Šv. Jono bažnyčios atstatymas: prasidėjo sunkiausias etapas

(3)

Klaipėdos evangelikų liuteronų bendruomenė pasirašė sutartį su UAB „Senamiesčio projektai“ dėl Šv. Jono bažnyčios atstatymo techninio projekto parengimo. Į tris etapus suskirstyti projektavimo darbai kainuos daugiau nei 600 tūkst. eurų.

Pasak Klaipėdos evangelikų liuteronų Šv. Jono atminimo bažnyčios labdaros ir paramos fondo direktorės Lilijos Petraitienės, Šv. Jono bažnyčios projektavimas vyks keliais etapais.

Iš pradžių bus projektuojamas 70 metrų aukščio bažnyčios bokštas, kuris tarnaus ne tik liuteronams, bet ir miestiečiams, svečiams, nes jame planuojama įkurti Turizmo informacijos centrą, apžvalgos aikštelę ir pan.

Antruoju etapu bus projektuojama pati bažnyčia, o galiausiai - jos interjeras ir aplinka. Bažnyčia bus atstatoma tokio pat dydžio ir išvaizdos, kokia stovėjo iki sunaikinimo Antrojo pasaulinio karo metu, nes buvo atrasti autentiški jos brėžiniai. Brėžinių autorius buvo pirmasis Prūsijos karališkasis architektas Friedrichas Augustas Stüleris (1800-1865).

Autentiškus brėžinius archyve rado ir jų kopijas klaipėdiečiams perdavė Vokietijoje gyvenantis išeivijos lietuvis Linas Skvirblis (Linus Skwirblies). Šiais brėžiniais vadovausis ir bažnyčios projektuotojai UAB „Senamiesčio projektai“.

"Dabar mūsų laukia sunkiausias darbas - finansų paieška.

Bažnyčios projektavimo darbai kainuos 605 tūkst. Eur.

Pirmasis etapas - 169 400 Eur, antrasis - 363 tūkst. Eur, trečiasis - 72 600 Eur. Pirmajam etapui finansuoti lėšų prašysime iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų, Lietuvos Vyriausybės, vėliau ketiname kreiptis paramos ir į Vokietijos fondus", - sakė L. Petraitienė.

Projektuotojai darbą pradės, kai bus sumokėtas avansas, o jau kitą savaitę, nuo liepos 20-osios, į bažnyčios teritoriją turėtų sugrįžti archeologai.

Šv. Jono bažnyčios archeologinius tyrimus atlieka Klaipėdos universiteto Baltijos istorijos ir archeologijos instituto komanda, vadovaujama archeologės Raimondos Nabažaitės. Praėjusiais metais archeologai ištyrė bažnyčios pamatus, o šią vasarą, anot L. Petraitienės, kasis giliau.

„Tikimės, kad šiais metais archeologiniai tyrimai bus užbaigti ir jau kitais metais galėsime pradėti statybas“, - vylėsi L. Petraitienė.

Skaičiuojama, kad vien bažnyčios bokšto atstatymas atsieis apie 3 mln. Eur, o likusi bažnyčios dalis - apie 15 mln. eurų.

Senoji Šv. Jono bažnyčia netoli Dangės buvo statyta dešimtmetį ir užbaigta 1706 m. Tuomečio pastato bokštas siekė 39 metrus. 1854 m. Klaipėdą nusiaubus gaisrui, nukentėjo ir bažnyčia.

Prabėgus porai metų, miestiečių pastangomis ji buvo atstatyta, bažnyčios bokštas paaukštintas iki 75 m. Per Antrąjį pasaulinį karą stipriai apgriauta bažnyčia netrukus visai subyrėjo.

Ilgus metus jos buvusią vietą žymėjo gyvatvorė. 2012 m., švenčiant 760-ąjį uostamiesčio gimtadienį, buvusios Šv. Jono bažnyčios vietoje pašventintas kertinis akmuo.

Savivaldybės užsakymu 2015 m. parengta bažnyčios su bokštu atkūrimo galimybių studija. Pernai bažnyčia Vyriausybės buvo pripažinta nacionalinės svarbos objektu.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder