Inovacijos uostamiesčio mokyklų valgyklose - retenybė
(1)„Vakarų ekspreso“ redakcija sulaukia susirūpinusių tėvų klausimų, kodėl uostamiestyje iš esmės nesprendžiamas atsiskaitymo mokyklų valgyklose klausimas. Esą kai kuriuose Lietuvos miestuose pereinama prie bendros atsiskaitymo sistemos, kai vaikas valgykloje atsiskaito su elektroniniu mokinio pažymėjimu, o Klaipėdoje vis dar yra mokyklų valgyklų, kur galima atsiskaityti tik grynaisiais.
„Kur garantijos, kad vaikas duotus pinigus išleis valgykloje, o ne bėgs pirkti kebabo ar įsigis rūkalų?“ - klausia tėvai.
Į „Vakarų ekspreso“ redakciją kreipėsi skaitytoja Vaiva (vardas ir pavardė redakcijai žinomi), kuri neseniai sužinojo, jog Mažeikiuose gyvenančios jos sesers vaikų mokykloje netrukus bus įdiegta naujovė - valgykloje bus galima atsiskaityti su elektroniniu mokinio pažymėjimu.
Mažeikių savivaldybėje gyvenančių mokinių tėvai savo atžaloms į elektroninę piniginę galės pervesti norimą sumą pinigų, o jų atžalos tuos pinigus, naudodami savo mokinio pažymėjimus, galės išleisti tik mokyklos valgykloje.
„Apie tokią galimybę išgirdau pirmą kartą, tačiau iškart toptelėjo mintis, jog tai labai patogu. Tokiu būdu tėvai tikrai žino, kad jų vaikas mokykloje valgys visavertį šiltą maistą, o ne bėgs pirkti pusgaminių į parduotuvę“, - teigė Vaiva.
Moteris sakė, jog pati augina du vaikus, jie mokyklas lanko Klaipėdoje, tačiau neteko girdėti, kad kur nors uostamiestyje būtų galima šitaip atsiskaityti už pietus mokykloje.
„Vaikais pasitikiu, tad noriu tikėti, kad už duotus pinigus jie perka maistą, jei ne valgykloje, tai bent jau bandelę iš parduotuvės. Tačiau kartais pagalvoju, kad pagundų tuos pinigus išleisti žalingiems dalykams, pavyzdžiui, rūkalams ar net narkotikams, tikrai daug“, - pasakojo moteris bei pridūrė, jog įsivedus tokią naujovę taip pat mažėtų konfliktų atvejų tarp tėvų ir vaikų, mat aiškiai būtų matoma, kam tėvų skirti dienpinigiai buvo panaudoti.
„Vakarų ekspresas“ yra sulaukęs ir daugiau panašių klausimų. Tėvai svarsto, kad atsiskaitant mokinio pažymėjimais išnyktų ir grynųjų poreikio problema.
„Vaikui dienpinigius pervedu į banko kortelę, gyvename moderniame amžiuje, tad daug patogiau pinigus turėti sąskaitoje. Bet mokyklos, kurią lanko mano vaikas, valgykloje atsiskaityti galima tik grynaisiais, tad, norint papietauti, pirmiausia tenka pinigus kažkur išsigryninti. Nėra jokių garantijų, kad vaikas grynuosius tikrai išleis maistui, o ne kavai ar, neduok Dieve, rūkalams“, - panašiai samprotavo ir kita „Vakarų ekspreso“ skaitytoja.
Atsirado prieš dešimtmetį
Idėja ugdymo įstaigose įdiegti galimybę už maistą atsiskaityti naudojantis elektroniniu mokinio pažymėjimu nėra naujiena. Į mokyklas toks atsiskaitymo būdas už maistą atkeliavo jau prieš dešimtmetį, kartu su daugiafunkciu mokinio pažymėjimu.
Tokia atsiskaitymo sistema, kai už maistą sumokama per elektroninę mokinio pažymėjimo piniginę, jau yra naudojama daugiau nei 50 Lietuvos mokyklų įvairiuose šalies miestuose: Vilniuje, Kaune, Šiauliuose, Jonavos, Kauno Plungės, Tauragės, Utenos rajonuose, Klaipėdoje ir Klaipėdos rajone, tokią galimybę svarsto ir kitos savivaldybės.
Uostamiesčio mokykloms šie pažymėjimai pristatyti 2018 metais.
„Atsiskaityti negrynaisiais pinigais būtų galima visose bendrojo ugdymo mokyklose, jeigu pačios mokyklų bendruomenės pageidautų naudotis tokia paslauga. Faktinės atsiskaitymo galimybės priklauso nuo mokyklos bendruomenės apsisprendimo“, - teigė Klaipėdos miesto savivaldybės Švietimo skyriaus patarėja Vida Bubliauskienė.
Anot V. Bubliauskienės, Švietimo skyriaus žiniomis, toks atsiskaitymas už maistą valgykloje vykdomas trijose uostamiesčio mokyklose: Vydūno gimnazijoje, Simono Dacho ir „Vyturio“ progimnazijose.
„Atsiskaitymo sistemų yra įvairių, jas pasirenka maitinimo organizatorius, kuris parenkamas Viešųjų pirkimų įstatymo nustatyta tvarka. Šiai paslaugai reikalinga tam tikra įranga, atsiskaitymas negrynaisiais pinigais yra susijęs su bankiniais mokesčiais“, - apie sistemų įdiegimo ugdymo įstaigose procesą pasakojo Švietimo skyriaus patarėja.
Tėvai džiaugiasi, kad nebereikia grynųjų
Viena iš mokyklų, įsivedusių galimybę vaikams už maistą atsiskaityti elektroniniais mokinio pažymėjimais, yra Klaipėdos „Vyturio“ progimnazija.
Mokyklos direktorė Inga Bagdonienė „Vakarų ekspresui“ teigė, jog dėl šio sprendimo įstaiga jokių problemų ar neigiamų atsiliepimų nesulaukė.
„Tikrai neturime jokių nusiskundimų iš tėvelių, jie džiaugiasi, kad vaikams nebereikia disponuoti grynaisiais pinigais, o vaikai prie tokios tvarkos seniai priprato“, - apie patirtį pasakojo mokyklos direktorė.
Vaikui už savo dienos pietus atsiskaičius savo elektroniniu pažymėjimu, tėveliai visą informaciją apie tai, ką jų atžala tą dieną nusprendė valgyti, gali pamatyti prisijungę prie elektroninio dienyno.
Pasak I. Bagdonienės, tokiu būdu tėvai ne tik įsitikina, kad jų vaikai iš mokyklos grįžta sotūs, bet taip pat gali aptarti su jais mitybos klausimus.
„Tėvai gali su vaikais pasikalbėti apie tai, ką jie valgė, padiskutuoti apie mitybą, taip pat apie tai, kas kiek kainuoja“, - pasakojo „Vyturio“ progimnazijos direktorė.
I. Bagdonienė pasakojo, kad mokyklos valgykloje naudojamas švediško stalo principas, tai yra vaikai gali pirkti, ko nori ir kiek nori.
„Mūsų valgykloje maisto produktai neturi atskirų kainų, pavyzdžiui, bulvės kainuoja tiek, o salotos tiek. Ryte vaikai įsigyja talonėlius, jų kaina siekia tris arba keturis eurus, ir su tais talonėliais eina į valgyklą. Vaikas gali valgyti ne vieną kartą, gali ateiti ir kelis sykius, jei tik jaučiasi alkanas. Atskirai jie kažką gali pirkti tik valgyklos bufete“, - apie tvarką pasakojo I. Bagdonienė.
Problemų nekilo
Pasak pašnekovės, elektroninis mokinio pažymėjimas progimnazijoje atlieka ir daugiau funkcijų: juo galima atsiskaityti ir miesto keleiviniame transporte, prie jo yra „pririšta“ ir vaiko bibliotekos paskyra.
Taip pat su elektroniniu mokinio pažymėjimu vaikai įeina pro mokyklos duris - tam, kad jos atsidarytų, jie turi nuskenuoti kortelę, tokia pati sistema galioja ir kai pastatą jie palieka.
„Šiuos pažymėjimus mes pirmiausia įsivedėme dėl saugumo, tokiu būdu į mokyklą nepatenka pašaliniai asmenys. Kiek vėliau, 2018 metais, prie jo pridėjome atsiskaitymo valgykloje funkciją, buvome vieni pirmųjų mieste, kurie tai padarė“, - elektroninio mokinio pažymėjimo įvedimo į mokyklą istoriją prisiminė I. Bagdonienė.
Pasak jos, pasiruošimo naujovei metu jokių nesklandumų nekilo.
„Perėjome iš tuo metu naudoto elektroninio dienyno “Mano dienynas„ į TAMO dienyną. Mokykloje įsidiegėme specialius skaičiuotuvus, kurie nuskaito pažymėjimus. Su pačia valgykla irgi nebuvo jokių problemų, mus aptarnauja “Maisto slėnis„, jie lengvai sukomunikavo su paslaugos teikėjais, tad ir jiems jokių problemų nebuvo. Kaip jau minėjau, šią idėją palaikė ir tėvai. Jiems patinka, kad vaikams nebereikia nešiotis su savimi grynųjų pinigų“, - apie procesą pasakojo „Vyturio“ progimnazijos direktorė.
Tiesa, mokykla paliko ir galimybę už maistą atsiskaityti grynaisiais. Pasak I. Bagdonienės, tai dažniausiai daro mokytojai.
„Atsiskaitymas elektroniniais mokinio pažymėjimais mūsų mokykloje jau yra pagrindinis būdas atsiskaityti už maistą valgykloje, grynaisiais daugiausia naudojasi mokytojai, vaikai - retai“, - teigė Klaipėdos „Vyturio“ progimnazijos direktorė I. Bagdonienė.
Nėra poreikio
Tačiau ne visos mokyklos tokio atsikaitymo būdo už maistą valgykloje pageidavo.
Pavyzdžiui, Klaipėdos „Varpo“ gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui, šiuo metu laikinai pavaduojanti direktorę, Vilma Bridikienė teigė, kad gimnazijoje dėl galimybės už maistą atsiskaityti elektroniniu mokinio pažymėjimu buvo atlikta gimnazistų apklausa. Jie tokios galimybės nepageidavo.
„Mes kalbėjomės su mokinių taryba, mokiniais, jie sakė, kad tai jiems nėra labai aktualu. Pažymėjimus jie ne visada pasiima su savimi, todėl tai nebūtų patogu. Mūsų mokyklos valgykloje atsiskaityti galima bankine kortele, ir tikrai drąsiai galiu teigti, jog didžioji dauguma vaikų taip ir daro, grynaisiais atsiskaito vienetai“, - kalbėjo V. Bridikienė.
Ji pridūrė, jog dalis vaikų bankines korteles turi susieję su savo išmaniaisiais įrenginiais, todėl net fizinę banko kortelę sus savimi pasiima ne visi.
„Mokykloje elektroninio mokinio pažymėjimo nelabai reikia, todėl natūralu, kad nėra poreikio jo nešiotis su savimi. Nešiotis pažymėjimą vien dėl atsiskaitymo valgykloje paprasčiausiai nebūtų patogu“, - pasakojo pašnekovė.
Tiesa, saugumui užtikrinti mokykloje netrukus pastato durys vėl atsidarys tik nuskenavus mokinio pažymėjimą.
Akcentuojama, kad tada bus svarstoma galimybė atsiskaitymą valgykloje elektroniniu būdu susieti su mokinio pažymėjimu.
„Kadangi netrukus visiems vėl reikės nešiotis elektroninius mokinio pažymėjimus su savimi, pasitarsime su mokiniais, galbūt vėl atliksime apklausą. Jei vaikai išreikš poreikį, tokią galimybę jiems suteiksime“, - tikino V. Bridikienė.
Rašyti komentarą