Dujų fabrikas - pasaulio mastu unikalus objektas

Jau kitais metais visuomenei planuojama atverti dalį senojo Klaipėdos dujų fabriko teritorijos. Ateityje tai bus unikalus objektas ne tik Lietuvos, bet ir pasaulio mastu.

Šį išskirtinį projektą įgyvendinantis verslininkas Augustinas Jankevičius įsitikinęs, kad tokio objekto niekur kitur pasaulyje nepavyks rasti.

„Vienoje teritorijoje bus galima aplankyti istorinę 1860 metus menančią dujų pramonės ekspoziciją, susipažinti su senoviniais automobiliais atskirame muziejuje, skambant seniesiems Klaipėdos kariliono varpams“, - objekto viziją piešia A. Jankevičius. Anot jo, pasaulyje apskritai būtų sunku rasti vietų, kur yra išlikusios mūrinės dujų saugyklų talpyklos. Daugiausia yra likusios metalinės, kurios ir Klaipėdoje buvo statomos po 1923 metų.

„Šalia yra rekonstrukcijos laukiantis Skulptūrų parkas, kaimynystėje - senoji Klaipėdos vandenvietė“, - unikalaus komplekso vaizdą piešia A. Jankevičius. Jis tikisi, kad bus įgyvendinti ir miesto planai vandenvietės teritorijoje, kurios istorija skaičiuojama nuo 1898 metų, įrengti muziejų. Taip būtų galima panaikinti tvoras tarp Dujų fabriko ir vandenvietės.

„Mes galėtume pas juos eiti į svečius, jie - pas mus“, - būsimą turistų ir uostamiesčio svečių maršrutą įvardija A. Jankevičius.

Atvers požemius

„Planuojame žmonėms suteikti galimybę nusileisti į žemiausią senosios dujų saugyklos vietą - 6 metrus po žeme. Tai būtų bauginanti patirtis, gal net leidžianti pajusti vietos vaiduoklio dvasią“, - intriguoja A. Jankevičius. Anot jo, jau šią savaitę į Klaipėdą atvežamas būsimo senovinių automobilių muziejaus liftas, montuojamos metalinės konstrukcijos. Planuojama, kad pirmieji eksponatai muziejuje „apsigyvens“ metų pabaigoje.

O jei viskas bus taip, kaip planuojama, jau kitais metais automobilių muziejus bus atvertas lankytojams.

„Tai turėtų tapti ir edukacine erdve moksleiviams - su techninėmis dirbtuvėmis, su praktiniais užsiėmimais, kaip buvusiose moksleivių technikų stotyse“, - „Vakarų ekspresui“ pasakojo A. Jankevičius. Jis džiaugiasi, kad jau ir dabar Dujų fabriką pažintiniais-mokomaisiais tikslais lanko moksleivių grupės.fabrikas

Derinamas projektas

Šiuo metu kaip tik vyksta viso Dujų fabriko komplekso projekto derinimo darbai. Be jau rekonstruojamų istorinių pastatų, numatoma pastatyti naujus prekybos ir garažų paskirties pastatus. Suplanuota požeminė jungtis tarp išlikusių dujų saugyklų. Projektuojamas ir naujos statybos garažų paskirties pastatas, antžeminė 23 vietų automobilių stovėjimo aikštelė.

Sykiu būtų keičiama antros dujų saugyklos paskirtis taip, kad čia būtų galima teikti paslaugas. Naujieji pastatai bus iki 12 metrų aukščio. Jų fasadai perims senojo Klaipėdos dujų fabriko saugyklų kompozicinius principus.

Meilės kaina

„Kiek visa tai kainuos? Ar galima įkainoti meilę?“ - atsakymą į klausimą apie projektui įgyvendinti reikalingas investicijas turi A. Jankevičius. Anot jo, pagrindinis siekis yra sukurti žmonėms patrauklią viešąją erdvę. Projektas prieš keletą metų tapo pradininku, kuriam pirmajam buvo skirta Klaipėdos savivaldybės parama pagal istorinių pastatų tvarkymą programą. Projektą parėmė ir Kultūros paveldo departamentas.

Kaip tik šiomis dienomis senieji Klaipėdos kariliono varpai, kuriuos Savivaldybė perduoda Dujų fabrikui pagal panaudos sutartį, ruošiami pervežimui į Vokietiją, kur bus restauruojami ir derinami.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder