V. Grubliauskas: „Jei reikėtų vienu žodžiu apibūdinti Sveikatos apsaugos ministrą, pasakyčiau – drąsus“ (2)

Ketvirtadienį, liepos 15 dieną, LR Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys lankėsi Klaipėdos regione, kur susitiko su savivaldybių merais, aptarė vakcinavimo ir testavimo procesus bei pasirengimą rudeniui. Taip pat ministras pristatė ir sveikatos sistemoje planuojamus pokyčius.

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, susitikęs su Klaipėdos vakcinavimo centro darbuotojais, tikino, jog skiepijimo centras yra pasiruošęs apkrovai, tačiau žmonės suteikiamomis galimybėmis pasiskiepyti - nesinaudoja.

„Daugelis žmonių, atvykę į pajūrį poilsiui, atostogoms, turi tokį mąstymą, jog dabar yra vasara, spėsiu pasiskiepyti rudenį. Žinutė kurią siunčiame žmonėms, kad rudens nereikėtų laukti, nes neužtenka tik vieno skiepo, reikia dviejų.

Taip pat reikia, kad ir po antro skiepo praeitų istoriškai protingas laikas, tam, kad Jūs būtumėte saugūs. Jei labai ilgai delsime, gali būti ir vėlu“, - sakė A. Dulkys.

Jo tikinimu, aplankytų Kretingos, Palangos ir Klaipėdos vakcinavimo centrų sąlygos itin geros, mokesčių mokėtojų pinigais sukurta infrastruktūra - puiki, vakcinų turima užtektinai, tačiau žmonės per daug atsipalaidavo.

„Tai, kad mes dabar turėjome kelias savaites pagerėjusios situacijos, tai nėra signalas atsipalaiduoti. Turime visi sukaupę bendras jėgas užbaigti šitą procesą ir maždaug pusės Lietuvos gyventojų, kurie yra pasiskiepiję, tam neužtenka. O vakcinavimo centrai dabar neišnaudojami tiek, kiek galėtų būti.

Labiausiai paveikios priemonės, kurias šiandien matome yra mobilios grupės, vykimas į atokias gyvenvietes, pas žmones, kurie gyvena atokiau nuo vakcinavimo centrų. Taip pat mes turime tokią galimybę, jog užtenka organizacijai susikooperuoti, pasiskirti laiką ir į organizaciją atvyks mobili grupė, visus vietoje paskiepys", - apie vakcinacijos procesus dėstė ministras.

Įžvelgia rizikas

Jau kitą savaitę į uostamiestyje vyksiančią tradicinę "Jūros šventę" sugūžės keliasdešimties tūkstančių žmonių minios, tad A. Dulkys įžvelgia tam tikras rizikas. Tačiau ministras tikino, jog šventės su tam tikromis sąlygomis vykti gali.

„Virusas į visų valstybių gyvenimą atnešė rizikas, tad mes galime užsidaryti namuose ir nieko nedaryti arba naudotis patarimais, rekomendacijomis, laikytis taisyklių, atstumų, organizuojant šventes laikytis tam tikrų priemonių.

Miesto meras yra pasiruošęs inicijuoti atitinkamas priemones, susitikti su tam tikromis kontroliuojančiomis tarnybomis ir skirti dėmesį prevencijai“, - paklaustas apie „Jūros šventės“ rizikas pasakojo A. Dulkys.

Uostamiesčio mero Vytauto Grubliausko tikinimu šventė tikrai įvyks, tačiau jos metu bus stebima, ar žmonės laikosi taisyklių.

„Šventė tikrai įvyks, daug kas yra jau aptarta, bet pirmadienį bus galutinai sustyguojama susitikime su tarnybomis. Kalbant apie esminį saugumo kontekstą, tai darbas su NVSC specialistais bus dar papildomai vykdomas“, - dėstė V. Grubliauskas.

Pokyčiai sveikatos apsaugos sistemoje

Viena iš susitikimo metu paliestų temų buvo ir pokyčiai sveikatos apsaugos sistemoje, kuriuos jau artimiausiu metu planuoja inicijuoti Sveikatos apsaugos ministerija.

„Sveikatos apsaugos ministerija nesiruošia inicijuoti jokių įstaigų uždarymo, mes ruošiamės inicijuoti pokytį, pasiūlyti savivaldybėms pokyčio modelį, kuriame jos apsvarstys, įvertins, jeigu norės, dalyvaus.

Mes dabar turime ne lovas skaičiuoti, ne ligonines uždarinėti, nes gali būti ir labai mažų įstaigų, kurios dirba labai puikiai ir yra galbūt puikus pavyzdys.

Mes norime susitarti dėl to, kokių paslaugų regione reikia sukurti, kokį paslaugų kokybės lygį mes norime pasiekti ir į kurias vietas reikia investuoti. Norime pasiūlyti bendradarbiavimo modelį, kuriame kiekvienu atveju prisiderintume prie to regiono specifikos", - apie pokyčius pasakojo A. Dulkys.

Jo tikinimu, pirmąjame etape, svarbiausia išsigryninti, kokių sveikatos paslaugų tam tikro regiono gyventojams reikia, o tuomet svarstyti dėl investicijų.

„Pirmame etape mūsų nedomins juridiniai dalykai, mus domins ar norima, kad to regiono žmonės gautų vienokias ar kitokias paslaugas ir jei sutariame, pasirašome sutartį ir mes investuojame.

Jei kažkuris regionas, miestas, savivaldybė, mato, kad jiems nereikia tame dalyvauti, viskas gerai, gyvenkite senoje sistemoje, turėkite apmokėjimo ir tvarkymosi modelį, kokį turite. O su kitais kursime naują ir rodysime pavyzdį", - sakė A. Dulkys.

Jo teigimu, svarbiausias tikslas - gyventojams teikti kokybiškas sveikatos apsaugos paslaugas.

„Visų pirma mes turime atsakyti į tai, kas yra kokybiška sveikatos paslauga. Mano kaip ministro pasiūlyta mintis, jog to modelio ambasadoriai būtų patys žmonės.

Ruošiamės artimiausiomis savaitėmis sukurti penkias regionines darbo grupes, kuriose dalyvaus absoliučiai visų to regiono savivaldybių atstovai ir mes kartu aptarinėsime modelį, koks tai turėtų būti pokytis", - tikino A. Dulkys.

Apie planuojamą įdiegti naują sveikatos apsaugos modelį ministras kalbėjosi ir su uostamiesčio meru. Pastarasis išsakė lūkestį, jog reforma pagaliau būtų įvykdyta. Pasiteiravus, kaip meras vertina planuojamą įdiegti modelį, sakė: „Jei reikėtų vienu žodžiu apibūdinti Sveikatos apsaugos ministrą, pasakyčiau – drąsus“.

„Kiek jau esu politikoje nepamenu ministro, kuris nebūtų pradėjęs reformų, bet vis dar nežinau ministro, kuris ją būtų pabaigęs. Norėčiau, kad tai būtų išimtis, kuris ne tik pradėjo, bet ir pabaigė.

Pasirinktas kelias, bendruomenės sveikatos centrų steigimas, platformos, kuriose būtų diskutuojama, ieškoma sprendimų, galbūt nėra absoliučiai naujas ar unikalus, tačiau tai tam tikras žingsnis, keliantis viltį, kad bendruomenių balsai bus išgirsti.

Viskas priklausys nuo ministerijos ir vis tiek galios tas principas, kad nebūti konsorciume nebus labai patrauklu, nes tai būtų siejama su investicijomis“, - savo nuomonę išsakė V. Grubliauskas.

 

Gal kas galyetu apibūdinti vienu žodžiu merą?
Kindziulis, 2021-07-16 06:57
O jei vienu žodžiu apibūdinti merą- nevykėlis!
Titas, 2021-07-15 19:30
Sidebar placeholder