Nuo gatvės meno iki baleto improvizacijų gatvės festivalyje „Art gates“

Birželio 21 d. startavo dar vienas „Klaipėda – Europos jaunimo sostinė 2021“ projektas – vienos iš sostinės platformų „Erdvės“ projektas - gatvės meno festivalis „ART GATES“.

Visą savaitę iki birželio 26 d. miesto širdyje – AB „Klaipėdos energija“ teritorijoje, Danės g. 8, įsikūrusi gatvės meno oazė sukvietė net 10 menininkų, dalyvaujančių konkursinėje programoje. Jie atvyko iš įvairių Lietuvos miestų. 

Dar pavasarį paskelbus „Art gates“ festivalio konkurso kvietimą ir registraciją, projektas sulaukė susidomėjimo visoje Lietuvoje. Dalyviai galėjo registruotis kaip pavieniai kūrėjai arba komandomis. Pirmenybė buvo atiduota jaunimo atstovams, 14 – 35 metų menininkams, bet konkurse dalyvauja ir vyresni, tiek save norintys išbandyti, tiek ir jau patyrę šios srities menininkai. Jauniausiam konkurso dalyviui – 17 metų. Iš visų užsiregistravusiųjų buvo atrinkta 10 konkurso dalyvių.

Juos atrinkti padėjo platformos „Erdvės“ koordinatorių „Creators76“ pakviesta darbo grupė, sudaryta iš jaunimo organizacijų atstovo, Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus, Lietuvos fotomenininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus, Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro, Socialinių mokslų kolegijos atstovo bei menininko Rodion Petrov.

Vienas iš konkursinių darbų kriterijų buvo mintis, kad darbai atspindėtų jaunimo problematiką, kultūrą, Klaipėdos miestą. Dalyviai  registravosi, norėdami įsiamžinti Klaipėdos erdvėse ir palikti miestui savo žinutę bei darbus. Visus konkursinius kūrinius patvirtino Klaipėdos miesto įvaizdžio komisija.

Lijana Judeikytė, „Creators76“ komandos atstovė bei projekto „Art gates“ koordinatorė labai džiaugiasi, kad nepaisant karantino ir nežinomybės, tvyrojusios dar žiemą ir pavasarį, projektas startavo. „Esame labai dėkingi AB „Klaipėdos energija“ įmonei už tokį geranorišką ir kūrybišką požiūrį įsileisti mus ir suteikti konkurso dalyviams „drobę“ jų teritorijoje. Nuo pirmadienio savo konkursinius darbus įgyvendina puikus menininkų kolektyvas: Giedrė Balčytytė, Enrika Marozaitė, Rūta Žeimytė, Povilas Kupčinskas, Pijus Šematulskis, Evgenij Losev, Evaldas Rusys, Eduard Vasiljev,  Karolis Kleinas, Mindaugas Pupelis, Karolis Grubis, Justinas Lingė, Dimitrij Borodin.

Visą savaitę jie kuria ant AB „Klaipėdos energija“ teritorijoje palei Danės upę stovinčio pastato sienos ir savaitgalį šį pastatą papuoš jau užbaigti darbai, kurie bus įvertinti konkurso komisijos. Labai smagu, kad į komisijos narių gretas prisijungia ir mūsų partneriai iš Suomijos – Jaakko Blomberg (Helsinki Urban Art), Norvegijos – James Finucane (Street Art Oslo), visuomenės geografė ir miestų planuotoja Laima Nomeikaitė (NIKU, Oslo).

Deja, dėl pandemijos, mūsų bičiuliai iš Suomijos ir Norvegijos atvykti negali, bet jiems bus siunčiami vaizdo įrašai, kuriuose kasdien įamžinamas kūrybinis procesas, menininkų mintys apie savo darbą. Kūrėjus ir gimstančius naujus kūrinius galima stebėti iš kitos upės krantinės arba besimėgaujant vandens transporto priemonių pramogomis Danės upėje. Labai kviečiame šį penktadienį ir šeštadienį, birželio 25 – 26 d., į Meridiano skverą, kur vyks ir kita gatvės meno festivalio renginio dalis. 

Penktadienį ir šeštadienį vyks atviros grafiti meno dirbtuvės drauge su Audriumi Lauručiu, jaunimo grupių  „Your chair, Mr. Smith“, Domas Mog, „Bleach“, „Pack of nails“ koncertai,  diskusija  „Kaip kurti santykį su miestu?“, pantomimos teatro „A“ gatvės pasirodymas ir, žinoma, svarbiausia konkurso dalis – „Art gates“ dalyvių apdovanojimai. Konkurso prizinį fondą įsteigė AB „Klaipėdos energija“, trys geriausieji darbai ir kūrėjai bus apdovanoti 1000, 500 ir 300 Eur piniginiais prizais bei kitomis dovanomis.“ – džiugiomis naujienomis dalinosi Lijana Judeikytė.

Birželio 25-26 dienomis Meridiano skvere gatvės meno festivalį papildys ir dar vienas, ne mažiau įdomus ir puikus renginys po atviru dangumi – šokių festivalis-čempionatas, kuris sukvies ne tik Klaipėdos, bet ir respublikos bei kaimyninės Latvijos (Tukums miesto) šokio mylėtojus ir profesionalus. Išvysime dalyvius iš Vilniaus, Kauno, Šiaulių, atstovaujančius savo mokyklas, šokių studijas ir meno kolektyvus. 

Šio projekto iniciatorius ir pagrindinis koordinatorius Mindaugas Lekauskas žada puikią nuotaiką, daug nuostabių šokėjų, šokio stilių ir kviečia penktadienį bei šeštadienį palaikyti gatvės meno kultūrą Klaipėdoje ir atvykti į Meridiano skverą, kuriame ir vyks renginys, susidedantis iš dviejų dalių: Lietuvos vasaros taurės čempionato (Lithuanian summer cup 2021) penktadienį, birželio 25 d., ir birželio 26 d. vyksiantį Lietuvos hiphopo čempionato I-ąjį etapą bei atranką į pasaulio hiphopo čempionatą, kuris vyks Kopenhagoje spalio mėnesį.

Pasak M. Lekausko abi dienas renginio dalyviai ir žiūrovai turės ką veikti: galės stebėti ir pajudėti patys gatvės šokio ritmu ir susipažinti artimiau su įvairiausiomis šokio technikomis. „Birželio 26 d. (nuo 10.00 iki 17.00 val.) mūsų laukia įdomus reginys, visad susilaukiantis daug dėmesio – gatvės šokių kovos. Turime vaikų, jaunimo ir suaugusiųjų hiphopo ir breakdance kategorijas. Birželio 25 d. (nuo 9.30 iki 18.00 val.), pirmąją renginio dieną, Lietuvos vasaros taurei laimėti dalyviai varžysis contemporary improvizacijos, geriausio iš anksto paruošto solo, dueto ir komandos pasirodymo kategorijose. Pati renginio idėja nėra nauja, tokie čempionatai vyksta Lietuvoje.

Bet šiais metais mes drauge su partneriais ir bičiuliais turime unikalią galimybę surengti Lietuvos vasaros taurės 2021 m. čempionatą po atviru dangumi Klaipėdoje, kuri šiemet yra pati tikriausia jaunimo oazė – Europos jaunimo sostinė.

Labai džiaugiamės, kad pavyko sutarti su nacionaline šokio asociacija ir renginio antrosios dienos hiphopo čempionato dalyvių surinkti balai bus užskaityti sekančiuose etapuose į pasaulinį čempionatą. Mes tikime savo šokėjais ir labai lauksime jų pasirodymų pasaulio aikštelėse. Labai džiaugiuosi, kad Klaipėdoje šiemet atsiranda vis daugiau gatvės meno, kad ši kultūra neatsiejama ir nuo gatvės šokio. Aš pats viliuosi, jog šis šokio festivalis, tikra šokio šventė, taps tęstiniu ir ateityje galėsime išvysti šokio, gatvės meno, muzikos ir kitų jo formų perfomensų ar projektų.“- mintimis dalinosi Mindaugas Lekauskas.

Gatvės šokio čempionatui ir šokių kovoms teisėjaus savo srities asai, šios šokio kultūros Lietuvoje pradininkai: Gaudrė Kazlauskaitė (house šokio stilius), Kęstutis Baranauskas (nacionalinės šokio asociacijos prezidentas), Julijus Nosovas (popingo meistras), Jurgis Ašmonas (breakdance atstovas), Mantvydas (Dėdė Ozo, breakdance atstovas), svečias ir šokėjas Zigmars Lacis, Miglė Praniauskaitė (šiuolaikinio šokio atlikėja), šiemet drauge su grupe „The Roop“ atstovavusi Lietuvą Eurovizijos konkurse, Aleksandra Karečkienė (ilgametė Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro baleto trupės šokėja, šokio mokytoja). Abi dienas žiūrovų ir dalyvių street dance nuotaiką palaikys ir puikūs čempionato vedėjai – Mindaugas Lekauskas ir Artūras Zenčius. 

„Klaipėdoje norėtųsi suaktyvinti gatvės meno kultūrą, ne tik šokiu, bet ir kitomis jos meninėmis išraiškomis, todėl tiek aš, tiek mano kolegos ir jaunimas esame labai laimingi, kad šiemet, Klaipėdai iškovojus Europos jaunimo sostinės titulą, atsirado puiki terpė pasireikšti, parodyti savo kūrėjus, jų stebuklingus ir kartais iš kojų verčiančius pasirodymus bei improvizacijas. “ – pasakojo Mindaugas Lekauskas.

Tiek gatvės meno festivalio „Art gates“ koordinatorė ir kūrybinės komandos „Creators76“ narė Lijana Judeikytė, tiek ir Mindaugas Lekauskas, jau 20 metų dirbantis su vaikais ir jaunimu pasakojo, kad būtent jaunimas Klaipėdoje yra tikri idėjų generatoriai ir jų idėjas reikia tiesiog įgyvendinti, įsiklausyti į juos ir Klaipėdos miestas gali tapti puikiu, patraukliu mums patiems ir turistams atvykstantiems į mūsų miestą. Jie dalinosi, kad vien šiais metais, į jų organizuojamus projektus ir veiklas prisijungė gausybė puikių jaunuolių tiek iš meno, tiek iš miesto akademinių įstaigų, tiek ir iš Klaipėdos mokyklų.

Todėl abu pašnekovai kviečia visus šią savaitę susipažinti su gatvės meno kultūra ir savaitgalį praleisti drauge. Jie pažada daug puikios nuotaikos, akimirkų, kūrybinių ir muzikinių pasirodymų. Taip pat kviečia drauge kurti savo miesto veidą, nuotaiką ir drąsiai jungtis į įvairias iniciatyvas Klaipėdoje. 

Gatvės meno festivalio „ART GATES“ programa birželio 25 – 26 d. (Meridiano skveras)

Birželio 25 diena
9.30 -17:00    Lithuanian Impro Cup 2021  
19:00        Diskusija „Kaip kurti santykį su miestu?” (vertimas į gestų kalbą)
20:00        Your chair, Mr. Smith
21:00        C.A.F.E. 

Birželio 26 diena
10:00-17:00    Lithuanian Open 2021 
18:00        Gatvės teatro spektaklis. Pantomimos teatras “A”
19:00        „Art gates” piešinių konkurso apdovanojimai (vertimas į gestų kalbą)
19:30        Domas Mog 
20:30        Bleach
21:30        Pack of nails

Raktažodžiai
Sidebar placeholder