekvieno naudotojo pirmąjį mokėjimą.
Be to, "Apple" taiko papildomą 3 proc. mokestį programėlių kūrėjams, naudojantiems jos mokėjimo procesorių.
Remiantis "Sensor Tower" atlikta analize, 2024 m. antrąjį ketvirtį vartotojų išlaidos "Apple" programėlių parduotuvėje "App Store" buvo "palyginti stabilios", o tai rodo, kad ES taisyklės dar neturėjo įtakos bendrovės pelnui.
Teismai prieš dideles bendroves
Pietų Korėja skyrė 32 mln. dolerių baudą "Alphabet" priklausančiai bendrovei "Google" už tai, kad ji išstūmė vietos konkurentą iš mobiliųjų programėlių rinkos.
Korėjos sąžiningos prekybos komisija pareiškė, kad "Google" bandė blokuoti konkuruojančios korėjiečių platformos "One Store Co." plėtrą Korėjoje, pranešė "Bloomberg".
Teigiama, kad "Google" paprašė kai kurių Korėjos žaidimų bendrovių, įskaitant "NCSoft Corp." ir "Netmarble Corp.", taip pat mažesnes įmones ir Kinijos bendroves, išskirtinai išleisti savo naujus žaidimus "Google Play Store" parduotuvėje mainais į tai, kad "Google" reklamuos jų žaidimus ir teiks tolesnę paramą užsienyje.
Rašyti komentarą