Jūros šventei skirta moneta - paklausus suvenyras

Šeštadienį Lietuvos banko atstovai siūlo Jūros šventės dalyviams įsigyti proginę monetą, ant kurios įamžintos Jūros šventės tradicijos.

Liepos 21 d. centrinis bankas į apyvartą išleido kolekcines monetas, skirtas Jūros šventei (iš serijos „Tradicinės lietuvių šventės“): 5 eurų sidabro ir 1,50 euro vario ir nikelio lydinio monetas. Būtent pastarąją - 1,5 euro vertės - galima įsigyti Lietuvos banko palapinėje Atgimimo aikštės pakraštyje.

Taip pat galima apžiūrėti ir sidabrinę monetą, bet jos, deja, įsigyti nėra galimybės, mat visos jau buvo parduotos išankstinės prekybos metu praėjusią savaitę.

Lietuvos banko Grynųjų pinigų tvarkymo vadovas Irmantas Klimas “Vakarų ekspresui” sakė, kad tiek sidabrinės, tiek vario ir nikelio lydinio monetos buvo greitai parduotos, tačiau dalis monetų buvo rezervuotos būtent Jūros šventės dalyviams.

“30 procentų viso tiražo skyrėme mugei ir šiandien prekiaujame. Paprastai 1,5 euro vertės monetomis susidomėjimas yra didelis. Bet apskritai pastebėjome, kad paskutinius dvejus metus yra susidomėjimas visomis monetomis. Monetas parduodame per 10-15 minučių nuo prekybos pradžios. Gal tai naujas žmonių hobis, gal - taupymo, investavimo būdas.

Būna, kad net mūsų sistemos lūžta, neatlaiko susidomėjusiųjų skaičiaus - per sekundę monetas bando įsigyti po tūkstantį klientų”, - apie įspūdingą žmonių dėmesį kolekcinėms monetoms pasakojo I. Klimas.

Pasak jo, kolekcininkai gana greitai išankstinės prekybos metu išpirko ir Jūros šventei skirtas monetas.

“Ji yra išskirtinė, pirmoji moneta Lietuvos istorijoje su gintaru. Nė vienos tokios dar nėra buvę”, - sakė Lietuvos banko atstovas.

Įsigyti 1,5 euro vertės monetą Jūros šventės metu galima iki 15 valandos arba iki tol, kol jos nebus išparduotos. Vienos monetos kaina - 2 eurai. Taip pat Lietuvos banko atstovai kviečia dalyvauti konkurse, pasitikrinti savo žinias apie pinigus ir Lietuvos banko veiklą.

Monetų averse – Vyčio simbolis ir Klaipėdos miesto herbas, tarsi įspausti smėlyje ant jūros kranto, kaip ir tarsi smėlyje išraižytas užrašas „Lietuva“, nominalas „5 €“, metai „2021“, Lietuvos monetų kalyklos logotipas. Monetos reverse – šventinę nuotaiką sukuriantys Jūros šventės ir Klaipėdos simboliai, tarsi sūkurys įtraukiantys į pramogų ir pojūčių jūrą.

Sidabro monetos viduryje – pirmąkart Lietuvos banko monetų leidyboje panaudotas Baltijos jūros simbolis – gintaro gabalėlis. Briaunoje – stilizuotos jūros bangos ir žuvėdros.

Naujųjų kolekcinių monetų aversą sukūrė Eglė Ratkutė ir Adelė Žemaitienė, reverso autorius – Rytas Jonas Belevičius.

Lietuvos bankas anksčiau skelbė, kad Jūros šventei skirta 5 eurų sidabro moneta išleidžiama 2 500 vnt. tiražu, o 1,50 nominalo moneta – 30 000 vnt. tiražu.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder