Iš Juodkrantės paplūdimių dingo du gelbėjimo ratai

Neringos paplūdimiuose ties Juodkrante pasigesta dviejų gelbėjimo ratų, skirtų pirmąją pagalbą skęstančiajam teikti.

Siekiant užtikrinti didesnį besimaudančiųjų Baltijos jūroje saugumą, nuo gelbėjimo stočių labiau nutolusiose vietose jau antrą vasarą įrengiami stovai su pakabintais gelbėjimo ratais, kuriuos būtų galima panaudoti teikiant pirmąją pagalbą skęstančiajam. Iš viso pakabinti 9 gelbėjimo ratai – juos galima pastebėti ties įėjimais į paplūdimius ar laiptais.

Pastarosiomis dienomis pastebėta, kad du stovai Juodkrantės pajūryje stovi tušti. Šios gelbėjimo priemonės galimai pasisavintos nežinomų asmenų.

Kartu su gelbėtojų komanda kreipiamės į kurorto gyventojus ir svečius prašydami supratingumo – juk šie gelbėjimo ratai gali tapti pačia pirmąja, lemiama pagalba gelbstint skęstantįjį. Prašome visų prisidėti prie šio turto saugojimo. Jei šie gelbėjimo ratai buvo pasitelkti pramogoms ir pastebėjote kažkur besimėtančius, apie tai informuokite „Paslaugas Neringai“.

Primename: pastebėjus skęstantįjį, skubiai apie tai informuokite bendruoju pagalbos telefonu 112.

Preilą su pajūriu jungiantį pėsčiųjų ir dviračių taką jau dengia asfalto danga

Pėsčiųjų ir dviračių tako Smiltynė-Nida rekonstrukcija džiugina dar viena gera žinia - asfalto danga jau dengia Preilos gyvenvietės jungtį su pajūriu.

Pėsčiųjų-dviračių tako, jungiančio Preilą su jos paplūdimiais, tvarkybos darbų vietos gyventojai ir svečiai laukė su nekantrumu. Vienintelis takas į Preilą buvo labai susidėvėjęs, vietomis jo jau nebuvo. Dėl operatyviai įgyvendintų darbų pėsčiųjų ir dviratininkų galimybės pasiekti Preilos paplūdimius pagerėjo kelis kartus.

Nors pirmieji dviratininkai naujai paklotą asfalto dangą jau išbandė, primename, kad rekonstrukcijos darbai dar vyksta. Būkite budrūs ir atsargūs.

Pėsčiųjų takas Preiloje
Tito Stirbio nuotr. Pėsčiųjų ir dviratininkų galimybės pasiekti Preilos paplūdimius pagerėjo kelis kartus.

Taip pat primename, kad vis dar nėra galimybės dviračiais važiuoti iš Juodkrantės link Pervalkos. Šioje pėsčiųjų ir dviračių tako Smiltynė-Nida atkarpoje vis dar vyksta rekonstrukcijos darbai. Dviračiams svetingos atkarpos: nuo Smiltynės iki Juodkrantės bei nuo Pervalkos iki Nidos.

Pėsčiųjų ir dviračių tako Smiltynė-Nida atkarpos pro Juodkrantę link Pervalkos, Preilos ir jūros link rekonstravimo darbus organizuoja akcinė bendrovė „Via Lietuva“, rangos darbų sutartį pasirašiusi su viešąjį konkursą laimėjusia rangos darbų bendrove UAB „YIT Lietuva“. 

Šiuo metu vykdomų pėsčiųjų ir dviračių tako rekonstrukcijos darbų pabaigą numatoma skelbti rugsėjį.

Kviečiame pranešti apie pastebėtą šliužą - ispaninį arioną

Neringoje vis dažniau pastebima invazinė šliužų rūšis – ispaninis arionas (lot. Arion vulgaris). Didžiausias paplitimas šiuo metu fiksuojamas Juodkrantės gyvenvietėje.

Gyventojai, pastebėję šiuos šliužus, ne tik prašomi imtis tam tikrų priemonių, bet ir informuoti apie aptiktus gyvius Neringos savivaldybės administracijos specialistus.

Ispaninis ariononas – stambus, 70–150 mm ilgio, vienspalvis - šviesiai arba tamsiai rudas, rudas su oranžinės atspalviu ar gelsvas šliužas. Suaugusių individų kūno viršutinė pusė būna vienos spalvos, o jaunikliai kūno šonuose gali būti su tamsiomis juostomis. Padas beveik baltas arba pilkas.

Lietuvoje natūraliai gyvena 6 arionų (Arion) genties rūšys. Vienintelė šliužų rūšis – ispaninis arionas (lot. Arion vulgaris) - Lietuvoje yra invazinė. Į Invazinių rūšių Lietuvos Respublikos teritorijoje sąrašą ši šliužų rūšis įrašyta 2014 metais ir yra paplitusi visoje Lietuvos teritorijoje.

Šliužas - ispaninis arionas
Canva.com nuotr. Invazinė šliužų rūšis - ispaninis arionas - aptinkamas ir Neringoje.

Dažnai pradiniai jų plitimo židiniai susiję su dekoratyvine želdininkyste, todėl daugiausia radaviečių yra soduose, daržuose, želdynuose. Esant palankioms sąlygoms, po maždaug trejų metų nuo invazijos pradžios, šie šliužai tampa labai gausūs.

Ispaniniams arionams būdingas hermafroditizmas. Jų gyvenimo ciklas paprastai trunka vienerius metus. Kiaušinėlius deda nuo pavasario pabaigos, per visą vasarą, o intensyviausiai – rudenį. Dėtį sudaro iki 200 kiaušinėlių. 

Kiaušinėliai, priklausomai nuo aplinkos temperatūros, vystosi nuo 3 iki 5 savaičių. Dalis jauniklių išsirita vėlyvą rudenį, kita dalis – pavasarį. Žiemoja tiek kiaušinėliai, tiek ir jaunikliai.

Siekiant stabdyti ispaninių arionų plitimą, svarbu kontroliuoti pervežamus gyvus augalus ir substratą, taip pat tinkamai mulčiuoti dirvą, tvarkyti kompostą ir šalinti kitas sodų ir gėlynų atliekas.

Naikinimas cheminėmis priemonės

Viena iš efektyviausių naikinimo priemonių, skirtų ne profesionaliam naudojimui ir kurią galima įsigyti sodo prekių parduotuvėse, – Ferramol limacide moliuskocidas.

Tai granulių pavidalo jaukas, kuris tolygiai išbarstomas teritorijoje, kurioje stebimas gausus ispaninio ariono išplitimas. Paragavę moliuskocido, po kelių valandų šliužai nustoja ėsti ir pasitraukia į savo slėptuves, kur nugaišta.

Preparato rezultatai nesumažėja dėl lietaus ar drėgno oro, kai šliužai būna ypač aktyvūs.

Šliužus grūdeliai labiausiai vilioja tuomet, kai jie būna drėgni. Sausose vietose, kai nėra lietaus, grūdelius reikėtų periodiškai sudrėkinti. Daug kartų drėkinami jie nesuyra.

Naikinimas fizinėmis priemonėmis

Aplinkai palankesnis ir saugesnis būdas yra fizinis šliužų rinkimas ir utilizavimas ankstų rytą ar vakare, ypač po lietaus.

Taip pat rekomenduojama naudoti įkasamas gaudykles su jauku (tinka alus ar gira), kurios gali būti įsigyjamos sodo prekių parduotuvėse ar pasidaromos namų sąlygomis.

Gaudyklėse ar rankiniu būdu sugautus šliužus reikia užpilti druskos sluoksniu taip juos sunaikinant, tik tuomet juos galima išpilti.

Prevencija

Ispaninio ariono plitimo ir įsitvirtinimo naujose teritorijose prevencijai svarbu kontroliuoti pervežamus gyvus augalus ir substratą, taip pat tinkamai mulčiuoti dirvą, tinkamai tvarkyti kompostą (naudoti uždaras kompostines dėžes).

Netinkamai tvarkomos žaliosios atliekos dažnu atveju tampa invazijos židiniu. Mažas šliužų išplitimas - iki 5 šliužų 1 kv. m, vidutinis išplitimas - 6–23 šliužai 1 kv. m, didelis išplitimas - 24 ir daugiau šliužų 1 kv. m.

Patarimai

• Atidžiai įvertinkite įsigytus dekoratyviuosius augalus ir gruntą – ar nėra šliužų kiaušinėlių arba suaugusių individų.

• Jokiu būdu negalima šių šliužų ar jų kiaušinėlių išmesti į gamtą.

• Tinkamai kompostuokite žaliąsias atliekas – naudokite uždaras kompostavimo dėžes. Griežtai draudžiama pilti žaliąsias atliekas ir atliekamą gruntą į gamtą.

• Išnaikinus šliužus, svarbu teritoriją stebėti kelerius metus ir naikinti vos pastebėjus inavazinius šliužus, kad populiacija neatsikurtų.

Neringos savivaldybės administracija, siekdama įvertinti ispaninio ariono paplitimą urbanizuotoje Neringos savivaldybės teritorijos dalyje, prašo gyventojų informuoti apie šių šliužų paplitimą sklypuose el. paštu [email protected]

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder