Nidoje skęstančiuosius gelbėjęs Simonas: išgyvenau tai, ko neįmanoma nupasakoti

(1)

Kone prieš metus Nidoje pradėjus skęsti merginai, tarp ją gelbėjusiųjų buvo ir šiaulietis Simonas Valčiukas, kuriam taip pat galų gale prireikė gelbėtojo. Sukritus palankioms aplinkybėms, Simonas ne tik susitiko su savo gelbėtoju, bet ir buvo apdovanotas už nuopelnus gyventojų saugai.

Lemtinga diena tapo praėjusių metų liepos 1-oji, kai Nidos šiaurinio paplūdimio pakraštyje skendo net šeši žmonės. Gelbėjimo operacijoje dalyvavo spec. tarnybos, Neringos gelbėtojai ir abejingi nelikę netoliese buvę poilsiautojai.

Puolė gelbėti nesusimąstydamas

Tarp puolusiųjų gelbėti buvo ir Simonas Valčiukas, užsienyje dirbantis jaunuolis, kelias savo atostogų dienas kartu su drauge nusprendęs praleisti Neringoje.

Išgirdęs pagalbos šauksmą, Simonas nesusimąstydamas puolė gelbėti ir galų gale pats, papuolęs į apgaulingus vandens spąstus, pradėjo skęsti. Jėgos tirpsta, srovė neša nežinion, jūros sūrumas skalauja kaskart pagalbos prašantį vaikiną.

Laimei, netoli kraupaus sujudimo laisvalaikį leido Neringos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos 2-osios pamainos vadas Emilijus Aleksandrovas, kuris ir tapo Simono išsigelbėjimu.

Po plaukimo jėgos aitvarais E. Aleksandrovas tvarkė įrangą. Išgirdęs, kad skęsta mergina, kartu su draugu puolė į pagalbą. Tik gelbėti prireikė toliausiai nuo kranto atitolusį Simoną. Didžiulių pastangų ir profesionalaus darbo dėka Simonas buvo išgelbėtas ir sraigtasparniu išskraidintas į Klaipėdos gydymo įstaigą.

Praėjus metams nuo įvykio išgelbėtas Simonas prisimena, kad išgirdus pagalbos šauksmą nebuvo nė menkiausios abejonės.

Svarbu išlaikyti ramybę

„Buvo metai mąstymo. Permąstai visus variantus, kaip galėjo būti. Bet tą akimirką, kai reikėjo bėgti, nebuvo mąstymo, kad neturiu įrangos, ar kažkas ateis. Tiesiog buvo sprendimas kažkam padėti“, – pasakoja Simonas.

Jaunuolis prisimena, kad išgyveno tai, ko neįmanoma nei nupasakoti, nei patirti kažkur mokantis: „Su draugais stojom į grandinę, patį draugą skandino. Visi kas buvom vienas nuo kito skendom, bet vis tiek bandėm kažkiek traukti.“

„Panika, jei įsimeta nors kiek, - ir situacija tampa nekontroliuojama. Duobė tave pagauna, tave nuo kranto tempia visada. Kojos į kranto pusę, galva žemyn ir tu automatiškai prigeri. Bandai iškilti virš vandens, o tave vėl meta, ir tu vėl vandenį geri. Tu automatiškai vis panikuoji ir vis daugiau energijos sunaudoji, kad į krantą grįžtum“, – prisimena Simonas, pats Anglijoje dirbantis priešgaisrinės saugos srityje.

Kaip pastebi Simoną išgelbėjęs E. Aleksandrovas, tokiose situacijose labai svarbu išlaikyti ramybę, tai ir nulemia 70 procentų tiek gelbėjančiojo, tiek skęstančiojo sėkmės. Būtent šia savybe ir pasižymėjo Simonas, įsiklausęs į tai, ką jam tuomet sakė pagalbos ranką tiesiantis A. Aleksandrovas.

Vandens motociklas
Neringos savivaldybės nuotr. Praėjusią savaitę pristatytas Neringos priešgaisrinei gelbėjimo tarnybai skirtas vandens motociklas, prisidėsiantis prie gelbėjimo darbų.

Įteiktas apdovanojimas

Šių likimo suvestų vyrų susitikimas Neringos savivaldybėje – džiugių atsitiktinumų derinys. Paaiškėjus, kad narsus jaunuolis vieši kitoje Kuršių marių pusėje esančioje Svencelėje, Neringos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Marius Šverebas operatyviai suorganizavo Simono ir jo draugų kelionę į Neringą.

Neringos savivaldybėje S. Valčiukui įteiktas apdovanojimas – Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento ženklas „Už nuopelnus gyventojų saugai“.

„Dėkojam už drąsą, pasiaukojimą ir neabejingumą. Tai, kad padarėte šį poelgį, rizikavote, lai įkvepia ir kitus. Džiaugiamės galėdami įteikti ženklą „Už nuopelnus saugai“. Linkime išlikti pilietiškam bei aktyviam“, – įteikdamas apdovanojimą kalbėjo Klaipėdos priešgaisrinės gelbėjimo valdybos (PGV) viršininkas Vidas Kerševičius.

Neringos savivaldybės meras Darius Jasaitis dėkojo Simonui už narsą: „Esate švyturys, kuris dega šviesiai ir neša laimę kitiems.“

Meras atkreipė dėmesį į tai, kad šis praėjusiais metų įvykis parodė, jog kritinėse situacijose labai svarbus tiek institucijų, tiek greta esančiųjų bendradarbiavimas ir neabejingumas.

„Tai, kaip vyko gelbėjimo darbai, kaip reagavo mūsų tarnybų darbuotojai net ir savo laisvalaikiu tikrai įkvepia. Dėkoju kiekvienam, kuris buvote neabejingas ir prisidėjote prie laimingos šio įvykio pabaigos“, – dėkoja meras D. Jasaitis.

Neringos savivaldybėje įvykusio susitikimo metu ne tik pasidžiaugta laimingai prieš metus pasibaigusia gelbėjimo operacija, bet ir nauja gelbėjimo darbams skirta įranga.

Efektyviau vykdyti gelbėjimo darbus Neringos priešgaisrinei gelbėjimo tarnybai padės naujas vandens motociklas.

Ką svarbu žinoti?

Kad gyvybei pavojingų situacijų būtų išvengta, Neringos savivaldybė kurorto gyventojams ir svečiams primena: būdami paplūdimyje išlikite budrūs ir sekite gelbėtojų skelbiamą informaciją. Taip pat būtina žinoti prie jūros iškeltų vėliavų reikšmes.

Geltona vėliava – maudytis pavojinga. Raudona vėliava – eiti į vandenį ir maudytis DRAUDŽIAMA. Raudona-geltona vėliava – paplūdimio teritoriją stebi gelbėtojai.

Žalios spalvos vėliava, reiškianti, kad maudytis yra saugu, pajūryje nėra kabinama. Jūra pilna srovių ir duobių, todėl net ir tada, kai nėra bangų, išlieka nemažas pavojus patekti į pavojingą situaciją.

Maudynėms rinkitės gerai žinomą paplūdimį, geriausia tą, kuriame budi gelbėtojai. Draudžiama maudytis išgėrus alkoholinių gėrimų. Nepalikite be priežiūros vaikų net ir ten, kur negilu.

Saulėto ir saugaus poilsio Neringoje!

Joninės Neringoje

Birželio 21–24 dienomis vyks 26-asis tarptautinis folkloro festivalis „Tek saulužė ant maračių“. Iškilmingas festivalio vėliavos pakėlimas ir festivalio atidarymas - birželio 21 d. 18 val. greta Neringos savivaldybės administracijos pastato.

Festivalio dienomis vyks ekskursijos, gausybė edukacijų, žaidimai, veiks amatininkų ir tautodailininkų mugė, o vakarais vyks koncertai po atviru dangumi: bus galima pasiklausyti Afrikos, Portugalijos, Vokietijos ir, žinoma, Lietuvos tradicinės bei šiuolaikinės etninės muzikos. Birželio 23-iosios vakarą festivalį tradiciškai vainikuos magiška Joninių šventė: kupoliavimas, vainikų pynimas ir didysis koncertas Nidoje, kurį tiesiogiai transliuos LRT. Festivalio programa: https://www.kulturossala.lt/

Birželio 23 d., sekmadienį, Joninių šventė vyks Kuršių marių krantinėje šalia Raganų kalno, kur lauks kūrybinės dirbtuvės „Joninių vainiko pynimas“ (18 val.), ekskursija šeimoms „Raganų kalno kerai“ su Rūta Tamuliene (20 val.), išskirtinė muzikinė programa su folkloro elementais, kurią parengė kompozitorius Lukas Tarvainis (22 val.).

 

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder