Neringoje vyks „Žiobrinės“

Balandžio 25–27 dienomis Neringoje vyks vienas spalvingiausių pavasario renginių – „Žiobrinės“, kviečiančios ragauti ir linksmintis kartu. Tradicinė šventė grįžta su atsinaujinusia programa: nuo žiobrių kepimo ant laužo iki pirmą kartą Lietuvoje organizuojamo Žuvies filė čempionato. 

Skonių ir patirčių savaitgalis prasidės penktadienį, balandžio 25 d., simboliniu laivų nuleidimu į marias Nidos uoste, žyminčiu perėjimą iš žiemos į vasaros laiką bei naujo sezono pradžią.

Šeštadienį, balandžio 26 d., Nida taps tikru šventės centru. Nuo ryto vyks ekskursijos, kuojų meškeriojimo varžybos, taip pat veiks tautodailės, kulinarinio ir tautinio paveldo mugė. Svarbiausias dienos akcentas – „Žiobrinių“ šventė pievoje prie Nidos uosto (12.00–15.00 val.), kur netrūks nei meninių, nei kulinarinių pasirodymų – nuo muzikos ir šokio iki gyvo maisto ruošimo.

Lankytojai galės dalyvauti edukacijose ir stebėti senųjų amatų demonstravimą: žuvies rūkymą, šimtalapio kepimą, senovinį gintaro apdirbimą, liaudies medicinos praktikas ir kt. Švęsime ir Atvelykį – ridensime margučius, dažysime milžinišką velykinį kiaušinį.

Čia vyks svarbiausias šventės ritualas – žiobrių kepimas ant laužo – galimybė pačiam patirti senąją Pamario tradiciją ir išsikepti žuvį ant ugnies.

Dar viena renginio naujovė – pokalbių kampas „Žuvų istorijos: nuo vandens iki lėkštės“, kuriame dalyvaus žvejai, laivininkai, virtuvės meistrai iš visos Lietuvos bei vietos gastronominės kultūros puoselėtojai.

Šventės kulminacija – Žuvies filė čempionatas, kuriame meistriškumą demonstruos Nidos, Juodkrantės, Preilos žvejai ir mėgėjai, taip pat svečiai iš kitų Lietuvos miestų. Dalyvius vertins žinomi virtuvės meistrai – Deivydas Praspaliauskas ir Donatas Kučikas bei kulinarijos patirčių kolekcininkas Orijus Gasanovas. Jie ne tik teisėjaus, bet ir dalinsis žiniomis apie žuvies vartojimo naudą bei jos ruošimo subtilybes, apie susitikimus su žuvimis visame pasaulyje.

Apie prieskonių pasaulį ir jų derinimą su žuvimis pasakos Valdas Šidla. Drauge ieškosime ir unikalaus Kuršių nerijos žuvies skonio.

Šeštadienio vakarą – ypatinga proga pakilti virš kasdienybės: visi kviečiami ant atnaujinto Nidos kultūros ir turizmo informacijos centro „Agila“ stogo, kur po atviru dangumi skambės Roko Kašėtos ir „Bemolio“ kapelos koncertas.

Visą savaitgalį kvies gastronominis maršrutas „Ir pakeliausi, ir paragausi“, leidžiantis pažinti Neringą per skonio patirtis. Norintieji dar daugiau sužinoti apie Kuršių neriją, galės dalyvauti ekskursijose po Preilą, Neringą ar net plaukti laivu iki Didžiosios kopos.

Sekmadienį, balandžio 27 d., šventinė nuotaika tęsis Nidos centre – čia vyks mugė, o mažuosius džiugins Atvelykio programa „Kiškio išdaigos“.

Kad šventė būtų dar prieinamesnė visiems, nuo balandžio 25 d. 12.00 val. iki balandžio 26 d. 12.00 val. įvažiavimas į Neringą lengviesiems automobiliams – nemokamas.

Renginio organizatorius – Nidos kultūros ir turizmo informacijos centras „Agila“. Visa renginio programa ir registracija į edukacijas bei ekskursijas – svetainėje www.kulturossala.lt

Informacija TAU klausytojams

Neringos trečiojo amžiaus universiteto klausytojai kviečiami į paskaitą „Burnos sveikatos priežiūros aspektai amžėjant”, kuri vyks balandžio 25 d. (penktadienį) 13.15 val. Nidos bendruomenės namuose adresu: Taikos g. 17. Paskaitos lektorė: Kristina Žiedas, VšĮ Neringos pirminės sveikatos priežiūros centro gydytoja odontologė. Daugiau informacijos – Neringos socialinių paslaugų centre arba telefonu +370 614 44669.

Kviečiame į susitikimą su poetu ir fotografu Dainiumi Dirgėla

Neringos savivaldybės stipendijos laimėtojas, Metų poezijos knygos rinkimų nominantas, šiuo metu reziduojantis Tarptautiniame vertėjų ir rašytojų centre, dalinsis kūrybinėmis patirtimis, pristatys rezidencijos metu kuriamus darbus bei įžvalgas apie fotohaiku kūrybą. 

Renginio metu menininkas supažindins su savo kūrybiniu projektu – „Neringos fototrieilių“ serija, pradėta Nidoje 2023 m. ir tęsiama šiemet. Taip pat bus aptartas naujos poezijos knygos rankraščio formavimas ir būsimi kūrybiniai planai.

Renginį moderuos ir poetą kalbins filologas, orientalistas, poetas Danas Milašauskas.

Tai puiki proga susitikti su kūrėju, pasinerti į fotografijos ir haiku pasaulį, sužinoti apie įkvėpimo šaltinius, kūrybos procesą bei ateities sumanymus.

Renginio informacija: Data - 2025 m. balandžio 24 d. Vieta - Neringos savivaldybės Viktoro Miliūno viešoji biblioteka (Pamario g. 53, Nida). Laikas - 17.00 val. Renginį organizuoja Tarptautinis vertėjų ir rašytojų centras, Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka.

Reikalingi slaugytojo padėjėjai

Viešoji įstaiga Neringos pirminės sveikatos priežiūros centras siūlo darbą slaugytojo padėjėjams. Neturintiems kvalifikacijos – suteikiama galimybė ją įgyti. 

Pagrindinės atsakomybės:

• Pagalba slaugytojams, atliekant kasdienes slaugos užduotis;

• Pacientų priežiūra ir jų komforto užtikrinimas;

• Tvarkos ir švaros palaikymas.

Mes siūlome:

• Lankstų darbo grafiką;

• Draugišką ir palaikančią komandą;

• Dalinį kelionės išlaidų kompensavimą;

• Atlyginimą nuo 1068 Eur (bruto) + priedai už darbą naktimis, švenčių ir poilsio dienomis.

Ko tikimės iš jūsų:

• Motyvacijos dirbti ir tobulėti;

• Atsakingumo, kruopštumo ir empatijos;

• Gebėjimo dirbti komandoje.

Kviečiame tapti mūsų komandos dalimi.

Tel. +370 677 21 782, el. p. info@neringospspc.lt

Bus pristatyta 12-oji „Dorė“

Balandžio 29 d. 17.30 val. Nidos kultūros ir turizmo informacijos centre „Agila“ visuomenei bus pristatytas Neringos kultūros almanacho „Dorė“ 12-asis numeris.

Jo viršelyje – Tado Kazakevičiaus „Gilios šaknys“ iš plačiai užsienyje pristatytos ir ne vieną reikšmingą apdovanojimą pelniusios autoriaus fotografijų serijos „Tarp dviejų krantų“, 2024 m. įvertintos Neringos mero premija.

144 puslapių gausiai iliustruotame leidinyje – Kuršių nerijos istoriją ir dabartį nagrinėjančios temos. Iš 13 autorių 7 gyvena arba dirba Neringoje, kiti su ja susiję moksliniais ar kūrybiniais interesais.

„Almanacho tikslas – eiti į giliuosius kultūros vandenis, ieškoti sutraukytų kultūros atminties šaknų, todėl leidinio viršelis labai simboliškas„, - sako “Dorės" sudarytoja ir redaktorė neringiškė Raimonda Meyer-Ravaitytė.

Daug pasakantys ir almanache publikuojamų neringiškių, nufotografuotų užmerktomis akimis, portretai. Anot menotyrininkės Danguolės Ruškienės, "užsimerkę Kazakevičiaus herojai tarsi labiau susitelkę į save, atsiriboję nuo išorinio šurmulio, kasdienių įtampų, susilieję su gamta, žeme, galiausiai – istorija“.

Kultūros atminčiai itin svarbus Neringos muziejų direktorės pavaduotojos archeologės dr. Indrės Žigeu straipsnis „Smėlio ir vandenų detektyvai Kuršių nerijoje“. 

Archeologų rojumi vadinama Kuršių nerija turi be galo įdomią ne tik Nidos senosios gyvenvietės tyrinėjimų (prasidėjusių XIX a.) istoriją, ne mažiau įtraukiantys visiškai neseniai (1989 m.) pradėtos povandeninės archeologijos sensacingi atradimai. Žvilgsnis atkreiptas ir į istorinės archeologijos iššūkius. 

Nėra abejonių, kad didelės apimties gausiai iliustruota publikacija sudomins ir vietos gyventojus, turistus, ir po Neringą ekskursijas vedančius gidus. 

Tiek daug čia preciziškai surinktos, vertingomis iliustracijomis, komentarais papildytos medžiagos! Nidiškiams didžiausiu atradimu taps, ko gero, niekada negirdėtas Lotharas Kilianas, anot I. Žigeu, vienintelis Prūsijos archeologas, gimęs Nidoje (anksčiau buvo nurodomas Kenigsbergas), ir paskutinysis Prūsijos archeologas, tyrinėjęs Kuršių nerijos archeologinius objektus.

„Dorė“ tradiciškai pristato Martyno Liudviko Rėzos kultūros ir meno premijos laureatus – Aleksandrą Popovą ir Jeleną Kosinovą, apžvelgia atradimų turtingus Švyturių metus. 

Giliamintiškos, vertos cituoti literatūrologo dr. Marijaus Šidlausko įžvalgos apie Martyną Liudviką Rėzą. Skaidriu inkliuzu tampa šiuo metu Nidoje gyvenančio poeto Juliaus Kelero eilės.

Vertas dėmesio pokalbis su dokumentinio filmo „Nykstančios rūšys“ (apie Neringos žvejus) kūrėjais. Sugrįžta prie Tomo Sakalausko kultinės knygos „Čakona“, nuo kurios išleidimo praėjo 30 metų.

Įpratusi ieškoti temų praeityje, šį kartą „Dorė“ atsiveria pokyčių tėkmei ir fiksuoja dviejų kultūrai reikšmingų pastatų atsiradimą: Nidoje po šešerių metų „benamystės“ duris atvėrė visiškai nauja „Agila“, o Juodkrantė tapo Kuršių nerijos nacionalinio parko centru – čia atidarytas ilgai lauktas Lankytojų centras, kuriame pasitelkus inovatyvias technologijas sukurta pažintinė ekspozicija.

Vertimų skiltyje – sukrečianti ištrauka apie Karaliaučiaus subombardavimą iš vokiečių rašytojo Arno Surminskio romano „Keturiasdešimt ketvirtųjų vasara“ (vertė Kristina Sprindžiūnaitė). 

Su šiuo tekstu susišaukia Aušros Feser papasakota šiurpi vieno jaunuolio, gimusio Karaliaučiuje, istorija. Kaip kontrastas publikuojami du prieškariniai Karaliaučiaus atvirukai – vienas iš 1916, kitas – iš 1944-ųjų metų. „Jei nežinočiau, kad tai įvyko Karaliaučiuje, būčiau pamaniusi – Ukraina“, – pasakė Surminskio ištrauką perskaičiusi Ukrainoje dirbanti lietuvė. Tai ir tapo didžiausia paskata publikuoti tekstą.

„Dorė“ leidžiama Neringos savivaldybės Viktoro Miliūno bibliotekos nuo 2010 m. Pirmasis redaktorius – lituanistas Kęstutis Subačius, nuo antrojo numerio – žurnalistė Raimonda Meyer-Ravaitytė.

Išleista spaustuvėje „Druka“ 700 egz. tiražu. Dizainerė – Aida Zybartė.

Gegužės 9 d. 18 val. „Dorė“ bus pristatyta Juodkrantės Liudviko Rėzos kultūros centre, gegužės 21 d. 17.30 val. – Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.