Vasario 16 d. plakatas

Ekspertai: policijos veiksmai vasario 16-ąją buvo „pertekliniai“ (1)

Kai kurių teisininkų teigimu, policija, norėdama palaikyti viešąją tvarką vasario 16-osios renginiuose, galėjo prašyti žmonių nedemonstruoti plakatų, tačiau su tokiu vertinimu sutinka ne visi. Istorikas Algimantas Kasparavičius teigia, kad tokie pareigūnų veiksmai yra pertekliniai ir primena policinės valstybės veikimą.

Advokatas Aleksandras Kovalevskis Alfa.lt teigė, kad „manytina, kad tokiais veiksmais policija tiesiog vykdė vieną iš savo funkcijų – nusikalstamų veikų prevenciją“.

Visgi jis pabrėžė, kad viešoji tvarka yra pažeidžiama ir asmuo gali sulaukti atsakomybės už plakatų demonstravimą tik tada, kai jų turinys yra įžeidžiantis arba kurstantis neapykantą.

Tam pritarė ir teisininkas Petras Ragauskas, kuris atkreipė dėmesį, kad viskas priklauso nuo situacijos: jeigu policijos pareigūnai buvo informuoti apie galimus teisės pažeidimus – tikrinti galėjo.

„Jei plakatų turinys gali būti vertinamas kaip tyčiojimasis iš tam tikros žmonių grupės, jos niekinimas ar neapykantos jai skatinimas – tokie plakatai apskritai turėtų būti paimami, – teigė jis.

– Jei plakatai neturi minėtų požymių, bet gali išprovokuoti kokius nors neramumus, policija gali motyvuotai paprašyti jų nedemonstruoti (bet ne drausti tai daryti).“

Visgi vėliau teisininkas pridūrė, kad policijos pareigūnai turi specialų statusą, tad toks prašymas gali būti vertinamas kaip nepagrįstas ir neteisėtas spaudimas bei trukdymas naudotis saviraiškos laisve.

Be to, prieš vasario 16 d. policija uždraudė į renginius atsinešti būgnus.

P. Ragauskas tikino, kad šis apribojimas yra dviprasmiškas: „Jei yra informacijos, kad siekiama sutrikdyti viešą renginį, tokie ribojimai bent jau teoriškai yra galimi, bet abejoju, ar policija galėtų tokį siekį įrodyti, o neįrodžius – ribojimas neteisėtas.“

„Beje, paprastai į renginius gali būti draudžiama įsinešti pavojingus daiktus, kuriais gali būti žalojami žmonės arba gadinamas ir naikinamas turtas.

Protestas, net jei jis pasireiškia kaip trukdymas kokiai nors kalbai oficialiame renginyje, nekelia grėsmės jokioms esminėms vertybėms. Todėl tokie „prevenciniai“ ribojimai, mano galva, yra neproporcingi“, – paaiškino jis.

Istorikas Algimantas Kasparavičius pabrėžė, kad šventės metu sostinėje neturėjo būti tokių gausių policijos pajėgų.

Be to, anot istoriko, renginiuose valdžia „visuomenės įbauginimui pasikvietė uniformuotus šaulius“: „Vakar Respublikos nepuolė joks išorės priešas ir sukarintos šaulių organizacijos išvedimas į miesto gatves tikrai nebuvo reikalingas.“

Tokie veiksmai A. Kasparavičiui priminė policinės valstybės veikimą.

A. Kasparavičius kritikavo ir prezidentą: „Keista, gaila ir liūdna, kad dabar Respublikos prezidentas švenčių išvakarėse nesiryžo tapti tikru valstybės vadovu – pakviesti Vyriausybę nusiraminti ir ramiau pažvelgti į situaciją, o protestuotojų nepakvietė savo akcijų nukelti kiek vėlesniems.“

Jis pasiūlė ir išeitį, jog Nepriklausomybės diena vyktų deramai šventiškai, o leidimas protesto mitingui prieš Vyriausybės politiką būtų išduotas kiek vėlesniam laikui.

„Bėda ta, kad ši valdžia išvis bijo, vengia kitos nuomonės ir Konstitucijoje įtvirtintų piliečių teisių ir laisvių. Tarp jų ir teisės protestuoti“, – minėjo istorikas ir dar kartą pabrėžė, kad į renginius susirinkę protestuotojai nėra nusistatę prieš Lietuvos valstybingumą.

Archyvų nuotr.

Archyvų nuotr.

KOMENTARAI

JO
mentai apsaaugojo lietuvos svente nuo lietuvos pilieciu... 

Vo
Mano nuomone, ministru galvos turi lekti uz tokia svente, policija puole zmones, kiek issvaistyta lesu :( viskas del ko kad dieduko ir bobulytes balkone nenusvilptu :( o kas jie tokie kam jiems i ta balkona lysti, savo jau atbuvo aciu eikit lauk

Tai parodo...
Kad šiandieninė Lietuvos valdžia ne tik atitrūkusi nuo savo piliečių savo arogancija ir niekšiškumais, bet dar yra didžiausia BAILĖ. Jeigu bijo savo piliečių...kas būtų, jeigu dar kas nors pultų iš išorės?... tie "didvyriai" apsitrėstų iki ausų...
 

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder