ES ir EEE išduoti vairuotojų pažymėjimai – tolygūs lietuviškiems

(1)

Šiuo metu Lietuvoje gyvena nemažai iš užsienio šalių grįžusių emigrantų, kurie turi galiojančius, užsienio šalyje išduotus vairuotojo pažymėjimus. 

Jei tai išduota ES šalyse, jokių keblumų vairuojant Lietuvoje turbūt neturėtų kilti. O kaip dėl vairuotojų pažymėjimų, kurie yra išduoti kitose šalyse? 

Tarkime, toks pažymėjimo galioja iki 2030 metų, tad ar žmogus, jau šiuo metu gyvenantis Lietuvoje ir vairuojantis lietuviškais numeriais pažymėtą automobilį, turi pasikeisti vairuotojo pažymėjimą į lietuvišką? 

Šie klausimai, kaip ir daugelis kitų, susijusių su dalyvavimu eisme Lietuvoje, kyla daugeliui vairuotojų, todėl juos paprašėme pakomentuoti AB „Regitra“ atstovės spaudai Eglės Bačionytės.

Ji paaiškino, kad „užsienio valstybių vairuotojo pažymėjimų galiojimas ir pripažinimas Lietuvos Respublikoje yra nustatytas Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymo 13 straipsnio 9 dalyje: „Lietuvos Respublikoje išduoto vairuotojo pažymėjimo nereikia turėti asmenims, turintiems Europos Sąjungos valstybėse narėse ir Europos laisvosios prekybos asociacijos šalyse išduotus galiojančius vairuotojo pažymėjimus. 

1926 metų Paryžiaus konvencijos dėl automobilių eismo, 1949 metų Ženevos konvencijos dėl kelių eismo ir 1968 metų Vienos konvencijos dėl kelių eismo susitariančiųjų šalių išduoti ir šių konvencijų reikalavimus atitinkantys nacionaliniai ir tarptautiniai vairuotojo pažymėjimai Lietuvos Respublikoje galioja, jeigu jų turėtojas nėra nuolatinis Lietuvos Respublikos gyventojas, o tapus nuolatiniu Lietuvos Respublikos gyventoju – ne ilgiau kaip šešis mėnesius nuo nuolatinio Lietuvos Respublikos gyventojo statuso įgijimo. 

Šie užsienio valstybėse išduoti vairuotojo pažymėjimai nepripažįstami, jeigu jų turėtojai nėra sukakę šio įstatymo nustatyto amžiaus arba jeigu vairuotojo pažymėjimai buvo išduoti asmenims, kuriems atimta teisė vairuoti transporto priemones ar kurie teisės pažeidimo, už kurį atimta teisė vairuoti transporto priemones, padarymo metu būdami nuolatiniais Lietuvos Respublikos gyventojais ar turėdami leidimą laikinai gyventi Lietuvos Respublikoje šio įstatymo 24 straipsnyje nustatyta tvarka nesusigrąžino teisės vairuoti transporto priemonę po to, kai ji buvo atimta. 

Be to, nepripažįstami vairuotojo pažymėjimai, išduoti asmenims, kuriems vairuotojo pažymėjimo galiojimas yra apribotas, sustabdytas ar vairuotojo pažymėjimas atimtas jį išdavusioje valstybėje.“

Europos Sąjungai (ES) ar Europos ekonominei erdvei (EEE) priklausančiose valstybėse išduotas vairuotojo pažymėjimas turi tokią pačią vertę kaip ir lietuviškas. 

Tad, jeigu asmuo turi šių šalių galiojantį vairuotojo pažymėjimą, su juo gali vairuoti ir Lietuvoje, jo keisti neprivaloma.

Europos Sąjungai ar Europos ekonominei erdvei nepriklausančių valstybių (toliau – trečiosios šalys) išduoti, aukščiau minėtus reikalavimus atitinkantys vairuotojo pažymėjimai Lietuvoje galioja tol, kol asmuo netampa nuolatiniu Lietuvos Respublikos gyventoju. 

Jei toks nacionalinis vairuotojo pažymėjimas neatitinka 1949 metų Ženevos konvencijos dėl kelių eismo 9 priedo ar 1968 metų Vienos konvencijos dėl kelių eismo 6 priedo reikalavimų, vairuodamas Lietuvoje vairuotojas su savimi turi turėti ne tik nacionalinį, bet ir tarptautinį vairuotojo pažymėjimą, atitinkantį 1926 metų Paryžiaus konvencijos dėl automobilių eismo E priedo, Ženevos konvencijos 10 priedo ar Vienos konvencijos 7 priedo reikalavimus, tam, kad būtų aiški vairuotojo pažymėjime nurodyta informacija.

Asmens, kuris tapo nuolatiniu Lietuvos Respublikos gyventoju, trečiojoje šalyje išduotas vairuotojo pažymėjimas nebegalioja ir gali būti keičiamas Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymo ir jo pagrindu priimtų Motorinių transporto priemonių vairuotojo pažymėjimų išdavimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2008 m. rugsėjo 10 d. įsakymu Nr. 1V-328 „Dėl Motorinių transporto priemonių vairuotojo pažymėjimų išdavimo taisyklių patvirtinimo“, nustatyta tvarka.

Jei žmogus turi ES ar EEE išduotą galiojantį vairuotojo pažymėjimą, bet neturi Lietuvoje išduotos medicininės pažymos, vairuotojo pažymėjimo galiojimas nebus stabdomas. AB „Regitra“ netvarko užsienio šalyse išduotų vairuotojo pažymėjimų duomenų. Tokiu atveju, sveikatą reikia tikrintis pagal tos šalies, kurioje išduotas vairuotojo pažymėjimas, tvarką.

Jei turite vairuotojo pažymėjimą, kuris išduotas ES valstybėje arba valstybėje, kuri priklauso Europos ekonominei erdvei (pavyzdžiui, Norvegija), galite važinėti su tos šalies vairuotojo pažymėjimu, kol vairuotojo pažymėjimas galioja.

Vairuotojų pažymėjimai, išduoti, pavyzdžiui, Rusijoje ir Baltarusijoje įprastai atitinka 1968 metų Vienos konvencijos dėl kelių eismo reikalavimus, todėl papildomų dokumentų, pavyzdžiui tarptautinio vairuotojo pažymėjimo, nereikia.

Kai kuriems atvykstantiems vairuotojams reikia turėti Tarptautinį vairuotojo pažymėjimą, pavyzdžiui Jungtinių Arabų Emiratų, Indijos, JAV.

Situacija keičiasi, jei turite ne ES ar EEE valstybėje išduotą vairuotojo pažymėjimą ir tampate nuolatiniu Lietuvos Respublikos gyventoju. Tuomet reikia pasikeisti vairuotojo pažymėjimą į lietuvišką. Tai galima atlikti, jei galioja jums Lietuvoje išduota medicininė pažyma.

Bendra taisyklė tokia, kad jei Jūsų vairuotojo pažymėjimas išduotas Lietuvoje, tuomet turi būti ir nuolat galiojanti medicininė pažyma, kad galėtumėte dalyvauti eisme. 

Jei jūsų vairuotojo pažymėjimas išduotas užsienyje, tuomet, reikalavimas turėti galiojančią med. pažymą yra taikomas pagal tos valstybės įstatymus. Lietuva neadministruoja užsienyje išduotų pažymėjimų.“

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder