„Klaipėdos nafta“ į saulės elektrines investuoja 1 mln. eurų

KN dalyvauja vandenilio gamybos ir jo konversijos į sintetinį metaną projekte

Lapkričio pradžioje Vokietijoje, Niurnberge, startavo tarptautinis projektas „CarbonNeutralLNG", kuriame dalyvauja ir naftos ir suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalų operatorė KN (AB „Klaipėdos nafta“).

Trejus metus vyksiančiame projekte bus bendradarbiaujama kuriant hibridinę procesų grandinę, apimančią vandenilio gamybą iš biomasės ir jo konversiją į sintetinį metaną, naudojant įvairius cheminius ir biologinius procesus.

Pagal didžiausią ES mokslinių tyrimų ir inovacijų programą „Horizon Europe“ vykdomame projekte bendradarbiaus 12-ka partnerių, tarp kurių Vokietijos, Austrijos, Graikijos universitetai, Švedijoje veikiantis Baltijos energetikos inovacijų centras bei kelios verslo organizacijos.

Jurgita Šilinskaitė-Venslovienė, KN SGD Komercijos skyriaus vadovė, pažymi, kad vandenilis taps neatsiejama energetikos dalis ateityje ir tam ruoštis reikia jau šiandien.

„Dalyvaudami šiame projekte įgausime daug naudingos patirties dirbant su naujos kartos dujų mišiniais, prisiliesime prie pačių naujausių technologijų vystymo. Mums tai svarbi galimybė ugdyti ir plėsti savo kompetencijas, susijusias su vandenilio technologijų pritaikymu, CO2 transportavimo ir geologinio saugojimo Europoje galimybėmis, sintetinio metano gamyba.

Tyrimai laboratorijose šiame projekte turėtų persikelti ir į nedidelius demonstracinius projektus, kuriuose vertinamas ir ekonominis jų naudingumas“, - sako J. Šilinskaitė-Venslovienė.

Anot jos, dalyvavimas šiame projekte KN taip pat aktualus dėl valdomos SGD infrastruktūros, kurią ateityje be papildomų investicijų bus galima pritaikyti iš atsinaujinančių šaltinių gaminamų metano dujų transportavimui.

Be mokslinių tyrimų, projekto metu taip pat bus atliekamas poveikio vertinimas aplinkos, socialiniu bei ekonominiu lygmenimis, stebima ir ieškoma būdų, kaip išvengti neorganizuoto metano išmetimo gamtinių dujų sektoriuje. Planuojama, kad pasitelkiant dronus bus matuojamos metano emisijos KN SGD terminalo infrastruktūroje.

Vandenilio technologija yra viena realiausių alternatyvų iškastiniam kurui, siekiant nacionalinių ir Europos Sąjungos energetikos ir klimato tikslų.

Todėl tiek Lietuva, tiek kitos šalys itin daug dėmesio skiria vandenilio gamybos, transportavimo ir susijusių veiklų moksliniams tyrimams, demonstraciniams projektams įgyvendinti, tam, kad būtų pasiruošta perėjimui prie vandenilio technologijų panaudojimo, kas tiesiogiai leis prisidėti prie pramonės, transporto ir energetikos sektorių dekarbonizacijos.

KN dalyvauja šiuo metu rengiamo Vandenilio sektoriaus plėtros Lietuvoje gairių ir jų įgyvendinimo veiksmų plano projekto darbo grupėje.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder