ENERGETIKA. Klaipėdos rajone planuojama statyti vieną didžiausių vėjo jėgainių parkų Lietuvoje. Redakcijos archyvo nuotr.

Vėjo jėgainės Klaipėdos rajone: būti ar nebūti

(6)

Pastaruoju metu Klaipėdos rajono Vėžaičių ir Endriejavo seniūnijų gyventojai dalyvavo dviejose apklausose. Vėjo ir saulės elektrinių parką planuojanti statyti „Ignitis renewables“ pateikė duomenis, kad net 81 proc. seniūnijos gyventojų pritaria atsinaujinančios energetikos projektams. Tačiau oficialią apklausą atliko ir Klaipėdos rajono savivaldybė, jos duomenys priešingi - daugiau nei 90 procentų gyventojų prieštarauja vėjo jėgainių statybai.

Kas, kaip ir ar manipuliuoja gyventojų nuomone, tvirtai pasakyti negalima. Tačiau akivaizdu, kad ant kortos pastatytas didžiulis energetinis projektas, šimtus milijonų eurų galinčios siekti investicijos ir vietos gyventojų interesai.

Pasak „Ignitis renewables“ atstovo Pauliaus Kalmanto, Klaipėdos rajone planuojama pastatyti iki 35 vėjo elektrinių parką, galintį išvystyti iki 250 megavatų galią.

Tai būtų vienas didžiausių tokio pobūdžio projektų Lietuvoje. „Ignitis renewables“ jau kuris laikas aktyviai supažindina gyventojus su projektu ir susitikimuose su visuomene pristato KOG rinkodaros ir komunikacijos mokslų instituto atliktos apklausos rezultatus.

Jie rodo, kad 85 proc. minėtų seniūnijų respondentų mano, kad Lietuvai yra strategiškai svarbu užsitikrinti energetinę nepriklausomybę ir visą reikalingą elektros energiją pasigaminti pačiai. 61 proc. mano, kad tai gali pasitarnauti vietos bendruomenės poreikiams, o 58 proc. - regiono ekonomikai.

„Apklausos duomenys atspindi pasaulines tendencijas, rodančias, kad gyventojai vis geriau supranta atsinaujinančios energetikos projektų svarbą ir juos palaiko. Tai rodo augantį gyventojų aplinkosauginį sąmoningumą ir norą būti klimato kaitą stabdyti leidžiančių pokyčių dalimi. <...>. Apklausa atskleidė, kad tokio palaikymo tarp Klaipėdos rajono Vėžaičių ir Endriejavo seniūnijų gyventojų netrūksta“, - anksčiau pranešime teigė „Ignitis renewables“ aplinkosaugos ir leidimų vadovė Lina Žibienė.

Apklausoje nepritarė

Tačiau Klaipėdos rajono tarybos narių grupė suabejojo tokiomis potencialių investuotojų pristatomomis išvadomis ir inicijavo oficialią Vėžaičių ir Endriejavo seniūnijų gyventojų apklausą, kuri parodė visiškai priešingas rajono gyventojų nuotaikas.

Apklausa vyko nuo balandžio 8 iki 14 dienos.

Tuo laikotarpiu Endriejavo seniūnijoje buvo 1171 deklaruotas pilnametis gyventojas. Apklausoje dalyvavo 149 gyventojai. Kad nepritaria, atsakė 131 dalyvis, arba 87,92 proc. apklausoje dalyvavusiųjų.

Vėžaičių seniūnijoje yra 3 702 gyventojai. Apklausoje dalyvavo 541 vietos gyventojas, iš jų 505 dalyviai (93,35 proc.) pasisakė prieš vėjo jėgainių statybą.

„Matome, jog Klaipėdos r. savivaldybės organizuotoje apklausoje dalyvavo vos 13 proc. Endriejavo ir mažiau nei 15 proc. Vėžaičių seniūnijų gyventojų, turinčių balsavimo teisę. Atkreipiu dėmesį, kad nepritariančių vėjo elektrinių parko vystymui šiose seniūnijose procentas yra tik nuo atėjusių išreikšti nuomonę gyventojų. Taigi, nors vyko aktyvi savivaldos agitacija dalyvauti, gyventojų įsitraukimas buvo mažas“, - Savivaldybės apklausą vertina P. Kalmantas.

Tačiau jis nutyli, kad Savivaldybės atliktoje apklausoje dalyvavo 790 gyventojų, o „Ignitis renewables“ užsakymu atliktoje apklausoje dalyvavo tik 250 žmonių. Tai beveik 2,8 karto mažiau.

Be to, sunku rasti argumentų, kurie logiškai paaiškintų, kaip apklausos gali rodyti visiškai priešingus rezultatus.

Nebent „Ignitis renewables“ užsakymu atlikta apklausa buvo bendrai apie atsinaujinančią energetiką ir žmonėms tyčia ar netyčia nebuvo akcentuojama, kad vėjo jėgainės bus statomos šalia jų namų.

Per anksti planuoja

O štai Klaipėdos rajono meras Bronius Markauskas sako, kad „Ignitis renewables“, planuodama vėjo jėgaines Klaipėdos rajone, šiek tiek paskubėjo.

Anot mero, šiu metu dar nėra net teisinio pagrindo, kad Klaipėdos rajone vėjo jėgainės iš viso galėtų būti statomos. Anot jo, Bendrasis rajono planas numato, kad vėjo jėgainių atsiradimui reikalinga patvirtinti specialųjį planą.

Toks planas turėtų būti parengtas tik ateinantį rudenį. Tuomet ir galėtų paaiškėti, kokiose vietose ir ar išvis rajone galėtų atsirasti vėjo jėgainės.

B. Markauskas gyventojus ramina, kad leidimas statyti vėjo jėgaines šiuo metu tikrai niekam negali būti išduotas. Meras supranta gyventojų susirūpinimą dėl to, kaip vėjo jėgainės paveiks jų gyvenimo kokybę ir sveikatą, taip pat - kaip paveiks žemės ir nekilnojamojo turto kainą.

„Suprantame šalies energetinės nepriklausomybės svarbą, tačiau matome, kad šalis gali ją užsitikrinti ir be vėjo jėgainių Klaipėdos rajone“, - sako B. Markauskas.

Jis teigia, kad finansinė nauda nėra svarbiausia ir Savivaldybė linkusi įsiklausyti į rajono gyventojų poziciją.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder