Seimo rinkimai atneša permainų ir Klaipėdos valdžioje
(5)Po parėjusių savivaldos rinkimų ketvirtoje Socialdemokratų partijos rinkimų sąrašo vietoje likusi L. Petraitienė Klaipėdos miesto taryboje pakeis į Seimą išrinktą socialdemokratą Vytautą Grubliauską.
O štai politinės partijos „Nemuno aušra“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis „Vakarų ekspresui“ teigė, kad deleguoti į Klaipėdos vicemero poziciją renkasi iš kelių kandidatų.
„Kalbuosi su keletu žmonių. Jau yra ir atsisakiusių. Reikia žmogaus, kuris aktyviai dirbtų šioje pozicijoje“, - sako R. Žemaitaitis.
Jis užsimena, kad kandidatas nebūtinai gali būti dabartinis „Nemuno aušros“ narys, nes vienas iš tikslų yra stiprinti ir pačios partijos komandą Klaipėdoje prisitraukiant naujų asmenybių.
„Sprendimą turėsiu po dviejų savaičių“, - sako R. Žemaitaitis.
L. Šukytė-Korsakė iki šio kaip vicemerė Klaipėdos savivaldybėje kuravo Kultūros, sporto ir turizmo departamentus, taip pat Civilinės metrikacijos skyrių.
Ji taip pat patvirtina, kad į jos vietą yra ne vienas pretendentas.
„Nemuno aušros“ frakcijos pirmininkas Klaipėdos miesto taryboje Vidas Karolis sako, kad dar šią savaitę planuojamas pasitarimas su partijos pirmininku. Tarp kitų klausimų turėtų būti aptarta ir būsimo Klaipėdos vicemero kandidatūra.
Priminsime, kad V. Karolis prieš pusantrų metų buvo minimas tarp kandidatų (tuomet dar atstovavo partijai „Laisvė ir teisingumas“) į Klaipėdos savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas. Tačiau šioms pareigoms buvo deleguotas Andrius Žukas.
Laikas sprendimams
Laiko politiniams sprendimams tikrai dar yra, nes oficialiai permainos miesto valdžioje turėtų įvykti lapkričio 28-ąją, kuomet yra numatytas miesto Tarybos posėdis.
Iki tol darbą turės pradėti naujasis Seimas. Šį sekmadienį Vyriausioji rinkimų komisija oficialiai patvirtino Seimo rinkimų rezultatus. Į parlamentą išrinktas 141 narys.
Šią savaitę išrinktiems Seimo nariams bus įteikti pažymėjimai. Tačiau oficialiai jie darbą pradės tik davę priesaiką. Tai jie turės padaryti pirmajame naujos kadencijos Seimo posėdyje, kurio datą turėtų paskelbti prezidentas Gitanas Nausėda.
Jei prezidentas vadovausis tais pačiais principais, kaip ir 2020 metais, pirmasis naujojo Seimo posėdis gali įvykti lapkričio 15 dieną.
Priminsime kad G. Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, prieš ketverius metus lapkričio 3 d. pasirašė dekretą dėl naujai išrinkto Seimo pirmojo posėdžio sušaukimo. 2020 metais į pirmąjį posėdį jis Seimo narius pakvietė lapkričio 13 d.
Pagal Konstituciją naujai išrinkto Seimo pirmasis posėdis turi įvykti ne vėliau kaip per 15 dienų po Seimo išrinkimo.
Pasirengusi dirbti
L. Petraitienė „Vakarų ekspresui“ patvirtino, kad yra pasirengusi darbui miesto Taryboje. Šiuo metu ji yra Klaipėdos evangelikų liuteronų Šv. Jono atminimo bažnyčios atstatymo labdaros ir paramos fondo direktorė ir šias pareigas toliau derins su darbu Taryboje.
L. Petraitienė į miesto Tarybą grįžta po 5,5 metų pertraukos. Iki tol ji miesto Taryboje yra dirbsi dešimt metų - tris kadencijas.
Ji taip pat teigia dar neapsisprendusi, kokiame komitete dirbs, nes tai priklauso nuo politinių susitarimų.
Pagal valdančiosios koalicijos sutartį socialdemokratams priklauso Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininko pozicija. Iki šiol komitetui vadovavo į Seimą išrinktas V. Grubliauskas.
Pasak L. Petraitienės, komiteto pirmininko poziciją greičiausiai turėtų užimti socialdemokratas Arvydas Cesiulis.
„Jis yra dirbęs ir vadovavęs šiam komitetui. Tai yra politinė subordinacija“, - sako L. Petraitienė.
Miesto plėtros ir strateginio planavimo komiteto pirmininko pavaduotojas A. Cesiulis sako, kad dar nėra apsisprendęs, ar imtųsi vadovauti komitetui.
„Esame susidirbę Plėtros ir strateginio planavimo komitete, nežinau, ar noriu permainų“, - sako A. Cesiulis.
Anot jo, tai turės būti bendras tiek partijos, tiek valdančiosios koalicijos sprendimas.
Koalicinės sutarties išbandymas
„Yra koalicinis susitarimas, koalicinės sutarties vienas iš punktų, kad būtent Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininko pozicija priklauso socialdemokratų atstovams Taryboje. Tai taip pat yra galimybė pasitikrinti pulsą valdančiai daugumai, ar viskas išlieka, kaip buvo sutarta kadencijos pradžioje“, - „Vakarų ekspresui“ sakė V. Grubliauskas.
Jis atkreipia dėmesį, kad dėl permainų komitetuose vis tiek turės balsuoti visi Tarybos nariai.
Kalbant apie personalinius pasirinkimus, tai turėtų pati frakcija apsispręsti, o V. Grubliauskas mano, kad tiek L. Petraitienė, tiek A. Cesiulis turi pakankamai kompetencijų ir patirties vadovauti komitetui.
„Ir vienas, ir kitas tikrai galėtų be didelių abejonių užimti ne tik komiteto nario, bet ir komiteto pirmininkų poziciją“, - sako V. Grubliauskas.
Jis primena, kad A. Cesiulis praėjusią kadenciją, būdamas vicemeru, kuravo būtent švietimo ir kultūros sritis.
„Tai nėra prekybos ar paveldimumo objektas. Komiteto pirmininko pozicijoje turi būti kompetentingiausias žmogus. Tai turi nuspręsti partija arba frakcija, kuri į tą poziciją deleguos žmogų“, - reziumuoja V. Grubliauskas.
Tačiau, jei žvelgtume į ilgesnio laikotarpio perspektyvą, A. Cesiulio situacija taip pat gali keistis.
Pagal šiandieninę padėtį, kai socialdemokratų lyderė Vilija Blinkevičiūtė pareiškė, kad lieka dirbti Europos Parlamente, A. Cesiulį nuo Seimo nario kėdės skiria tik dvi pozicijos.
A. Cesiulis į Seimą patektų pagal Lietuvos socialdemokratų partijos sąrašą, jei du aukščiau už jį esantys Seimo nariai dėl kažkokių priežasčių iš jo pasitrauktų.
„Tikimybė nėra didelė, bet tokios galimybės atmesti negalima“, - sako A. Cesiulis.
Šiuose Seimo rinkimuose A. Cesiulis socialdemokratų rinkimų sąraše po reitingavimo pakilo iš pradinės 76 į 36 vietą ir atsidūrė arti Seimo nario mandato.
Kalbama, kad prie tokios sėkmės galėjo prisidėti jo bendrapavardis Alytaus meras socialdemokratas Nerijus Cesiulis.
Tačiau pats A. Cesiulis šito faktoriaus nepervertina ir teigia, kad gavo palaikymą ne vien Alytuje, bet ir visoje Lietuvoje. O palaikyti jį galėjo didelis būrys buvusių studentų, kuriems jis dėstė kelis dešimtmečius dirbdamas Klaipėdos universitete.
Jei A. Cesiulis taptų Seimo nariu, į jo vietą Klaipėdos miesto taryboje pretenduotų buvęs Socialdemokratų partijos Klaipėdos miesto skyriaus pirmininkas Mindaugas Prialgauskas.
Koalicijos stiprybė
Oficialiai dabartinė Klaipėdos valdančioji koalicija yra vieninga ir miesto Taryboje priimami sprendimai sulaukia absoliutaus palaikymo.
Tačiau pastaruoju metu atsirado požymių, kad dabartinė valdančioji dauguma nėra monolitas. Bene ryškiausias tai demonstruojantis veiksmas buvo Klaipėdos mero Arvydo Vaitkaus suburto komiteto „Ištikimi Klaipėdai“ nario Leono Makūno pasitraukimas iš valdančiosios frakcijos.
L. Makūnas neslėpė, kad viena iš tokio sprendimo priežasčių buvo nuomonių išsiskyrimas kai kuriais esminiais klausimais. Vienas tokių klausimų - uostamiesčio lietaus nuotekų sistemos modernizavimas.
Nuostolių neišvengė ir socialdemokratų frakcija. Prieš Seimo rinkimus iš jos pasitraukė Romaldas Sakalauskas. Į Klaipėdos miesto savivaldybės tarybą jis buvo išrinktas kaip Lietuvos socialdemokratų partijos rinkiminio sąrašo narys, nors pačios partijos nariu ir nebuvo.
Seimo rinkimuose jis nesėkmingai kandidatavo su Sauliaus Skvernelio Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“.
Dabar neoficialiai kalbama, kad socialdemokratai bandys kalbinti R. Sakalauską vėl prisijungti ir suformuoti frakciją, kuri dirbtų valdančiojoje koalicijoje.
Paties R. Sakalausko pozicijos nepavyko sužinoti, nes jis šiuo metu yra užsienyje.
Nėra vienalytė ir miesto Tarybos opozicija.
Vasarą iš Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos pasitraukė Klaipėdos tarybos narys Aidas Kaveckis.
A. Kaveckis pažymėjo, kad partiją jis paliko išsiskyrus jo ir kolegų pozicijoms kai kuriais klausimais. Toliau jis darbą Taryboje tęs kaip nepriklausomas narys.
„Vakarų ekspresui“ jis patvirtino, kad kol kas oficialiai neplanuoja jungtis nė prie vienos politinės jėgos, ir žada prisidėti prie sprendimų, kurie padėtų Klaipėdai.
Dauguma „Vakarų ekspreso“ kalbintų politikų prognozuoja, kad Seimo rinkimų rezultatų nulemti pasikeitimai miesto valdžioje artimiausiu metu turėtų įvykti pakankamai sklandžiai ir didelių permainų nebus. Tačiau ramybės periodas anksčiau ar vėliau baigsis. Iki kitų savivaldos rinkimų lieka 2,5 metų, todėl jiems artėjant ir politinė retorika turėtų aštrėti.
FOTO APRASAS TARYBA. Jau šio mėnesio pabaigoje darbą Klaipėdos miesto taryboje turėtų pradėti socialdemokratė Lilija Petraitienė.
FOTO AUTORIUS Redakcijos archyvo nuotr.
Rašyti komentarą