Pagalvės mokestį įvedė, liko tik sukurti turizmo strategiją

(2)

Klaipėdos miesto taryba ketvirtadienį pritarė sprendimui, kuriuo nuo kitų metų pradžios įvedė 1 euro rinkliavą už naudojimąsi miesto turizmo ir poilsio infrastruktūra. Per metus planuojama surinkti apie 400 tūkst. eurų, tačiau aiškaus plano, kaip jie būtų panaudojami, dar nėra.

Diskusijos ir balsavimas dėl vadinamojo pagalvės mokesčio Tarybos posėdyje pareikalavo tiek pat laiko, kiek ir likusių 15 darbotvarkės klausimų priėmimas.

Tarybos nariai daugiau nei pusvalandį diskutavo, o prieš balsavimą prireikė net 5 minučių pertraukos galutiniam pozicijų suderinimui. Kai kurie Tarybos nariai tiesiog posėdžio metu keitė savo nuomonę dėl balsavimo.

Posėdžio metu paaiškėjo, kad parengtas Tarybos projektas dėl rinkliavos kelia nemažai klausimų.

Buvo siūloma projektą tobulinti ir sprendimo priėmimą nukelti kitam posėdžiui.

Esminė sprendimo dalis, kad buvo nutarta nustatyti 1 euro rinkliavos dydį, o ne 2 eurų, kaip buvo numatyta pradiniame projekte.

Mažesnę rinkliavą pasiūlęs Tarybos narys Tomas Juočys akcentavo, kad rinkliava yra savotiškas susitarimas tarp Savivaldybės ir verslo.

„Verslas nori matyti, kaip bus panaudojami rinkliavos pinigai“, - sakė T. Juočys.

Jam antrino ir Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus. Jis priminė, jog ir kituose Lietuvos miestuose buvo praktika, kad miestai pradėjo nuo minimalaus rinkliavos dydžio. Palanga dar 2013 metais įvedė 1 lito rinkliavą. Todėl ir Klaipėdai neverta pradėti nuo 2 eurų, nes tai yra didžiausias mokestis, kurį šiuo metu taiko savivaldybės Lietuvoje.

„Pagrindinis mokesčio tikslas būtų užkurti gyvenimą rudens, žiemos, pavasario laikotarpiu. Gauname pasiūlymus prisidėti prie kelias dienas trunkančių renginių“, - kalbėjo A. Vaitkus.

Anot jo, įvedus rinkliavą nebūtų atimamos lėšos iš kitų priemonių, finansuojamų iš miesto biudžeto.

Taip pat buvo nuspręsta rinkliavą įvesti nuo 2025 metų sausio 1 d., o ne nuo šių metų birželio 1 d., kaip buvo numatyta pradiniame projekte.

Pasak A. Vaitkaus, rinkliavos įvedimui reikia pasiruoši, įdiegti jos apskaitos kompiuterinę programą.

Taip pat buvo atsižvelgta į viešbučių siūlymus, kurie akcentavo, kad dalis nakvynių rezervacijų yra vykdomos iš anksto ir viešbučiai nebuvo įtraukę pagalvės mokesčio šiam sezonui.

Kaip panaudos?

Pagalvės mokestį apgyvendinimo įstaigos į Savivaldybės sąskaitą turės pervesti kartą per ketvirtį. Tačiau Savivaldybės finansų valdymo sistema veikia taip, kad surinktus pinigus praktiškai būtų galima panaudoti tik 2026 metais vykdomiems projektams.

Jei būtų norima surinktas rinkliavos lėšas paskirstyti anksčiau, reikėtų papildomų susitarimų.

Buvęs miesto meras Vytautas Grubliauskas pasidžiaugė, kad pasikeitė verslo pozicija dėl pagalvės mokesčio, palyginti su tuo, kokia ji buvo prieš 2-3 metus.

Jis akcentavo surinktų lėšų panaudojimo svarbą.

„Reikia daug dėmesio skirti efektyviam šių lėšų panaudojimui. Turi būti aiški struktūra ir metodika“, - sakė V. Grubliauskas.

Klaipėdos savivaldybės Ekonominės plėtros grupės vadovė Jūratė Sokolova sakė, kad dėl pagalvės mokesčio siūloma nekurti atskiros darbo grupės, o pariteto principu į jau esančią verslo aplinkos darbo grupę deleguoti du viešbučių atstovus.

Saulius Budinas akcentavo, kad sprendžiant Klaipėdos miesto turizmo klausimus aktyviai turėtų prisidėti ir šį mėnesį įsteigta Klaipėdos viešbučių ir restoranų asociacija, kurioje - apie 50 narių.

Ne nuo to galo

Opozicijos lyderis Ugnius Radvila palaikė naujos rinkliavos įvedimą. Jis sakė, kad turizmo infrastruktūrai finansuoti kai kurie miestai pasaulyje įveda ir po 2-3 skirtingus mokesčius.

Tačiau jis siūlė, kad pirmiausia būtų pasitelkti ekspertai, kurie pateiktų pasiūlymus, kokių turizmo skatinimo priemonių Klaipėdai reikėtų ir kiek jos kainuotų.

Tik po to, kai būtų aiškus lėšų poreikis, reikėtų apsispręsti dėl finansavimo šaltinių, rinkliavų ir jų dydžių.

Taip pat jis siūlė atsisakyti numatytų rinkliavos nuolaidų: neįgaliesiems, grupėms ir pan., paliekant tik nuolaidas nepilnamečiams.

Jam antrino ir S. Budinas, keldamas klausimą, kaip bus nustatomas iš Indijos atvykstančio turisto neįgalumas pagal jo pateiktą dokumentą.

U. Radvila, rinkliavos projekte pasigedo paskatų dedamosios. Jis siūlo skatinti turistų pritraukimą į Klaipėdą ne sezono metu, galbūt net atsisakant pagalvės mokesčio rudens-pavasario laikotarpiu.

„Turinys labai tobulintinas. Reikia turėti savo ambicijų, išskirtinumo“, - siūlė aklai nekopijuoti kitų Lietuvos miestų pagalvės mokesčio tvarkos U. Radvila.

Tarybos narys Vidas Karolis papildė, kad pagalvės mokesčio vienas iš tikslų turėtų būti ne tik vilioti turistus, tačiau ir pritraukti į miestą jaunimą, kuris norėtų likti mokytis ir gyventi Klaipėdoje

Nors buvo kalbama, kad 2 eurų tarifas leistų surinkti daugiau lėšų ir įgyvendinti daugiau turizmą skatinančių priemonių, tačiau akivaizdu, kad Klaipėdoje dar nėra nei vizijos, nei sutarimo, kaip rinkliavos pinigai turėtų būti panaudoti.

Nors nuskambėjo mintis, kad pagalvės mokesčio rinkimo tvarką dar šiemet reikėtų tobulinti, tačiau panašu, kad didesnės diskusijos laukia ne dėl to, kaip surinkti pinigus, o dėl to, kaip juos išleisti.

Tarybos posėdyje pagarsintas bene vienintelis siūlymas - prisidėti prie renginių, kurie Klaipėdoje trunka kelias dienas, finansavimo.

Dalis pagalvės mokesčio bus panaudota jo administravimui.

Numatyta įsigyti elektroninę vietinės rinkliavos deklaravimo ir mokėjimo sistemą.

Preliminariai skaičiuojama, kad pačios sistemos įsigijimas ir diegimas kainuos apie 45 tūkst. eurų, o jos administravimas kasmet pareikalaus dar iki 10 tūkst. eurų. Tam lėšos yra numatytos strateginiame Klaipėdos savivaldybės veiklos plane.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder