Jovita Neliupšienė

ES paskyrė Lietuvos diplomatę JAV ambasadore

Naujas ES ambasadorių sąrašas patvirtino, jog Jovita Neliupšienė nurungė kitus žinomus kandidatus, tokius kaip Martinas Selmayr.

Jovita Neliupšienė bus kita ES ambasadorė JAV, teigiama vidinėje pastaboje dėl paskyrimų, kuriuos gavo POLITICO.

Neliupšienė, Lietuvos užsienio reikalų viceministrė, buvusi ES ambasadorė, buvo atrinkta iš garsių pretendentų į šį postą, pavyzdžiui, buvęs Europos Komisijos generalinis sekretorius Martinas Selmayr.

Toks sprendimas priimtas, nes Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen siekia užmegzti glaudesnius ryšius su JAV administracija, įskaitant saugumo ir ypač politikos Ukrainos atžvilgiu  klausimais.

Neliupšienė, kuri šiuo metu yra atsakinga už ES reikalus, prisidėjo svarstant Kijevo bylą Briuselyje – ir visose Europos sostinėse.

Prestižinis paskyrimas, apie kurį ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellas pranešė ES ambasadoriams Briuselyje, yra didesnių diplomatinių komandiruočių į šalį nuo Angolos iki Zambijos.

Taip pat vertinama kaip galimybė von der Leyen palikti pėdsaką ES diplomatiniam atstovavimui  visame pasaulyje.

Dabartinis ES ambasadorius Vašingtone – Graikijos diplomatas ir buvęs užsienio reikalų ministras Stavrosas Lambrinidis – persikels į Niujorką, teigiama notoje.

Jis taps ES ambasadoriumi Jungtinėse Tautose (dar vienas postas, kurio kandidatų sąraše buvo Selmayr).

Dabartinė derybų dėl ES plėtros komisijos generalinio direktoriaus pavaduotoja, Katarina Mathernová eis ES ambasadorės Kijeve pareigas.

Tai dar vienas paramos signalas Ukrainai, siekiant įstoti į ES, Rusijos sukeltam karui tebeniokojant šalį.

Mathernová, savo ruožtu, jau yra labai įsitraukusi į Ukrainos vadovybę – tai pranašumas atstovaujant Europos interesams Kijeve.

Lambrinidis ir jo kolega iš JT švedas Olofas Skoogas, taip pat dabartinis ambasadorius Kijeve, Estijos diplomatas Matti Maasikas, eina pareigas nuo 2019 m. Pagal įprastą ES praktiką diplomatai keičiasi kas ketverius metus.Be to, du pareigūnai teigia, kad taip pat įprasta praktika, jog nauji paskirti asmenys pareigas pradeda eiti rugsėjį, jei nėra jokių specialių susitarimų.

Apleistas Selmayras liks dabartinėse Europos Komisijos biuro Austrijoje vadovo pareigose – šio vaidmens jis ėmėsi Jeano-Claude'o Junckerio pirmininkavimo metu. Jis taip pat ketverius metus buvo Junckerio personalo vadovo pareigas.

Pagal pačios ES gaires ambasadorius skiria Tarybos ir Komisijos pirmininkai ES užsienio politikos vadovo siūlymu.

Borrellio sąraše yra naujų paskyrimų ES pareigūnams ir naujų diplomatinių darbuotojų. Be to, kai kurie grįžta iš mainų su kitoms organizacijoms, pavyzdžiui, Alexandre'as Stutzmannas, buvęs Europos Parlamento prezidento patarėjas diplomatiniais klausimais, šiuo metu dirbantis JT.

Naujajame sąraše taip pat yra daugiau atstovų iš įvairių ES sostinių: Vokietijos ambasadorius Kolumbijoje Marian Schuegraf taps ES atstovu Brazilijoje; o jos kolega Friedrichas Beckeris, šiuo metu atstovaujantis savo šaliai Islandijoje, imsis sudėtingos ES ambasadoriu misijos Malyje.

Prancūzijos diplomatas Christophe'as Farnaudas pradės eiti ES ambasadoriaus Saudo Arabijoje pareigas, o naujasis ES ambasadorius Libijoje Nicola Orlando šiuo metu dirba Italijos užsienio reikalų ministerijoje.

Europos išorės veiksmų tarnyba, ES diplomatinė institucija, atsisakė komentuoti šią istoriją.

ŠALTINIS: POLITICO

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder