
Gaudys nerūšiuojančius tekstilės atliekų
(28)Tiesa, nustatyti pažeidėjus, ypač daugiabučių namų mikrorajonuose - beveik neįmanoma. Nuo metų pradžios dar nenubaustas nė vienas klaipėdietis.

Tvarka yra - nustatyti neįmanoma
Nuo sausio 1 dienos mesti drabužius į tekstilės konteinerį yra privaloma. Įsigaliojus atliekų pagrindų direktyvai, savivaldybės įpareigotos surinkti tekstilės atliekas ir pastatyti specialius konteinerius gyventojams.
Iš viso uostamiestyje stovi 93 tekstilei skirti konteineriai. Savivaldybės specialistai kartu su Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centru (KRATC) periodiškai vykdo patikrinimus - važiuoja prie visų iš eilės atliekų konteinerių aikštelių, fiksuoja esamą situaciją.
„Radę netinkamai paliktas atliekas, tikriname, ar yra kokių jas palikusių asmenų identifikavimo ženklų, bet rasti ir išsiaiškinti, kas tai padarė, yra tikrai sudėtinga“, - pripažįsta Savivaldybės Administracinės veiklos, kontrolės ir prevencijos skyriaus specialistai.
Reidų metu taip pat tikrinama, kaip atliekas rūšiuoja individualių namų savininkai. Čia nustatyti pažeidėjus yra kur kas paprasčiau, nors šiemet taip pat dar neįkliuvo nė vienas netinkamai tekstilės atliekas rūšiavęs namo savininkas.
Į pagalbą - vaizdo kameros
Savivaldybės Administracinės veiklos, kontrolės ir prevencijos skyriaus teigimu, siekiant išsiaiškinti, ar gyventojai tinkamai rūšiuoja tekstilę, į pagalbą pasitelkiamos ir vaizdo kameros.
„Vykdome vaizdo stebėjimą - prie kai kurių atliekų aikštelių yra įrengtos vaizdo stebėjimo kameros, kurių perduodamą vaizdą stebi mūsų skyriaus specialistai.
Kameromis užfiksavus pažeidimus, nustatomi pažeidimus padarę asmenys, nustačius - jiems bus taikomos administracinės nuobaudos. Gyventojai taip pat pateikia informacijos apie netinkamą atliekų rūšiavimą ar kitus atliekų tvarkymo pažeidimus - tokie pranešimai taip pat nagrinėjami ir padeda nustatyti pažeidėjus“, - informuoja Savivaldybė.
Problema - statybinės atliekos
KRATC atstovas Arūnas Liubinavičius „Vakarų ekspresui“ sakė, kad į patikrinimus bendrovės specialistai kviečiami tam, kad padėtų Savivaldybei nustatyti, ar šiukšlės rūšiuojamos taisyklingai.
„Daugiabučiai yra palikti likimo valioje, nes neįmanoma patikrinti, koks asmuo išmetė maišą nesurūšiavęs atliekų. Bet tekstilės atliekos, tiesą pasakius, yra mažiausia blogybė.
Neišrūšiuota ji pateks pas mus į sąvartyną, į rūšiavimo liniją. Ir ten, jei yra netinkama perdirbimui, bus sudeginta energijos gamybai. Didesnė bėda - statybinės atliekos, kurias žmonės krauna į maišus kartu su mišriomis atliekomis. Būna, kad aštrūs stiklai prapjauna maišus, turime problemų išrūšiuojant, užteršiamos antrinės žaliavos“, - kalbėjo A. Liubinavičius.
Baudos - iki 600 eurų
Už visų atliekų tvarkymo taisyklių pažeidimus atsakomybė vienoda - ji numatyta Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 367 straipsnyje, kuris skelbia, kad Savivaldybių tarybų patvirtintų atliekų tvarkymo taisyklių pažeidimas užtraukia baudą nuo 30 iki 140 eurų. Nusižengimas, padarytas pakartotinai, užtraukia baudą nuo 140 iki 600 eurų.
Įpareigojimas rūšiuoti tekstilės atliekas ir jas išmesti tik į tekstilei skirtus konteinerius palies ir verslą - tekstilės gamintojus ir importuotojus.
Nuo šiol į tekstilės atliekoms skirtus konteinerius nebus galima mesti tepaluotos, riebaluotos, cheminėmis medžiagomis užterštos tekstilės, nes griežtėja jos surinkimo ir rūšiavimo tvarka.
Tokias atliekas galima atvežti į KRATC aikšteles, kur stovi specialūs konteineriai.
Klaipėdos savivaldybės Aplinkosaugos ir miesto tvarkymo skyriaus patarėjos Renatos Chockevičienės teigimu, tekstilės atliekų surinkimo konteineriai mieste stovi prie kolektyvinių komunalinių atliekų surinkimo konteinerių, prie prekybos centrų, didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse ir kitose su Savivaldybės administracija suderintos vietose.
Atliekų tvarkymo taisyklių pažeidimas užtraukia baudą nuo 30 iki 140 eurų. Nusižengimas, padarytas pakartotinai, užtraukia baudą nuo 140 iki 600 eurų.
Rašyti komentarą