PLANAI. Pasak Klaipėdos mero Arvydo Vaitkaus, vaikų sveikatos ir priežiūros paslaugų poreikis Klaipėdos regione yra didžiulis ir ateityje šių paslaugų mieste tik daugės. VE archyvo nuotr.

Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus: platinantieji melą turėtų susimąstyti

(25)

Klaipėdos sutrikusio vystymosi kūdikių namų Giruliuose Savivaldybė niekada neplanavo parduoti. Priešingai - plės jų veiklą. O šia tema skleidžiantiesiems melą Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus primena: vaikų, kaip ir visų žmonių, sveikata yra labai jautri tema, tėveliams ir kūdikių namų personalui.

„Man labai gaila, kad brutalus melas skleidžiamas viešojoje erdvėje. Paskleisti gandai neturi jokio pagrindo. Jokio sprendimo dėl kūdikių namų pardavimo nėra.

O tie, kurie taip teigia - ciniškai meluoja“, - į vienoje žiniasklaidos priemonėje pasirodžiusią informaciją apie tai, kad Sutrikusio vystymosi kūdikių namus planuojama parduoti, sureagavo A. Vaitkus.

Merui skaudu, kad skleidžiama tokia informacija, susijusi su labai jautria sritimi - sunkiai sergančiais vaikais.

„Tokie gandai neigiamai veikia ir įstaigos kolektyvą, kuris dirba su negalią turinčiais vaikučiais.

Girdžiu nerimą ir iš vaikų tėvelių.

Daug žmonių yra įskaudinti ir suklaidinti. Tie, kurie platina melą, turėtų bent kažkiek susimąstyti taip elgdamiesi“, - teigia A. Vaitkus.

Anot jo, Sutrikusio vystymosi kūdikių namai toliau sėkmingai tęsia savo veiklą, ateityje planuojama jų teikiamų paslaugų plėtra.

Užstrigęs projektas

A. Vaitkus taip pat primena, kad dar ankstesnės kadencijos metu, 2021 metais, pradėtas Sutrikusio vystymosi kūdikių namų rekonstrukcijos projektas taip ir nepasiekė statybos stadijos ir praktiškai buvo pasmerktas žlugti.

„Pagal sutartį su Centrine projektų valdymo agentūra vadinamųjų kūdikių namų rekonstrukcijos projektas turėjo būti įgyvendintas maždaug per dvejus metus.

Jo pabaiga buvo numatyta 2023 metų birželio 30 dieną, - aplinkybes primena meras A. Vaitkus. - Gavome tokį palikimą iš buvusios valdžios.

Mūsų valdančiajai koalicijai atėjus į valdžią praėjusių metų balandį statybos darbai dar net nebuvo prasidėję, neparinktas net rangovas.

Todėl gauti ES finansavimą tapo neįmanoma, o tęsiant projektą jam reikėtų ieškoti milijonų eurų Savivaldybės biudžete. Be to, iš karto iškilo abejonių dėl numatytų darbų apimties.“

Pabrango dvigubai

A. Vaitkus sako, kad pradžioje 3,9 milijono eurų įvertinta kūdikių namų rekonstrukcija jau skaičiuojant sąmatą pabrango daugiau nei du kartus - iki 8,9 milijono eurų.

Tačiau realiai projekto kaina būtų buvusi daugiau nei 10 milijonų.

Nes 10,2 milijono eurų suma buvo nurodyta pigiausiame pasiūlyme, kurį pateikė vienas rangos konkurso dalyvių.

„Naujojoje kadencijoje jau per šį laikotarpį yra įvertinta neigiama patirtis, Savivaldybės administracijoje yra stiprinamas projektų valdymas, kad tokių situacijų įgyvendinant didelės vertės projektus būtų išvengta“, - teigia meras.

Naujas centras

Klaipėdos savivaldybė šiuo metu vykdo paruošiamuosius darbus, kad būtų įsteigtas naujas paliatyviosios slaugos dienos centras vaikams prie Klaipėdos vaikų ligoninės J. Karoso gatvėje, buvusios Vaikų poliklinikos pastate.

„Dėl centro steigimo tarėmės bendrai su Sutrikusio vystymosi kūdikių namų direktore Aušra Nikolajeviene, ir su Vaikų ligoninės vadovu Virginijumi Žalimu, kitais specialistais.

Nuomonė buvo vieninga - centrą reikia kurti, taip pat plėsti kitas paslaugas vaikams su negalia“, - sako A. Vaitkus.

Anot jo, būsimam centrui parinkta vieta yra labai tinkama.

Centro įkūrimas šalia ligoninės atvers galimybes komandoje dirbti reikiamų specializacijų medikams iš stacionaro, suteikti skubią medicinos pagalbą esant kritiniams atvejams reanimacijoje.

O svarbiausia, kad bus sukurtas ne tik paliatyvių paslaugų dienos centras sunkiai sergantiems vaikučiams, bet ir reabilitacijos paslaugos vaikams - baseinas, vonios ir kitos vandens procedūros vaikų sveikatai stiprinti.

„Ne kartą buvau kalamas prie kryžiaus dėl nutraukto kūdikių namų projekto, kuris, jau dabar matome, nebūtų turėjęs ateities.

Juolab kad buvusios valdžios parengtas kūdikių namų sutvarkymo projektas, pasikeitus teisės aktams ir atsiradus naujiems normatyvams tokiai įstaigai, nebeatitinka reikalavimų.

Centrui Karoso gatvėje įrengti ir paslaugai užtikrinti reikėtų daug mažesnės pinigų sumos. Lyginant su jau minėtu projektu, sutaupytume apie 8 milijonus eurų“, - sako A. Vaitkus.

Preliminariai skaičiuojama, kad centrui J. Karoso gatvėje užtektų iki 2 milijonų eurų. Dalį šių pinigų - apie 650 tūkstančių - planuojama gauti iš ES fonų per Sveikatos apsaugos ministerijos vykdomas naujas finansavimo programas.

Jau yra parengtas atitinkamas Tarybos sprendimas ir jam pritarta Tarybos komitetuose.

Be to, Vaikų ligoninė turi licenciją, kuri yra būtina norint steigti paliatyvios pagalbos dienos centrą vaikams. Lietuvoje kvietimą steigti tokius paliatyvių paslaugų dienos centrus ir pretenduoti į finansavimą gavo tik 10 savivaldybių.

Džiaugiamės, kad per tokį trumpą laiką sugebėjome atlikti visus paruošiamuosius darbus.

Turėjome laisvą pastatą. Nupirkome investicinio plano parengimo paslaugą.

Parengtas investicinis planas ir pateikta projekto paraiška Centrinei projektų valdymo agentūrai.

Atrinktas projektuotas, kuris kartu su visa specialistų komanda ieško geriausių sprendinių patalpų pritaikymui pagal naujus normatyvus.

Pastate bus įgyvendinti du projektai, reabilitacijos dalį įrengiant iš Savivaldybės biudžeto lėšų.

Ateitis - plėtra

„Pačių kūdikių namų Giruliuose ateitis yra plėsti teikiamas paslaugas vaikams, ir tikrai niekas nesiruošia nieko parduoti.

Žinoma, pastatui, kuriame įsikūrusi įstaiga, reikia remonto. Įstaiga jau dabar skaičiuoja sąmatas pastato atnaujinimo darbams.

Giruliuose paslaugos vaikams buvo ir bus,“ - sako A. Vaitkus.

Anot jo, raidos sutrikimų ankstyvoji reabilitacija, atokvėpio ir kitų tiek sveikatos, tiek socialinių paslaugų poreikis yra didelis ne tik pačioje Klaipėdoje, bet ir visame regione.

Ši problema buvo aptarta ir su kaimyninių savivaldybių merais.

Todėl šios paslaugos Klaipėdoje bus tik plečiamos ir tėveliai, auginantys vaikučius, turėtų būti ramūs - jiems pagalbos tik daugės.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder