Klaipėdoje neliko valdančiosios koalicijos?

Savivaldybės ir Klaipėdos mero 2021 metų veiklos ataskaita miesto Tarybos posėdyje virto politiniu šou su Hanso Kristiano Anderseno pasakos motyvais. Konservatorių frakcijos lyderis Aidas Kaveckis apkaltino Vytautą Grubliauską darius viską, kad nebūtų įvykdyta miesto ligoninių reforma. Pats meras konstatavo, jog valdančioji koalicija Klaipėdoje tokia silpna, kad neturi jėgų net sugriūti.

Dauguma miesto Tarybos narių daugiau nei dvi valandas trukusiame mero ataskaitos svarstyme žėrė kritiką ir naudojosi tiesiog galimybe papolitikuoti.

Tačiau balsuojant Savivaldybės ir mero ataskaitai pritarė net 27 Tarybos nariai iš 31. Praktiškai tai buvo nieko nelemiantis formalus pritarimas.

Liberalas Saulius Budinas, vertindamas Savivaldybės paskutiniais metais nuveiktus darbus, tradiciškai pasigedo naujų ambicijų. Jis įsitikinęs, kad visi dabartiniai darbai suplanuoti dar ankstesnės Tarybos, kai jis pats buvo Savivaldybės administracijos direktoriumi.

Merą S. Budinas apkaltino vilkinus pernai patvirtinto Miesto bendrojo plano tvirtinimo procedūras. Pats V. Grubliauskas šio, su miesto Konstitucija lyginamo, dokumento patvirtinimą įvardino kaip vieną svarbiausių 2021 metais nuveiktų darbų.

„Miestas nebeturi rimtų ambicijų! Karalius yra nuogas!“ - sakė S. Budinas. Miesto vadovą jis pavadino karaliumi dėl to, kad jo kadencija trunka daugiau nei dešimt metų ir tai esą neatitinka šiuolaikinės vadybos principų.

Į tai meras V. Grubliauskas replikavo, kad tokia buvo rinkėjų valia, ir dar kartą patvirtino savo anksčiau išsakytą poziciją, kad kituose mero rinkimuose nebekandidatuos.

Rimantas Taraškevičius mero ataskaitoje matė daug pozityvių dalykų ir siūlė jį „aprengti“.

Konservatorių taktika

Kategoriškas vertindamas buvo A. Kaveckis, kuris prieš pat balsavimą pareiškė, kad mato daug priežasčių nepritarti mero pateiktai ataskaitai.

Konservatorių lyderis Klaipėdoje tiesiai šviesiai merui metė kaltinimus.

„Telkiančio mero bendro darbo su administracija, politiniais partneriais, reformas įgyvendinančia Vyriausybe nėra. Matėme norą ieškoti ne sutarimo, o pritarimo ir pritarėjų“, - perskaitė pareiškimą A. Kaveckis.

Jis priekaištavo merui, kad pastarasis neva negirdėjo medikų ir pacientų skundų iš didžiausios miesto ligoninės.

„Buvo imituojamas darbas turint vienintelį tikslą - nepajudinti ligoninės vadovo“, - sakė A. Kaveckis.

Merą V. Grubliauską tokie pareiškimai nustebino ir jis sakė, kad tokius teiginius dar reikia įrodyti.

Tačiau Tarybos narė Vaida Raugelė sako, kad būtent konservatoriai visą kadenciją šokdino valdančiąją koaliciją ir nemažai miestui reikalingų sprendimų buvo priimta tik dėl to, kad juos palaikė opozicija.

„Panašu, kad visa Taryba tampa opozicija, kad tos mažumos koalicijos, kurios vardu manipuliuoja konservatoriai, seniai nebėra“, - sakė V. Raugelė.

Ji siūlė merui tapti tiesiog visos Tarybos meru, vadovaujančiu Tarybos posėdžiams.

Tarybos posėdyje skambėjo mintis, kad artėjant rinkimams konservatoriai griebiasi sau įprasto skaldymo taktikos, kad vėliau dėl nepopuliarių sprendimų galėtų apkaltinti oponentus.

Suskaldyta kultūros bendruomenė

Nina Puteikienė pastebėjo, kad praėję metai pasižymėjo negeromis tendencijomis miesto kultūros bendruomenėje. Situacija vadinama net susiskaldymu. Keitėsi kultūros įstaigų vadovai, o VšĮ „Klaipėdos šventės“ - net tris kartus per metus.

N. Puteikienė mano, kad pasirenkant įstaigų vadovus didelė atsakomybė tenka būtent merui, kuris yra už tai atsakingas.

V. Grubliauskas priminė, kad vadovų atranką vykdė komisijos, o juos reikėjo rinkti, nes įstaigos neturėjo vadovų. Be to, nė vienas iš įvykusių konkursų nebuvo apskųstas.

Tačiau Tarybos nariai neišgirdo atsakymo, kodėl, pavyzdžiui, Savivaldybei pavaldus VšĮ „Klaipėdos keleivinis transportas“ jau tris metus neturi nuolatinio vadovo ir jo net neieškoma.

Bendruomenių įtraukimas

Arvydas Vaitkus pastebėjo, kad pernai Savivaldybė, kaip ir ankstesniais metais, nepanaudojo visų numatytų pinigų, nors lėšų trūksta ir mokyklų, ir darželių remontui, tačiau bendrai liko nepanaudota 19 milijonų eurų.

V. Grubliauskas pažymėjo, kad Savivaldybės darbui didelę įtaką darė COVID-19 pandeminė situacija. Būtent jos antrosios bangos suvaldymas ir skiepijimosi sistemos sukūrimas buvo vieni didžiausių iššūkių pernai.

Meras sakė, kad ypač svarbu, jog vyktų kuo platesnė diskusija mieste prieš priimant sprendimus ar net vykdant viešuosius pirkimus, kad į tuos procesus butų aktyviau įtraukiamos ir bendruomenės.

O po to, kai sprendimai jau priimami, miesto vadovas siūlė koncentruotis į jų įgyvendinimą.

Alina Velykienė sakė, kad meras galėtų duoti pavyzdį ir būtent bendruomenei, seniūnaičiams tiesiogiai pristatyti metinę ataskaitą, prieš teikdamas Tarybai.

V. Grubliauskas žadėjo apie tokią galimybę pagalvoti, nors teisės aktai ir neįvardina konkretaus būdo, kaip reikia visuomenei pristatyti ataskaitą.

Meras pastebėjo, kad gyventojai ir taip bet kada gali užduoti jam klausimus.

Alvidas Šimkus kalbėjo apie ekologinę situaciją. Buvo pasigesta aiškumo dėl chromu užteršto grunto šiaurinėje miesto dalyje prie uosto.

V. Grubliauskas sakė, jog problema susikaupė per daugelį metų ir nėra pakankamai įrodymų, kad būtų galima pirštu durti į vieną įmonę. Tačiau panašu, kad Savivaldybė yra palikta viena spręsti užteršto grunto utilizavimo problemą.

Lina Skrupskelienė atkreipė mero dėmesį, kad švietimo įstaigų vadovai nėra labai aktyvūs teikiant paraiškas įsirengti saulės elektrines. Klaipėda šioje srityje atsilieka nuo kitų didžiųjų miestų.

Mero ataskaitos aptarime skambėjo ir šiuo metu aktualūs klausimai dėl STT tyrimo, susijusio su Klaipėdos autobusų parko vadovu, dėl augančių skolų už komunalines paslaugas.

Nors šios aktualijos tiesiogiai nebuvo susijusios su svarstomu klausimu, posėdžiui tuo metu pirmininkavęs vicemeras Arvydas Cesiulis gana tolerantiškai žiūrėjo į tokius Tarybos narių nukrypimus nuo esmės.

V. Grubliauskas atsakė į visus klausimus. Padėkojo už kritiką ir akcentavo, kad visada yra linkęs į ją įsiklausyti.

Dalis Tarybos narių visgi suprato, kad, kritikuodami merą ir jo ataskaitą, jie kartu kritikuoja ir save. Nes Taryba yra bendrai atsakinga už Savivaldybės darbą.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder